Reklama

Wiadomości

Hymn narodowy przypomina, że mamy obowiązek dbać o niepodległość i suwerenność

Hymn narodowy to symbol naszej państwowości, niepodległości i suwerenność. Przypomina, że mamy obowiązek dbać o niepodległość i suwerenność - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas finału akcji "Szkoła do hymnu".

W środę, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w ramach finału akcji "Szkoła do hymnu" o symbolicznej godz. 11.11 uczniowie ze szkół w całym kraju, przedszkolaki, a także uczniowie szkół polonijnych wspólnie odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego".

Jak podaje resort edukacji i nauki, który jest organizatorem akcji, w tym roku udział w niej wzięło prawie 21 tys. szkół, blisko 4 mln uczniów i około 380 tys. nauczycieli, a także ponad 260 szkół i placówek polonijnych.

Minister edukacji i nauki wziął udział w finale w Szkole Podstawowej nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Lublinie.

"Wszyscy przed momentem śpiewaliśmy hymn narodowy nasz polski" - powiedział. "Śpiewaliśmy go z wielką dumą i radością, wdzięczni naszym przodkom za odzyskanie niepodległości, ale też śpiewaliśmy go dedykując tę naszą jedność wokół wartości niepodległości obrońcom granic, naszym żołnierzom, policji i Straży Granicznej, którzy bronią dziś granic wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej. Wam to kochani dedykujemy, my młodzież, my uczniowie, my nauczyciele, my przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wielkie brawa dla naszych obrońców granic" - mówił Czarnek.

Podziękował wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy licznie wzięli udział w akcji.

"Hymn narodowy to jest symbol naszej państwowości, symbol naszej niepodległości, symbol naszej suwerenności. On także przypomina, że oprócz wdzięczności mamy również obowiązki. Mamy obowiązek dbać o tę niepodległość, o tę suwerenność, dbać o to, abyśmy my, ale także nasze następne pokolenia mogły cieszyć się niepodległą ojczyzną" - wskazał szef MEiN.

Podziel się cytatem

Reklama

"Gratuluję uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Lublinie, wszystkim wam kochani, tego wspaniałego wykonania hymnu i tej wspaniałej postawy. Jestem z was dumny, tak trzymajcie! Wszystkiego najlepszego z okazji Święta Niepodległości" - dodał.

"Szkoła do hymnu" to kontynuacja akcji rozpoczętej w 2018 r. Wówczas wspólne śpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" odbyło się pod hasłem "Rekord dla Niepodległej". (PAP)

Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Piotr Nowak

dsr/ pin/ mir/

2021-11-10 12:35

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To był zaszczyt!

Niedziela małopolska 27/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

hymn

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Uczestnicy projektu nagrali też teledysk

Uczestnicy projektu nagrali też teledysk

Do chóru i orkiestry polskiej wersji hymnu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie przesłuchano kilkaset osób. Wyłonieni szczęśliwcy spotkali się w Krakowie, by nagrać Powietrze już drga. Premiera utworu odbędzie się 24 lipca.

Polska wersja piosenki Ha pressa no ar zostanie zaprezentowana w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie w 5. rocznicę otwarcia krakowskich ŚDM. Na koncercie po raz pierwszy zaśpiewany zostanie hymn kolejnego międzynarodowego spotkania katolickiej młodzieży. Premierę będzie miał również teledysk nakręcony m.in. na Wawelu i krakowskim rynku – w miejscach związanych z osobą św. Jana Pawła II – inicjatora Światowych Dni Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Program wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Bahrajnie

2022-10-06 13:20

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Ks. Tomasz Podlewski

Program wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Bahrajnie w dniach 3-6 listopada opublikowało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Czwartek 3 listopada 2022

CZYTAJ DALEJ

Obchody 38. rocznicy porwania i męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

2022-10-06 18:50

[ TEMATY ]

rocznica

śmierć

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Ośrodek Dokumentacji Życia i Kultu Księdza Jerzego Popiełuszki

19 października minie 38 lat od daty męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Po raz czwarty obchodzony będzie wtedy Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. Uroczysta Msza Święta rocznicowa z modlitwą o kanonizację męczennika odprawiona zostanie 19 października o godzinie 18:00 w żoliborskim kościele Świętego Stanisława Kostki.

Obchody rocznicy rozpoczną się w Sanktuarium Bł. Księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie 16 października o godzinie 19:00 pokazem spektaklu teatralnego “POKONAĆ PIEKŁO” w wykonaniu teatru „Nie teraz”. Widowisko wystawione na scenie Domu Amicus w parafii św. St. Kostki, wyreżyserowane przez Tomasza Żaka ukazuje mistyczną rozmowę Bł. ks. Jerzego Popiełuszki i Św. Andrzeja Boboli. Premiera spektaklu miała miejsce przed miesiącem, w Suchowoli, podczas 75 rocznicy urodzin bł. ks. J. Popiełuszki. Partnerem wydarzenia jest białostocki oddział IPN. Po zakończeniu spektaklu uczestnicy zaproszeni są do wieczornego zwiedzania muzeum księdza Popiełuszki z przewodnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję