Reklama

Otrzymaliśmy

Protest w sprawie manipulacji w „Wiadomościach” TVP 1

Niedziela Ogólnopolska 45/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szanowny Pan
Jan Dworak
Prezes Zarządu TVP SA

27 października 2004 r. w głównym wydaniu Wiadomości (Program I TVP) zaprezentowana została informacja dotycząca poszukiwania zastępczej matki do „noszenia dziecka” poczętego metodą in vitro. Informacja ta była wyjątkowo nierzetelna.
W podanej informacji skupiono się na sensacyjnym wątku dotyczącym poszukiwania matki zastępczej. Nie ukazano natomiast istoty zagrożeń związanych z metodą zapłodnienia in vitro. Nikt z rozmówców nie wyjaśnił, że ta metoda rozrodu wspomaganego polega na powołaniu do życia wielu istnień ludzkich, z których szanse przeżycia ma z reguły jedno lub dwoje. Ciąża powstała w wyniku zapłodnienia in vitro jest znacznie zagrożona powikłaniami zarówno dla dziecka, jak i dla matki. W sytuacji „wynajęcia” matki zastępczej zagrożenie zdrowia kobiety jest jeszcze większe, w związku z koniecznością sztucznej stymulacji hormonalnej naśladującej cykl ciążowy. Ponadto dzieci poczęte w wyniku zapłodnienia in vitro wykazują istotnie słabszą kondycję zdrowotną niż dzieci poczęte naturalnie.
Każdy człowiek ma prawo do ochrony przed wykorzystywaniem go do eksperymentów badawczych. Takie prawo również ma poczęte dziecko. W Polsce dodatkowo gwarancją jest obowiązujące ustawodawstwo. Fakt, że dziecko poczęte samo bronić się nie potrafi, nie stanowi uprawnienia do traktowania go jako przedmiotu, którym można dowolnie manipulować.
W związku z powyższym ustanowienie dla ludzkich zarodków poczętych in vitro matki zastępczej jest powszechnie uznawane za naruszające elementarne prawa człowieka, niemoralne i absolutnie niedopuszczalne. W niektórych krajach, np. we Włoszech, obowiązuje zakaz prawny stosowania takich metod.
W informacji podanej w Wiadomościach TVP 1 pominięto zasadnicze aspekty zapłodnienia pozaustrojowego i macierzyństwa zastępczego. Brak elementarnego wyjaśnienia spowodował, że racje przeciwników zapłodnienia in vitro pozbawione zostały naukowej argumentacji. Telewidzów pozostawiono z przekonaniem, że stanowisko takie nie jest uzasadnione.
W tej sytuacji apelujemy do Pana Prezesa o wyjaśnienie, dlaczego w Wiadomościach TVP 1 podana została nierzetelna informacja. Domagamy się jej obiektywnego przedstawienia w kolejnych wydaniach Wiadomości.

Z poważaniem

Warszawa, 28 października 2004 r.

Do wiadomości: Rada Etyki Mediów, środki masowego przekazu

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna ku czci św. Moniki

[ TEMATY ]

św. Monika

By Fallaner - Own work/commons.wikimedia.org

Św. Monika

Św. Monika

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowenną za wstawiennictwem św. Moniki. Nowenna do odmawiania między 18 a 26 sierpnia lub w dowolnym terminie.

CZYTAJ DALEJ

Nie żyje Frank Caprio, „najmilszy sędzia na świecie”

2025-08-21 13:12

[ TEMATY ]

na świecie

Frank Caprio

najmilszy sędzia

instagram.com/therealfrankcaprio/

Frank Caprio. "Najmilszy sędzia na świecie"

Frank Caprio. Najmilszy sędzia na świecie

W USA zmarł Frank Caprio, emerytowany sędzia z amerykańskiego miasta Providence, nazwany „najmilszym sędzią na świecie”. Filmy z jego rozpraw, na których reagował z uśmiechem i empatią, sprawiły, że stał się gwiazdą portali społecznościowych.

O jego śmierci w wieku 88 lat, poprzedzonej długą walką z rakiem trzustki, poinformowano w środę w nocy na jego oficjalnych kontach w portalach społecznościowych. W swoim ostatnim nagraniu opowiadał o chorobie i prosił o modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

„Tak dla religii i etyki w szkole” – ponad pół miliona podpisów pod obywatelską inicjatywą

2025-08-21 21:09

[ TEMATY ]

szkoła

religia

religia w szkołach

Adobe Stock/Studio graficzne "Niedzieli"

Ponad 500 tysięcy podpisów udało się zebrać pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Tak dla religii i etyki w szkole”. Jak podkreśla w rozmowie z KAI Dariusz Kwiecień ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, to jeden z najlepszych wyników w historii podobnych działań w Polsce i dowód na szerokie poparcie społeczne dla wychowania w duchu wartości.

„To pokazuje, że temat wychowania do wartości w szkołach ma ogromne poparcie społeczne. Naszym celem jest ustawowe umocowanie lekcji religii i etyki w systemie edukacji - przedmiotów, które obecnie są marginalizowane przez Ministerstwo Edukacji. Uważamy, że nie można pozwolić, by tak ważne przedmioty zostały zepchnięte na margines szkoły przez wąskie środowiska ideologiczne” - mówi KAI Dariusz Kwiecień.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję