Reklama

Niedziela Świdnicka

Odpowiedź świdnickich katolików na absurdalny plakat o "Dzikich Świętach"

Na stronie Świdnickiej Kurii Biskupiej ukazał się apel świdnickich środowisk katolickich w odpowiedzi na opublikowany przez prezydent Świdnicy świąteczny plakat wypaczający przesłanie chrześcijańskich świąt Bożego Narodzenia.

Apel środowisk katolickich diecezji świdnickiej
wobec plakatu „Świdnica – dzikie święta pełne tradycji”

W klimacie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia został opublikowany plakat, którego przekaz w tym szczególnym czasie budzi nasze zaniepokojenie i ból. Wpisuje się on bowiem w cały szereg różnych projektów, które zniekształcają, fałszują i lekceważą właściwe rozumienie tych pełnych tradycji świąt, których treści związane są zawsze z faktem narodzin Jezusa Chrystusa, które – przypominamy – są nie tylko faktem historycznym znajdującym swoje potwierdzenie zarówno w pismach historyków rzymskich i żydowskich, także w literaturze rabinicznej i przekazach antychrześcijańskich komentatorów z czasów nowej religii (Flawiusz, Tacyt, Pliniusz Młodszy i inni).

archiwum prywatne

Nowa propozycja świątecznego plakatu przygotowana przez środowisko katolickie

Nowa propozycja świątecznego plakatu przygotowana przez środowisko katolickie

Dla chrześcijan fakt narodzin Jezusa Chrystusa ma także charakter głęboko duchowy i religijny: nadaje bowiem ostateczny sens życiu człowieka. Święta Bożego Narodzenia przypominają każdego roku tę prawdę, że Bóg stał się człowiekiem czyli wszedł w ludzką historię i zamienił ją w historię zbawienia. Świadomość tej tajemnicy pozwala nam przeżywać ten fakt w duchu radości i nadziei na drogach naszych codziennych trudów i trosk, także na drogach posługiwania innym. Narodzenie Jezusa to przykład jak Bóg ukochał człowieka: zniżył się aż do jego poziomu, wszedł w jego historię, aby człowieka wywyższyć, pomóc mu odkryć jego prawdziwą godność. Dlatego każda forma zniekształcania tych świąt bardzo nas dotyka i boli.

Nadawanie temu Świętu innego charakteru, niereligijnego, jest spłyceniem treści i pozbawieniem go nadprzyrodzoności, która dla nas jest ważna. Jako ludzie wiary nie godzimy się na takie prezentacje. Nie godzimy się także na ośmieszanie naszej wiary. Dla nas jest ona światłem. Jest alternatywą dla świata zapatrzonego w ciemność. Wobec ateizmu czy niewiary świata – nasza wiara jest skarbem, który nie tylko chcemy bronić; jest także siłą, która umożliwia nam tę obronę.

Reklama

Reprezentując środowisko katolików świeckich żądamy usunięcia z przestrzeni publicznej tego plakatu. Nie godzimy się na takie określanie świąt i niszczenia klimatu, które im towarzyszą.


Podpisali:

Akcja Katolicka Diecezji Świdnickiej

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Świdnickiej

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Świdnickiej

Fundacja Małżeństwo Rodzina

Ruch Światło-Życie - Domowy Kościół Diecezji Świdnickiej

Odnowa w Duchu Świętym Diecezji Świdnickiej

Civitas Christiana – Oddział w diecezji Świdnickiej

Ludzie Jana Pawła II

Przedstawiciele Parafii Katedralnej

2021-12-20 10:58

Ocena: +14 -4

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: pokój jest dzieckiem prawdy, sprawiedliwości i miłości

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Pokój jest dzieckiem prawdy, sprawiedliwości i miłości. Brak pokoju w świecie i w ludzkich sercach obniża poziom i jakość naszego życia, budzi niepewność, a czasem ból, gorycz i cierpienie – powiedział dziś bp Ignacy Dec podczas Mszy w katedrze świdnickiej, na rozpoczęcie 2018 roku.

Mówiąc w homilii o nowym czasie życia, jako nowym darze Bożym, bp Dec zauważył, że pierwszy dzień Nowego Roku jest sposobnością do refleksji nad czasem i nad przemijaniem.

CZYTAJ DALEJ

Świdnickie seminarium nie jest puste

2022-10-03 11:37

[ TEMATY ]

klerycy

Świdnica

wsd świdnica

rok propedeutyczny

mwsd Wrocław

ks. Mirosław Benedyk

Klerycy roku propedeutycznego z uwagą słuchali historii katedry świdnickiej, którą przybliżył im przewodnik Mariusz Barcicki

Klerycy roku propedeutycznego z uwagą słuchali historii katedry świdnickiej, którą przybliżył im przewodnik Mariusz Barcicki

Od października w seminaryjnych obiektach diecezji świdnickiej swoją formację do kapłaństwa rozpoczęło dziewięciu alumnów metropolii wrocławskiej.

Zbyt mała liczba kandydatów, zgłaszających pragnienie służby jako kapłani w Metropolii Wrocławskiej spowodowała, że biskupi z metropolii podjęli decyzję o wspólnej formacji seminaryjnej dotychczasowych dolnośląskich alumnów, jednocześnie podjęto decyzję o utworzeniu międzydiecezjalnego ośrodka propedeutycznego z siedzibą w Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Winnica: Dzwon Nadziei z krakowskich Łagiewnik trafił do ukraińskiego sanktuarium Bożego MIłosierdzia

2022-10-06 18:37

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Ukraina

dzwon

Archiwum Archidiecezji Krakowskiej

Dzwon Nadziei poświęcony 14 sierpnia w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dotarł do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Winnicy w Ukrainie. Przekazanie daru odbyło się podczas obchodów 25. rocznicy konsekracji winnickiego kościoła z udziałem ordynariusza diecezji kamieniecko-podolskiej bp. Leona Dubrawskiego.

Na czaszy dzwonu umieszczone są słowa z homilii św. Jana Pawła II wygłoszonej 17 sierpnia 2002 roku: „Gdzie wojna przynosi ból i śmierć niewinnych, potrzeba łaski miłosierdzia, która koi ludzkie umysły i serca i rodzi pokój". Dzwon jest darem Łagiewnik dla udręczonej wojną Winnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję