Reklama

Niedziela Świdnicka

Z wizytą kanoniczną w Zagórzu Śląskim

Po pięcioletniej przerwie, z pasterską wizytą kanoniczną do par. Podwyższenia Krzyża Św. w Zagórzu Śląskim zawitał bp Adam Bałabuch.

[ TEMATY ]

świadectwo

bierzmowanie

Wizytacja kanoniczna

Zagórze Śląskie

Stanisław Bałabuch

Liturgiczne powitanie biskupa

Liturgiczne powitanie biskupa

Uroczysta Msza św. sprawowana w kościele parafialnym 31 października pod przewodnictwem bp. Bałabucha była podsumowaniem wcześniejszych spotkań, którymi zgodnie z normami kościelnymi zostały objęte wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno–gospodarczego. Na zakończenie wizytacji biskup Bałabuch miejscowej młodzieży udzielił sakramentu bierzmowania. O swoich przeżyciach związanych z tym sakramentem opowiedział nam jeden z kandydatów.

Przyjść i zapragnąć

- Nie wystarczy pragnąć spotkać się z Jezusem, trzeba jeszcze podjąć wysiłek i trud – mówił biskup pomocniczy w czasie homilii, nawiązując do postawy ewangelicznego Zacheusza. – On wdrapał się na sykomorę i właśnie tam dostrzegł go Jezus, który potem przyszedł i „zbawienie stało się udziałem tego domu”. Zbawienie staje się także naszym udziałem, kiedy przychodzimy do kościoła z pragnieniem zobaczenia Jezusa, spotkania się z Nim. Wówczas Chrystus zauważy nas i przyjdzie do naszego domu i zbawienie stanie się naszym udziałem – mówił podczas liturgii bp Bałabuch.

Komunia nas otwiera

Słowo pouczenia hierarcha także skierował do przybyłej młodzieży. - Kiedy będziemy z miłością przyjmować jak najczęściej Komunię św., to odkryjemy, jak Pan Jezus będzie nas napełniał wszechogarniającą miłością i zmieni nas, abyśmy byli bardziej podobni do Niego. Z każdą przyjętą Komunią św. będzie pomnażała się w nas miłość Boża. Eucharystia niech pogłębia w nas miłość Pana Boga i otwiera w miłości na potrzeby naszych braci i sióstr – mówił biskup, przypominając, że posilając się Ciałem Chrystusa, każdy jest posłany, aby przynosił owoc. - Sam Jezus nas posyła. Idźcie i głoście, bo i od was zależy zbawienie innych ludzi – apelował bp Bałabuch, który następnie na prośbę miejscowego proboszcza udzielił zgromadzonej młodzieży sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Reklama

Świadectwo bierzmowanego

O swoim doświadczeniu z bezpośredniego przygotowania do sakramentu bierzmowania opowiedział Niedzieli Świdnickiej Damian, uczeń 2 klasy technikum. – Takim trudnym momentem w przygotowaniu do bierzmowania była dla mnie spowiedź. Nie było to dla mnie łatwe, bo nie korzystałem z tego sakramentu dość często, a ostatnio jakby i grzechów więcej mi się nazbierało. Jednak po ostatniej spowiedzi, poczułem się tak lekki, jakbym zrzucił z siebie 10 kg. Byłem wtedy szczęśliwy i chodziłem z uśmiechem na twarzy. Następnie w dniu, kiedy zostałem namaszczony olejem przez biskupa, z jednej strony poczułem radość, ale z drugiej strony skłoniło mnie to do refleksji, bo wcześniej nie chodziłem zbyt często do kościoła, jak i do spowiedzi. Ale postanowiłem, że jako osoba wierząca, chcę się poprawić i od tej pory pragnę systematycznie uczęszczać na Mszę św. i częściej korzystać ze spowiedzi – zapewnia Damian.

Przypomnijmy, że parafia w Zagórzu Śląskim została erygowana w 1972 roku, a od roku 2004 na jej czele stoi ks. Zygmunt Mielczarek. Parafia gromadzi blisko tysiąc wiernych z czterech miejscowości.


2021-11-07 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi misjonarze z Osobowic

Niedziela wrocławska 41/2018, str. II

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Agnieszka Bugała

Młodzi, którzy przyjmowali sakrament przynieśli róże – symbol św. Teresy

Młodzi, którzy przyjmowali sakrament przynieśli róże – symbol św. Teresy

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Teresy od Dzieciątka Jezus, 1 października w parafii pod jej wezwaniem na wrocławskich Osobowicach bp o. Jacek Kiciński udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania. – Sakrament bierzmowania jest po to, abyśmy byli misjonarzami Jezusa Chrystusa – mówił. – I dziś wy nimi zostajecie

Słowa te nabierają szczególnego znaczenia, gdy przypomnimy sobie, że św. Teresa z Lisieux w wieku 14 lat pragnęła zostać misjonarką, a po lekturze „Roczników Misyjnych Rozkrzewiania Wiary” wołała: „Czuję jakże gwałtowne pragnienie być misjonarką!”. Wiemy, że jako piętnastolatka wstąpiła do Klasztoru Sióstr Karmelitanek w Lisieux, gdzie w surowych warunkach spędziła zaledwie 9 lat, umierając w 1897 r. na gruźlicę. Już 30 lat później papież Pius XI ogłosił ją patronką misji. Podkreślał te fakty z życia Świętej Ojciec Biskup pokazując młodym, wyrażającym gotowość przyjęcia sakramentu bierzmowania, radykalizm ewangeliczny ich rówieśniczki. – Dlaczego to jest niesamowita święta? – pytał kandydatów. – Bo bardzo wcześnie odkryła swoje powołanie. Ona chciała być blisko Boga, chciała poświęcić się Jezusowi tak bardzo, żeby aż zniknąć z tego świata. Kto z was chciałby, w tym momencie swojego życia, całkowicie poświęcić się Jezusowi? Pomyślcie, jak Teresa musiała Go kochać, jak musiała za Nim tęsknić, że podjęła taką decyzję będąc w waszym wieku! Postanowiła całe swoje życie spędzić w klasztorze, za kratą – mówił Biskup. Przypomniał również autobiograficzną książkę Doktor Kościoła pt. „Dzieje duszy” wyznając, że była to jedna z pierwszych, poważniejszych lektur w jego życiu. Przywołał wypowiedź Teresy – esencjonalną definicję jej roli w Kościele: „W sercu Kościoła, mej Matki, będę miłością”. I w rozważaniu poprowadził młodych do odkrycia, że Kościół Jezusa Chrystusa, który Teresa nazwała Matką, staje dziś przed nimi, gotowy do przyjęcia ich zobowiązania wierności. W obliczu powszechnie powtarzanej opinii, że bierzmowanie to sakrament rozstania z Kościołem, słowa bp Kicińskiego zabrzmiały mocno: – Bierzmowanie to jest bardzo ważny moment w waszym życiu, ja ten sakrament nazywam zaślubinami z Kościołem. Jesteście powołani do tego, aby być w Kościele i aby być miłością. Od dziś Kościół jest waszym domem i waszą Matką. Od dziś jesteście posłani, aby głosić światu czym jest Kościół. Sakrament bierzmowania jest po to, abyśmy byli misjonarzami Jezusa Chrystusa. Dziś bardzo potrzebujemy tych, którzy będą świadczyć o Jezusie. Bądźcie wierni Jezusowi, aż do końca waszego życia – zapraszał młodych oczekujących na dar sakramentu.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Ratzinger

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

List ten, zachowany wśród pamiątek rodzinnych w domu urodzenia papieża-seniora w Marktl am Inn w Bawarii, przechowywała jego starsza siostra Maria, zmarła w 1991 roku, a odkryto go w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, który obecnie jest muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję