Reklama

Niedziela Częstochowska

Proces trwa

Animatorzy procesu synodalnego przekazują proboszczom i swoim wspólnotom treści obrad pierwszego spotkania synodalnego parafialnych rad duszpasterskich i wspólnot.

[ TEMATY ]

Synod w Arch. Częstochowskiej

Grzegorz Gadacz/Niedziela TV

ks. Andrzej Kuliberda o synodzie

ks. Andrzej Kuliberda o synodzie

Nie próżnuje również zespół koordynujący prace synodalne archidiecezji częstochowskiej. – 9 grudnia odbyło się kolejne spotkanie zespołu koordynującego prace przygotowawcze przed XVI Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów w naszej archidiecezji. Miało ono miejsce w domu zakonnym Sióstr Dominikanek Matki Bożej Różańcowej w Częstochowie. W spotkaniu wzięli udziału wszyscy członkowie zespołu na czele z jego przewodniczącym bp. Andrzejem Przybylskim. Podsumowano dotychczasowe działania zespołu, w tym również pierwsze historyczne spotkanie animatorów synodalnych. Poruszono także temat kolejnych etapów działań synodalnych w archidiecezji. Spotkanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy zakonnej – poinformował ks. Adam Polak z zespołu koordynującego prace diecezjalnego etapu synodu.

Sens procesu synodalnego przedstawił ks. Andrzej Kuliberda, również należący do ww. zespołu. Wyróżnił jego istotne elementy. Wywód oparł na ewangelicznej historii uczniów idących do Emaus. – Synod to jest wspólna droga, ale kogo ona dotyczy?Uczniów Chrystusa, czyli Kościoła. Kościół to tajemnica, misterium, bo pod tym, co widzialne – czasami chore, upadające – kryje się rzeczywistość Boska. Dlatego mówimy, że wierzymy w święty Kościół, ale jednocześnie jest on również dla grzeszników. Element Boski i ludzki w Kościele łączą się ze sobą we wspólnotę. Święty Paweł mówi o nas, że jesteśmy świątynią Boga. Kościół jest zbudowany z żywych kamieni, a takim kamieniem jest nasza dusza i nasze ciało, w którym mieszka Bóg. To jest właśnie ta wspólnota człowieka z Bogiem, a skoro ten Bóg jest we mnie i w tobie, to więzi, które nas łączą w Kościele, są więziami samego Boga. Święty Jan Paweł II wyrażał pragnienie, aby ta wspólnota stawała się wspólnotą życia i działania. Właśnie ta wspólnota wiernych na poziomie parafii, diecezji, Kościoła powszechnego została zaproszona, aby wyruszyć w drogę, a w tej drodze mamy podjąć rozmowę, tak jak uczniowie idący do Emaus.

Reklama

W wydaniu papierowym Niedzieli Częstochowskiej co dwa tygodnie zamieszczamy informacje o działaniach synodalnych. Do dyspozycji jest też archidiecezjalna strona internetowa: www.synod.archiczest.pl . Również w Radiu Fiat w każdą środę o godz. 21.30 emitowana jest audycja synodalna z możliwością telefonicznej rozmowy.

2021-12-17 11:18

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy sobie potrzebni

[ TEMATY ]

Synod w Arch. Częstochowskiej

Grzegorz Gadacz/Niedziela TV

Aleksander Kozerski aktywnie włącza się w proces synodalny w naszej archidiecezji

Aleksander Kozerski aktywnie włącza się w proces synodalny w naszej archidiecezji

„Cały Lud Boży posiada wspólną godność i powołanie wynikające z chrztu świętego. Wszyscy na mocy naszego chrztu jesteśmy wezwani do aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła” – czytamy w „Vademecum Synodu o synodalności”.

Jego autorzy podkreślają, że „parafiach, małych wspólnotach chrześcijańskich, ruchach świeckich, wspólnotach zakonnych i innych formach komunii, kobiety i mężczyźni, młodzież i osoby starsze, wszyscy jesteśmy zaproszeni do słuchania siebie nawzajem po to, aby usłyszeć natchnienia Ducha Świętego, który przychodzi, by przewodzić naszym ludzkim wysiłkom, tchnąć życie i dynamizm w Kościół oraz prowadzić do głębszej komunii dla dobra naszej misji w świecie”.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Francuska bagietka wpisana na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO

2022-11-30 12:19

[ TEMATY ]

Francja

Adobe.Stock

Francuska bagietka została w środę wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Francuscy piekarze i media przyjęły tę wiadomość z euforią.

Komitet ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO z siedzibą w Paryżu, będącego częścią ONZ, wpisał bagietkę na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, uznając „rzemiosło i kulturę bagietki” za element światowego dziedzictwa niematerialnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję