Reklama

Kościół

Przeor Jasnej Góry zachęca do modlitwy za Polskę

- Jasna Góra wciąż pozostaje zwornikiem pierwiastka duchowego i patriotycznego - podkreśla przeor klasztoru w przededniu święta niepodległości. Zachęca do modlitwy za Polskę i zauważa, że codzienna Msza św. celebrowana w Kaplicy za Ojczyznę to nie tylko paulińskie zobowiązanie, ale także wszystkich polskich pielgrzymów.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

modlitwa

patriotyzm

Karol Porwich/Niedziela

O. Samuel Pacholski przypomina, że nadanie Sanktuarium określenia „duchowa stolica Polski” związane jest z zaborami i tak jak wtedy wierni szukali tu umocnienia, nie tylko religijnego, tak i dziś, pragną utrwalać narodowe więzy.

- Jasna Góra łączyła pielgrzymów z trzech zaborów, ale także tych powracających z emigracji. Wracali tutaj nie tylko po to, żeby poczuć więź religijną z Maryją, ale też z obecnymi pielgrzymami i żeby odnaleźć zachowane tutaj ślady polskiej tradycji, kultury, języka, architektury. To wszystko umacniało ich w nadziei, że Polska kiedyś się odrodzi - powiedział o. Przeor. Dodał, że „i dziś chodzi o to, by widzieć i doceniać miejsca tętniące polskością, łączące nasz Naród”.

Jasnogórski przeor za św. Janem Pawłem II podkreśla, że Ojczyzna to Matka i sprawy jej dotyczące nie mogą nas nie obchodzić i nie boleć. Dlatego zachęca do modlitwy za Polskę, by „zasypane zostały rowy nienawiści, podziałów, byśmy mimo różnic potrafili patrzeć na siebie w duchu braterstwa”.

Podziel się cytatem

Reklama

Kustosz Jasnej Góry zauważa z kolei, że 11 listopada to także dzień szczególnej pamięci o obrońcach naszej Ojczyzny. - Tu modlimy się za wszystkich żołnierzy, tych którzy teraz służą i bronią naszej suwerenności, naszych granic, ale też tych, których Bóg powołał już do wieczności, a którzy heroiczną postawą, bohaterstwem przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce - powiedział o. Waldemar Pastusiak.

Paulin, przypominając, że Kościół bardzo mocno wpisał się w historię polskiego Narodu, a Jasna Góra jako ośrodek kultu maryjnego kształtowała jednocześnie świadomość narodową Polaków, wyraził nadzieję, że wciąż pozostaną one dla wiernych miejscem czerpania siły ducha: „ludzie zawsze kiedy czuli lęk, niepokój, kiedy szły trudne czasy, uciekali się do Matki Bożej”.

O. Kustosz wskazał na znajdujące się na Jasnej Górze wota i różne wytwory kultury, które przypominają czasy utraconej niepodległości, siłę ducha Polaków i odrębność narodowo-polityczną.

Jutro 11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości na Jasnej Górze zanoszona będzie szczególna modlitwa za Ojczyznę. W południe i tu zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego, a to w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Msza św. w duchowej łączności z Polonią świata odprawiona zostanie w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00.

Transmitowana będzie przez polską stację telewizyjną - EWTN. Msza św. za Ojczyznę celebrowana będzie także o godz. 7.00 z transmisją w TVP, o 9.30 - transmisja TV Trwam i o godz. 15.30.

Jasna Góra zawsze odgrywała ważną rolę w historii naszej Ojczyzny, o czym świadczą złożone tutaj pamiątki, wota od królów do czasów „Solidarności” i współczesnych. Jak podkreślają Paulini w te szczególne wota wpisana jest „dusza polskiego narodu”. Wszystkie zgromadzone tu obiekty mają wartość podwójną: jako zabytki muzealne i jako wota. Zawierają historię losów ludzi, którzy złożyli je u stóp swej Królowej i Matki.

2021-11-10 15:25

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowoczesny patriotyzm?

Często dyskusję o nowoczesnym patriotyzmie sprowadza się do nowych metod i sposobów wyrazu, zapominając, że fundamentem patriotyzmu jest świat wartości i konkretne osoby, które ten świat z pasją przekażą innym

Po II wojnie światowej przyjechał do Wrocławia za pracą. Młodemu Antoniemu nie przeszkadzało, że miasto było zrujnowane, że często nie miał co jeść. Wojna się skończyła, a on – dwudziestoletni mężczyzna – miał mnóstwo sił i pomysłów na życie. Był synem nauczyciela z Kępna, który wpoił swoim dzieciom, że ojczyzna jest ważna.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Relikwie św. Jana Pawła II trafiły do Nowej Wsi Grodziskiej

2023-02-05 09:34

parafianie

Po raz 9. wierni z parafii Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej wraz ze swoim proboszczem ks. Łukaszem Langenfeldem odwiedzili Kraków. Tym razem przywieźli bezcenny dar – relikwie św. Jana Pawła II.

Jak to dawniej bywało

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję