Reklama

Międzynarodowa konferencja

Wolontariat w Polsce i na świecie

7 czerwca 2004 r. w grudziądzkim Teatrze ponad 200 osób uczestniczyło w konferencji poświęconej działalności wolontarystycznej w Polsce i niektórych krajach Europy.
Jej organizatorami było Grudziądzkie Centrum Caritas im. bł. Juty wraz z Radą Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Niedziela Ogólnopolska 29/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszym prelegentem była Łucja Andrzejczyk - przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która na podstawie Komentarza do ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie przedstawiła zebranym prawny zakres działania wolontariatu. Następnie głos zabrał prezes Centrum Wolontariatu w Warszawie Dariusz Pietrowski, który w oparciu o prezentację multimedialną przybliżył uczestnikom oblicza polskiego wolontariatu.
Podczas konferencji została wręczona nagroda „Przyjaciel Wolontariuszy”, przyznana przez wolontariat przy Grudziądzkim Centrum Caritas. Jej laureatem został ks. Jan Spierewka - proboszcz parafii św. Antoniego w Nowej Karczmie, który od kilku lat bezpłatnie udostępnia wolontariuszom Centrum pomieszczenia parafialnego domu rekolekcyjnego dla celów formacyjno-szkoleniowych. Jak podkreślili wolontariusze przyznający nagrodę, „otwarte na potrzeby innych są nie tylko drzwi plebani w Nowej Karczmie, ale również serce Księdza Jana”. Uroczystego wręczenia nagrody dokonał ks. Wojciech Łazewski - dyrektor Caritas Polska.
Po krótkiej przerwie głos zabrali goście zagraniczni m.in.: Michel Vigneau-Cazalaa - przedstawiciel Secours Catholique we Francji, który wygłosił prelekcję nt. Wolontariat we Francji na przykładzie działań wśród bezrobotnych przybliżającą słuchaczom szeroko rozumianą pomoc bezrobotnym mieszkańcom Francji. Następnie o wolontariacie w Niemczech na przykładzie działań wśród chorych i niepełnosprawnych opowiedziała s. Lidwina z Communio in Christo w Niemczech. Jest ona wolontariuszką w hospicjum w Mechernich, a także w Domu „Communio in Christo” dla osób wymagających długotrwałej specjalistycznej opieki. Działalność opiekuńcza i hospicyjna w Mechernich, poza bardzo wysokim poziomem usług i standardu budynku, oznacza przede wszystkim więcej człowieczeństwa, wzajemnej przychylności w zakresie pielęgniarskim, socjalnym i duszpasterskim dla podopiecznych i ich bliskich. Głównym przesłaniem tej działalności pozostaje zachowanie lub stworzenie właściwej jakości życia wszystkim chorym i stawianie dobra pacjenta na pierwszym miejscu.
Prelekcjom towarzyszyły prezentacje multimedialne.
Na zakończenie głos zabrał dyrektor Caritas Rosja - ks. Aleksander Pietrzyk, przybliżając zebranym sytuację w Rosji, gdzie przez kilkuletnie działania prawne doprowadzono do całkowitego zniszczenia idei wolontariatu.
Konferencja zorganizowana była w ramach programu Phare 2001 „Rozwój społeczeństwa obywatelskiego” - „Przeciwdziałanie bezrobociu wśród absolwentów i ludzi młodych poprzez informację, aktywizację zawodową i wolontariat”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krewni ukraińskich jeńców i zaginionych o spotkaniu z papieżem: aby świat zobaczył nasz ból

2025-09-24 11:21

[ TEMATY ]

spotkanie z papieżem

krewni ukraińskich jeńców

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Każdego dnia ich pierwsze i ostatnie myśli kierują się ku bliskim, którzy są w niewoli lub zaginęli bez śladu. To samo przeżywają ukraińskie kobiety, które niedawno wzięły udział w środowej audiencji ogólnej papieża Leona XIV na Placu św. Piotra w Watykanie. Reprezentują one różne stowarzyszenia rodzin zaginionych i uwięzionych żołnierzy oraz cywilów. Trzy z nich opowiedziały w wywiadzie dla watykańskich mediów o swoim bólu i znaczeniu udziału w tej audiencji.

Podziel się cytatem - mówi Maria, matka Polewyja Grigorija, medyka wojskowego, który zaginął w kwietniu 2022 roku. Maria Leżnowa należy do organizacji społecznej „Lekarze wojskowi”, która zrzesza rodziny zaginionych i uwięzionych ukraińskich lekarzy wojskowych. Była częścią delegacji dwunastu ukraińskich kobiet - przedstawicielek organizacji pozarządowych i stowarzyszeń rodzin zaginionych i uwięzionych, zarówno wojskowych, jak i cywilnych Ukraińców, która wzięła udział w audiencji ogólnej na Placu św. Piotra w Watykanie w minioną środę, 17 września. Pod koniec audiencji grupa w towarzystwie ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza miała krótkie spotkanie z papieżem Lewem XIV.
CZYTAJ DALEJ

Świat bez Boga? Niemieccy biskupi sprzeciwiają się pesymizmowi

2025-09-24 11:04

[ TEMATY ]

sprzeciw

pesymizm

niemieccy biskupi

świat bez Boga

Adobe Stock

Biskupi apelują, by nie popadać w rezygnację lub pesymizm kulturowy

Biskupi apelują, by nie popadać w rezygnację lub pesymizm kulturowy

Według biskupa Moguncji Petera Kohlgrafa Kościół katolicki nie może się poddawać - nawet jeśli coraz więcej ludzi w Niemczech żyje bez Kościoła i religii. Podczas jesiennego zgromadzenia plenarnego Konferencji Biskupów Niemiec w Fuldzie bp Kohlgraf powiedział: „Znajdujemy się w samym środku głębokich zmian, którym musimy stawić czoła - i to bez popadania w rezygnację lub pesymizm kulturowy, ani wycofywania się z życia społecznego w gniewie”.

Również znany czeski teolog ks. Tomas Halik, który we wtorek był gościem zgromadzenia biskupów, dostrzega fundamentalne przemiany zachodzące w społeczeństwach zachodnich.
CZYTAJ DALEJ

Prof. Weigel wdzięczny biskupowi za wyjaśnienia dotyczące ideologii gender

2025-09-24 20:20

[ TEMATY ]

gender

ideologia gender

Adobe Stock

„Ten przemyślany, pięknie ilustrowany i dokładnie udokumentowany tekst należy przeczytać w całości” - pisze o dokumencie The Body Reveals the Person: A Catholic Response to the Challenges of Gender Ideology (Ciało ujawnia osobę: katolicka odpowiedź na wyzwania związane z ideologią gender) wydanym pod koniec sierpnia przez biskupa Daniela E. Thomas z Toledo w stanie Ohio prof. George Weigel.

Znany amerykański intelektualista katolicki zapewnia, że przeczytanie tego dokumentu zajmuje mniej więcej od pół godziny do czterdziestu pięciu minut. Zaznacza, że jest to głos łączący przekonanie z współczuciem w reakcji na cierpienie i udrękę. Przytacza pierwszy akapit tekstu:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję