Reklama

Franciszek

Papież: Pan nigdy nie zawodzi w dotrzymywaniu obietnic

„Zaufanie do Boga w oczekiwaniu na zbawienie rodzi się z doświadczenia i dojrzewa w cierpliwości” – te słowa wypowiedział Papież w homilii podczas Mszy za zmarłych w ostatnim roku kardynałów i biskupów, którą odprawił w Bazylice Watykańskiej. Franciszek zauważył, że sztuki oczekiwania na Pana uczymy się szczególnie w chwilach próby, zachowując ciszę pełną nadziei.

[ TEMATY ]

Bóg

papież Franciszek

obietnice

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że największą, a zarazem ostatnią życiową próbą przed jaką stajemy jest śmierć. Każdy z nas musi do niej dojrzewać. W obliczu trudności i problemów trudno jest zachować cierpliwość i pogodę ducha. Często pojawia się wtedy irytacja i przygnębienie. Piękne wspomnienia z przeszłości nie mogą wtedy pocieszyć. Wydaje się, że życie jest ciągłym pasmem nieszczęść. W takich momentach jednak Pan interweniuje, właśnie wtedy, kiedy wydaje się nam, że jesteśmy już na dnie.

"W otchłani, w udręce bezsensu, Bóg zbliża się, aby zbawiać, właśnie w tym momencie. I kiedy gorycz osiąga swój szczyt, nagle znowu rozkwita nadzieja. Przykre jest dojście do starości ze zgorzkniałym sercem, z sercem zawiedzionym, z sercem krytykującym rzeczy nowe, to bardzo bolesne. «Biorę to sobie do serca - mówi modlący się człowiek z Księgi Lamentacji – i dlatego też ufam» (w. 21). Odzyskuje nadzieję w momencie rozczarowania. Pośród bólu ci, którzy trzymają się Pana, widzą, że On otwiera cierpienie, przekształca je w drzwi, przez które wchodzi nadzieja. Jest to doświadczenie paschalne, bolesne przejście, które otwiera na życie, rodzaj duchowej pracy, która w ciemności sprawia, że znów dochodzimy do światła.“

Ojciec Święty zauważył, że radykalny zwrot w życiu nie jest spowodowany tym, że dotychczasowe problemy zniknęły, ale tym, że kryzys stał się tajemniczą okazją do wewnętrznego oczyszczenia. Próby odnawiają nas, ponieważ usuwają wiele śmieci i uczą nas patrzeć dalej poza ciemności, aby dotknąć własnymi rękami prawdy, że Pan naprawdę zbawia i ma moc przemienić wszystko, również śmierć. On pozwala nam przejść przez różne trudności, nie po to, aby nas porzucić, ale by nam towarzyszyć.

„Dziś, przed tajemnicą odkupionej śmierci, prosimy o łaskę spojrzenia na przeciwności innymi oczami. Prosimy o siłę, aby wiedzieć, jak żyć w cichej i ufnej ciszy, która czeka na zbawienie Pana, bez lamentowania, bez narzekania, bez popadania w smutek. To, co wydaje się być karą, okaże się łaską, nowym objawieniem miłości Boga do nas. Wiedzieć, jak czekać w ciszy, bez gadulstwa, na zbawienie Pana jest sztuką, na drodze świętości. Uprawiajmy ją – zachęcał Papież. Jest to cenne w czasach, w których żyjemy: teraz, bardziej niż kiedykolwiek, nie ma potrzeby krzyczeć, wzbudzać sensacji, zamartwiać się; ważne, aby każdy swoim życiem świadczył o wierze, która jest łagodnym i pełnym nadziei oczekiwaniem. Wiara jest właśnie tym: łagodnym i pełnym nadziei oczekiwaniem. Chrześcijanin nie umniejsza powagi cierpienia, ale wznosi oczy ku Panu i znosząc ciosy próby ufa mu oraz modli się: modli się za tego, kto cierpi. Ma oczy zwrócone ku niebu, ale ręce zawsze wyciągnięte ku ziemi, aby konkretnie służyć bliźniemu. Także w chwili smutku, ciemności.“

2021-11-04 18:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do franciszkanów: ubodzy są waszymi nauczycielami

[ TEMATY ]

franciszkanie

papież Franciszek

Mazur/episkopat.pl

„Zachęcam was do wyjścia na spotkanie mężczyzn i kobiet cierpiących na ciele i na duszy, do ofiarowania im swojej pokornej i braterskiej obecności, bez wielkich słów, ale przez poczucie bliskości” – napisał Papież Franciszek w przesłaniu do uczestników franciszkańskiej kapituły generalnej, która odbywa się w Rzymie. 118 braci kapitulnych to w większości prowincjałowie i kustosze poszczególnych jednostek zakonu z całego świata.

Ojciec Święty zachęcił franciszkanów do wrażliwości na nasz wspólny dom, który cierpi z powodu nadmiernej eksploatacji bogactw naturalnych, co prowadzi do bogacenia się nielicznych i nędzy wielu. „Postępujcie jako ludzie dialogu, starajcie się budować mosty, a nie mury, ofiarowujcie dar braterstwa światu, który z trudem odnajduje się jako wspólny projekt. Bądźcie ludźmi pokoju i pojednania. Tych, którzy sieją nienawiść, podziały i przemoc, wzywajcie do nawrócenia. Wszystkim ofiarowujcie nadzieję, która rodzi się z prawdy, sprawiedliwości i przebaczenia” – napisał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

W grudniu „Niedziela” z wyjątkowymi prezentami!

2022-11-30 08:58

[ TEMATY ]

Niedziela

adwent

Red.

Redakcja „Niedzieli” w każdym z grudniowych wydań tygodnika przygotowała dla swoich Czytelników wyjątkowe prezenty. Pierwszy już 4 grudnia!

W pierwszym grudniowym numerze czytelnik znajdzie „Kolorowanki na Boże Narodzenie”. Skierowany do najmłodszych dodatek, który uczy, bawi, rozwija i ułatwia wprowadzenie dziecka w świat tajemnicy Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Wieczór mlekiem i miodem płynący w Oławie

2022-11-30 15:30

Julia Pawelec

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

Wieniec adwentowy w oławskiej parafii

W I Niedzielę Adwentu w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie odbyło się Uwielbienie wprowadzające w radosny nastrój oczekiwania na przyjście Pana.

Po Mszy Świętej nastąpiło nabożeństwo adwentowe, które rozpoczęło się poświęceniem wieńca adwentowego. Następnie odczytano czytania ze Starego Testamentu, a w dalszej kolejności Ewangelię opisującą scenę Zwiastowania (Łk 1, 26-38). Konferencję wygłosił ks. Adam Bilski, zwracając uwagę na to, z jak wielką wiarą i zaufaniem Maryja przyjęła wolę Pana Boga o zostaniu matką Zbawiciela. Odpowiedziała na to wezwanie mimo obaw, czy w tak młodym wieku podoła wychowaniu dziecka - w dodatku Syna Bożego. Nie rozumiała wiele, z pokorą przyjęła jednak każdy element Bożego planu. Kapłan zauważył, że Maryja nie zwątpiła także wtedy, gdy jej Syn, "któremu panowaniu nie będzie końca”, narodził się w bardzo ubogich warunkach, ponieważ nie znaleziono żadnego innego miejsca, w którym mógłby przyjść na świat.- Po ludzku mogłoby to zachwiać wiarę. Jednak nie w przypadku Maryi. Ona ufała zawsze - podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję