Reklama

Niedziela Lubelska

Św. Józef wzorem kapłanów

Tadeusz Boniecki

Jesienny Dzień Kapłański - dzień modlitwy o uświęcenie kapłanów - odbył się 27 listopada w regionach duszpasterskich. Tematem konferencji była „Duchowość św. Józefa w świetle Patris Corde”. Spotkania miały miejsce w parafiach Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie, św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Ap. w Kazimierzu Dolnym, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku, św. Anny w Lubartowie oraz św. Józefa w Lublinie.

Reklama

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej modlili się kapłani z dekanatów ziemi chełmskiej. W tym roku ze względu na pandemię i obowiązki duszpasterskie było ich nieco mniej niż w latach poprzednich. Modlitwie przewodniczył bp Józef Wróbel. Konferencję na temat duchowości św. Józefa wygłosił ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej.

Spotkanie wspólnoty kapłańskiej rozpoczął proboszcz parafii Narodzenia NMP w Chełmie ks. Andrzej Sternik. Powitał bp. Józefa Wróbla oraz wszystkich przybyłych braci kapłanów. Następnie kapłani wspólnie odmówili modlitwę przedpołudniową z brewiarza i wysłuchali konferencji duchowej. Ks. Krzysztof Kwiatkowski omówił najważniejsze treści zawarte w liście papieża Franciszka o św. Józefie „ Patris Corde”. - Trwa Rok św. Józefa. Papież Franciszek ogłosił ten rok w 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa Patronem Kościoła Katolickiego - przypomniał. - Św. Józef sercem umiłował Jezusa. Jest mistrzem tzw. „drugiego planu”. Duchowość św. Józefa to duchowość bycia w cieniu - mówił. Podkreślił za papieżem Franciszkiem, że wszyscy mogą znaleźć w św. Józefie, mężu, który przechodzi niezauważony, człowieku codziennej obecności, dyskretnej i ukrytej, orędownika, pomocnika i przewodnika w chwilach trudnych. - Św. Józef przypomina nam, że ci wszyscy, którzy są pozornie ukryci lub na „drugiej linii”, mają wyjątkowy, czynny udział w historii zbawienia. Im wszystkim należy się słowo uznania i wdzięczności - powiedział. W dalszej części wykładu ks. Kwiatkowski skupił się na przybliżeniu kapłanom kilku aspektów duchowości św. Józefa. Nawiązując do papieskiego listu ukazał św. Józefa jako Ojca umiłowanego, Ojca czułego, Ojca posłusznego, Ojca przyjmującego, Ojca z twórcza odwagą, Ojca człowieka pracy i Ojca w cieniu. - W pewnym sensie wszyscy jesteśmy zawsze w położeniu Józefa: jesteśmy cieniem jedynego Ojca niebieskiego, który „sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych” (Mt 5, 45); jest to cień, który podąża za Synem - powiedział. Podsumowaniem wykładu była modlitwa do św. Józefa.

Nad słowami jakie padły podczas konferencji, kapłani mogli się zastanowić podczas cichej adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Józef Wróbel, który wygłosił homilię. Mówił w niej o tym, jak duchowością św. Józefa żył bł. kard. Stefan Wyszyński. – W swojej posłudze urzeczywistniał duchowość św. Józefa. Przecież posługiwał w czasach niełatwych. Upodabniał się do św. Józefa przez heroizm swojej wiary i posługi oraz odpowiedzialności za Kościół. Trzeba było wielu trudów w ochronieniu Kościoła przed niebezpieczeństwami komunizmu. To się Prymasowi udawało. Tak jak św. Józef chronił małego Jezusa, tak kard. Wyszyński chronił Kościół - powiedział bp Józef Wróbel.

2021-12-03 04:56

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

26 stycznia: Dzień modlitwy i postu w Kościele w Polsce w intencji pokoju na Ukrainie

2022-01-24 12:15

[ TEMATY ]

modlitwa

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował, aby najbliższa środa, 26 stycznia, była w Kościele w Polsce dniem modlitwy i postu w intencji pokoju na Ukrainie.

Apel Przewodniczącego Episkopatu został skierowany do wiernych Kościoła w Polsce w odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego Franciszka, wyrażone podczas modlitwy Anioł Pański w niedzielę 23 stycznia br.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI koryguje oświadczenie w sprawie raportu o nadużyciach

2022-01-24 12:23

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież-senior Benedykt XVI skorygował istotne stwierdzenie swojego oświadczenia na temat raportu o nadużyciach seksualnych w Monachium. "Wbrew wcześniejszym relacjom uczestniczył on w posiedzeniu rady diecezjalnej w dniu 15 stycznia 1980 r." - czytamy w oświadczeniu przekazanym niemieckiej agencji katolickiej KNA. Pomyłka ta jednak "nie wynikała ze złych intencji", lecz była "wynikiem błędu w redakcji jego oświadczenia". Jest mu bardzo przykro z tego powodu i poprosi o wybaczenie.

Jednak na spotkaniu, o którym mowa, "nie podjęto żadnej decyzji dotyczącej przydziału duszpasterskiego tego księdza". Przychylono się raczej do wniosku o "zapewnienie mężczyźnie zakwaterowania podczas leczenia w Monachium". Benedykt XVI chce wyjaśnić, jak doszło do tego przeoczenia w swoim "jeszcze nie wydanym oświadczeniu".

CZYTAJ DALEJ

Pekin - Czerwonka i Bródka chorążymi reprezentacji Polski (krótka)

2022-01-25 18:04

[ TEMATY ]

Polska

Polska

fot. Getty

Łyżwiarze szybcy Natalia Czerwonka i Zbigniew Bródka będą nieść flagę Polski podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Pekinie 4 lutego - ogłosił przewodniczący PKOl Andrzej Kraśnicki podczas ślubowania sportowców w Warszawie.

37-letni Bródka wystąpi w najważniejszej zimowej imprezie czterolecia po raz czwarty w karierze. Największymi sukcesami panczenisty Błyskawicy Domaniewice jest zdobycie złotego medalu igrzysk w Soczi na 1500 m oraz brązowego w zawodach drużynowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję