Reklama

Niedziela Kielecka

Diecezja kielecka: niewiele żywych szopek w regionie

Żywych szopek nie będzie w Kielcach, u franciszkanów w Chęcinach, ani u oblatów na św. Krzyżu, natomiast po raz pierwszy żywa szopka powstanie przy Domu Dla Niepełnosprawnych Caritas w Piekoszowie i w Działoszycach, gdzie powoli staje się tradycją.

[ TEMATY ]

Kielce

szopki

Szopka zostanie ustawiona w ogrodzie Domu Dla Niepełnosprawnych Caritas w Piekoszowie. Będzie dostępna od 25 do 30 grudnia. Dyrektor placówki, ks. Łukasz Zygmunt zapowiada, że jest przygotowywana nie tylko z myślą o podopiecznych i zachęca, aby rodziny z Kielc i z okolicy odwiedzały Piekoszów i żywą szopkę, z bogactwem zwierząt i figurami Świętej Rodziny w centrum. – Jest duża i okazała, właśnie pełną parą ruszyły pracę budowalne. Wierzę, że szopka będzie radością dla nas wszystkich w tych trudnych czasach – mówi.

Będą w niej owieczki, kucyk, koza, króliki, ptactwo domowe. Część zwierząt będzie pochodziła z Działoszyc, a część od osób prywatnych, mieszkańców Piekoszowa i okolic. W budowę szopki zaangażowali się pracownicy, wolontariusze, ale też strażacy z okolicznych jednostek OSP.

W piekoszowskim ośrodku jest kilka segmentów, to np. Dom Pomocy Społecznej, rehabilitacja, lokale aktywizujące, zakład opiekuńczo-leczniczy. Łącznie z oferty Piekoszowa korzysta ok. 140 osób.

Reklama

Z kolei w Działoszycach żywa szopka jest organizowana po raz czwarty. Podstawą przygotowań są zwierzęta będące „na stanie” gospodarstwa parafialnego. Jak poinformował proboszcz ks. dr Andrzej Jankoski, żywą szopkę będzie można podziwiać od 23 grudnia do 6 stycznia. W zależności od warunków, być może uda się zorganizować kolędowanie przy szopce.

Ze względu na zagrożenie coronawirusem, zrezygnowano z żywej szopki w Szańcu, która zawsze gromadziła wielu parafian i gości. – Ufam, że za rok – mówi KAI ks. Marek Tazbir, proboszcz w Szańcu. – Za rok w lepszych czasach – podtrzymuje takie stanowisko proboszcz ze Skalbmierza, ks. Marian Fatyga.

2021-12-16 18:07

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: pięciuset rowerzystów pojedzie w pielgrzymce na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Kielce

cunnon/pixabay.com

Peleton pięciuset rowerzystów wyruszy z Kielc do Częstochowy na Jasną Górę w V Rowerowej Pielgrzymce Diecezji Kieleckiej, która potrwa od 16 do 19 sierpnia. Pielgrzymi mają do przejechania 280 kilometrów. Jest to obecnie prawdopodobnie największa pielgrzymka rowerowa do jasnogórskiego sanktuarium.

Pielgrzymi wyruszają z Kielc - początek i błogosławieństwo w kościele św. Maksymiliana Kolbego, aby przez Chmielnik, Busko-Zdrój, Wiślicę, Pińczów, Mnichów, Dzierzgów, Lelów, dotrzeć do Częstochowy. Chętnych nie brakuje, ale, jak tłumaczy rzeczniczka pielgrzymki, Aneta Winiarska–Syska, ze względów logistycznych i zachowania bezpieczeństwa, nie można zwiększać liczby pielgrzymów. Ich liczba – 500 osób - przekłada się na peleton 5 km, przemieszczający się w grupach po kilkanaście osób, z zachowaniem odstępów i czasem przejazdu co najmniej półgodzinnym. Powoduje to konieczność rozwiązań logistycznych, pomocy odpowiednich służb, utrudnienia na drodze. W tym roku z racji małego jubileuszu – pięć lat wydarzenia – organizatorzy szczególnie zachęcają do udziału rodziny, dając ulgi preferencyjne dzieciom i młodzieży. Uczestnicy do 15. roku życia są zwolnieni z opłat, młodzież starsza płaci 30 zł, pozostali – 60 zł. To zachęta, aby pielgrzymkę odbyć w sposób rodzinny i pozyskać nowe osoby.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: dobroczynna pizza od Szkotów

2023-02-03 18:51

[ TEMATY ]

Lwów

Szkocja

pizza

Adobe.Stock.pl

Organizacja SIOBHAN'S TRUST karmiła ubogie dzieci w szkockich szkołach. Od początku wojny organizacja przyjechała na Ukrainę, aby docierać do bombardowanych miast oraz uchodźców. W dużych furgonetkach przygotowują ciepła pizzę. 2 lutego wolontariusze Joe Roberts z Anglii i Finn Riddell ze Szkocji przy kościele św. Jana Pawła II we Lwowie zgromadzili uchodźców mieszkających w parafialnym domu i w całym mieście.

Dystrybucja żywności odbywa się w miłej atmosferze, z zasadami sztuki kulinarnej. Rozdali ponad 130 porcji pizzy: smacznej, wegetariańskiej, ciepłej, prosto z pieca. Wybrzmiała szkocka muzyka.

CZYTAJ DALEJ

Wielkopolskie/Policja szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu w Świerczynie

2023-02-04 15:37

Adobe.Stock

Policja z Leszna szuka sprawców zniszczeń na cmentarzu parafialnym w Świerczynie (Wielkopolskie). Sprawca lub sprawcy poprzewracali lub naruszyli nagrobki i krzyże.

Dewastacji dokonano w nocy z piątku na sobotę. Parafia pw. Łukasza Ewangelisty w Świerczynie o zdarzeniu poinformowała w sobotę w mediach społecznościowych. Na opublikowanych zdjęciach widać wywrócone lub uszkodzone płyty napisowe, powyrywane krzyże, oderwane lub rozbite elementy nagrobków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję