Reklama

Niedziela Przemyska

III Forum Wychowawcze w Jarosławiu

W dniu 3 grudnia br. w jarosławskim „Katoliku” odbyło się III Forum Wychowawcze. Tegoroczne motto tego cyklicznego wydarzenia, które już na stałe wpisało się w harmonogram pracy Publicznego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego, zostało zaczerpnięte ze słów powszechnie znanej piosenki religijnej: „Przyjaźń to największy dar…”.

archiwum szkoły

Ksiądz dyrektor z laureatami konkursu

Ksiądz dyrektor z laureatami konkursu

Ks. dr Grzegorz Delmanowicz – dyrektor szkoły, wprowadzając uczestników w tematykę forum i jego program, podkreślił, że dla Anny Jenke, która od 10 czerwca patronuje całej społeczności liceum, przyjaźń była ogromnie ważną sferą codziennego życia. W ocenie Służebnicy Bożej Bóg powinien być naszym najlepszym przyjacielem. Jemu mamy się zwierzać ze swoich zmartwień i radości. Jej zdaniem czasu ziemskiego życia nie należy mierzyć stoperami, czy zegarami, lecz gestami przyjaźni.

Ks. prał. Marian Bocho – proboszcz Parafii pw. Bożego Ciała przy Kolegiacie w Jarosławiu zwrócił uwagę, że przyjaźń jest zwykle definiowana jako serdeczne stosunki oparte na wzajemnej życzliwości, które nadają życiu ludzkiemu lepszy smak i głębszy sens.

Reklama

Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 w Przysietnicy mgr. Wiesława Pałki pt. „Znaczenie i rola przyjaźni w budowaniu relacji w rodzinie, klasie i szkole”. Prelegent rozpoczął swoją refleksję od postawienia dwóch pytań: Czym jest przyjaźń? Kiedy możemy kogoś nazwać swoim przyjacielem? Wyjaśnił, że dla każdego człowieka odpowiedź na te pytania może oznaczać zupełnie coś innego. Następnie opisał warunki, w których przyjaźń się rodzi, rozwija i wzrasta. Prelegent podkreślił, że przyjaźń powinna wyrastać z obustronnej doskonałości i takich wysokich wartości moralnych, jak: cierpliwość łagodność, wrażliwość. Przyjaźń jest drogą, którą podąża się razem z innymi. Należy budować ją od podstaw. Trwała przyjaźń łączy jedynie tych, którzy mają jednakowy cel i te same pragnienia. Ważnymi elementami, które ją cementują są prawda i pokora. Największym zagrożeniem dla przyjaźni jest gniew. Wystąpienie zakończyły dla pytania: Co zrobimy z darem przyjaźni? Czy nie zmarnujemy go, jak wiele innych Bożych darów?

Po zakończeniu prelekcji, młodzież wzięła udział w warsztatach służących budowaniu wzajemnej integracji. Zajęcia te były prowadzone przez wychowawców i nauczycieli jarosławskiego „Katolika”. Uczestnicy wykonali plakaty, które zawieszone w holu szkoły jeszcze przez jakiś czas przypominać będą, jak ważna jest w życiu przyjaźń i jak należy ją rozwijać. Jedna z grup zauważyła, że przyjaźń daje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że to co trudne, łatwiej jest dźwigać wspólnie. Jest to szczególnie ważne w czasie pandemii, gdzie izolacja i osamotnienie to główny problem młodzieży.

Czwartym punktem III Forum Wychowawczego był koncert Zespołu „Bankruci”. Zespół powstał 2014 r. Tworzy go 10 młodych muzyków. Jego założycielem, przewodnikiem i menadżerem jest ks. Mateusz Rutkowski. „Bankruci” inspirują się brzmieniami pop, soul, gospel i prais&worship. Zespół jest znany z mocnych brzmień gitarowych i niemal mistycznych wariacji na flecie.

Reklama

Ostatnim akordem tegorocznego Forum było ogłoszenie wyników Konkursu poetyckiego pt. „Przyjaźń niech będzie przez nas realizowana na co dzień”, który miał przybliżyć uczniom szkół podstawowych powiatu jarosławskiego i przeworskiego postać Służebnicy Bożej Anny Jenke oraz zachęcić ich do refleksji nad wartością i znaczeniem przyjaźni w podejściu do Boga i drugiego człowieka. Konkurs został przygotowany przez nauczyciela języka polskiego mgr Beatę Bałendo.

Najwyższe miejsca na podium zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Radochońskiego w Wierzbnej: I miejsce zostało przyznane Fabianowi Drabikowi za wiersz „Zamówienie przyjaźni”, Paulina Kubal zajęła II miejsce za wiersz „Ta, która nauczyła kochać”. III miejsce uzyskała Inka Plasło – uczennica Szkoły Podstawowej Sióstr Niepokalanek im. bł. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu – za wiersz „Przyjaźń”. Nagrody zostały wręczone laureatom i wyróżnionym uczestnikom Konkursu poetyckiego przez ks. dr. Grzegorza Delmanowicza.

Dyrektor liceum zakończył tegoroczne Forum Wychowawcze następującymi słowami: Troska o budowanie przyjacielskich relacji jest ważną formą naśladowania patronki jarosławskiego „Katolika” – Służebnicy Bożej Anny Jenke. Kilka miesięcy temu w Bibliotece Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II zostały odnalezione piękne ślady przyjaźni, która łączyła Annę Jenke z Zygmuntem Sułowskim – wieloletnim profesorem tejże uczelni. Spotkali się w 1945 r. na studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas pięcioletnich studiów w Krakowie wiele ich łączyło. Obwoje należeli do generacji naznaczonej piętnem czasu wojny. Jako ludzie głęboko przywiązani do wartości chrześcijańskich i patriotycznych, aktywnie włączali się w różne działania społeczne na rzecz studentów i duszpasterstwo akademickie. Pierwszy z listów został napisany przez Annę Jenke po zakończeniu studiów i opuszczeniu Krakowa (1950 r.), ostatni zaś został wysłany w 1974 r., czyli dwa lata przed jej śmiercią. Odnaleziona korespondencja odzwierciedla długą znajomość i serdeczną, ciepłą relację pomiędzy ich autorką, a adresatem. Listy, napisane piękną polszczyzną, przybliżają świat wartości, pasje, emocje i zainteresowania osób połączonych więzami przyjaźni. Są one piękną zachętą do podążania taką samą drogą. Niech III Forum Wychowawcze pomoże wszystkim jego uczestnikom pisać podobne listy naszym codziennym życiem…

III Forum Wychowawcze zostało zorganizowane przez Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia oraz rozgłośni archidiecezji przemyskiej „Radio Fara”. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków przewidzianych w budżecie obywatelskim miasta Jarosławia na 2021 r.

2021-12-06 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie Helenki Kmieć naprawdę inspiruje innych

2022-01-24 11:10

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Flickr

- Naszym głównym celem jest inspirowanie innych charyzmatem Heleny. Chcemy pokazywać jak niezwykłą była osobą i jak wiele naprawdę można się od niej nauczyć - mówi w rozmowie z KAI Marta Omieczyńska, dyrektor biura Fundacji im. Heleny Kmieć. Dziś przypada 5. rocznica śmierci polskiej wolontariuszki misyjnej.

Łukasz Kaczyński (KAI): Mija 5 lat od tragicznej śmierci Heleny Kmieć. Wasza Fundacja ma nieść o niej pamięć i świadectwem jej życia inspirować innych - czym jest dla was ta rocznica, jako fundacji, której Helena patronuje?

CZYTAJ DALEJ

Zmiany w zasadach kwarantanny

2022-01-25 07:11

[ TEMATY ]

kwarantanna

Adobe Stock.pl

Czy uda się uchronić uczniów przed kolejnym lockdownem?

Czy uda się uchronić uczniów przed kolejnym lockdownem?

We wtorek wchodzi w życie rozporządzenie skracające z dziesięciu do siedmiu dni czas odbywania kwarantanny dla osób narażonych na zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Osoby, które rozpoczęły odbywanie kwarantanny przed dniem wejściem w życie rozporządzenia, odbywają ją na wcześniejszych zasadach.

CZYTAJ DALEJ

Australian Open - Świątek przed dużą szansą awansu do półfinału

2022-01-25 17:01

[ TEMATY ]

Iga Świątek

Australian Open

PAP

Iga Świątek w nocy z wtorku na środę czasu polskiego zagra z Estonką Kaią Kanepi o awans do półfinału wielkoszlemowego Australian Open. 20-letnia tenisistka, triumfatorka French Open 2020, już osiągnęła swój najlepszy wynik w Melbourne, a ma apetyt i dużą szansę na więcej.

Pojedynek rozstawionej z siódemką Polki ze 115. obecnie w światowym rankingu Estonką rozpocznie się nie wcześniej niż o godz. 3 w nocy czasu polskiego. Wcześniej na Rod Laver Arena zagrają Amerykanka Danielle Collins i Francuzka Alize Cornet. Jedna z nich będzie półfinałową rywalką Polki bądź Estonki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję