Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: Pamięć o internowanych i więzionych

W 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w biskupim mieście oddano hołd bohaterom tamtych tragicznych wydarzeń.

[ TEMATY ]

Świdnica

stan wojenny

bp Marek Mendyk

ks. Mirosław Benedyk

W świdnickim Areszcie Śledczym, w czasie stanu wojennego osadzono 82 mężczyzn, w tym 20 świdniczan

W świdnickim Areszcie Śledczym, w czasie stanu wojennego osadzono 82 mężczyzn, w tym 20 świdniczan

W dniu rocznicy 13 grudnia, na murze Aresztu Śledczego odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą działaczy NSZZ Solidarność, ugrupowań niepodległościowych i innych organizacji opozycyjnych, internowanych i więzionych przez władze PRL w Areszcie Śledczym w Świdnicy, po wprowadzeniu stanu wojennego.

– Mieszkańcy Świdnicy odegrali aktywną i ważną rolę w wydarzeniach lat 1981-82, co zasługuje na pamięć o ludziach i miejscach. Tablica, którą dziś odsłaniamy, a w zasadzie jej treść oddaje im skromny, ale wymowny i symboliczny hołd - mówił Wojciech Trębacz, fundator i naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu. O zachowaniu pamięci historycznej mówił także bp Marek Mendyk, który pobłogosławił odsłoniętą tablicę.

– Pamiętajmy o wielu złamanych życiorysach wybitnych artystów, intelektualistów, działaczy społecznych. Te wszystkie ofiary, to niepowetowana strata dla polskiej kultury, nauki i gospodarki. Często się też zapomina o niewinnych ofiarach stanu wojennego, a dzisiaj też chcemy o nich pamiętać – mówił hierarcha kropiąc tablicę wodą święconą.

Reklama

Następnie w auli I Liceum Ogólnokształcącego odbyło się spotkanie z represjowanymi opozycjonistami, a dr Bartłomiej Perlak poprowadził wykład pt. „Stan wojenny w Świdnicy – internowanie przeciwników systemu”.

Wieczorem w katedrze, za ofiary stanu wojennego modlił się w czasie Mszy św. bp Ignacy Dec. Pod pomnikiem św. Jana Pawła II złożono kwiaty i zapalono znicze, wspominając poległych, śmiertelnie pobitych i zapomnianych zmarłych w wyniku wprowadzenia stanu wojennego.


2021-12-13 17:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec o cechach dobrego policjanta

[ TEMATY ]

Świdnica

Święto Policji

Ks. Grzegorz Umiński

Eucharystię celebrował bp Ignacy Dec

Eucharystię celebrował bp Ignacy Dec

O postawie moralnej i religijnej funkcjonariuszy mówił bp senior Ignace Dec, podczas Mszy św. sprawowanej w dniu święta Policji.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli policjantki i policjanci z Komendy Powiatowej w Świdnicy na czele z komendantem, inspektorem Andrzejem Dobiesem, przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy cywilni placówek policyjnych, a także przedstawiciele innych instytucji życia publicznego.

CZYTAJ DALEJ

Nowy kanał TVP Nauka ruszy w poniedziałek w telewizji naziemnej i kablówkach

2022-09-29 12:23

[ TEMATY ]

TVP

TVP NAUKA

Nowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej - TVP Nauka - rozpocznie nadawanie 3 października. Podzielony będzie na pasma tematyczne emitowane każdego dnia, skierowane do odbiorcy powyżej 14 roku życia - poinformował PAP dział PR TVP.

Jak wyjaśniono, "TVP Nauka to nowy kanał prezentujący treści oparte na faktach i dowodach naukowych, budujący stałą i lojalną widownię realizując misję mediów publicznych". Poinformowano, że nowy kanał wystartuje w poniedziałek i "będzie od początku dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej, a widzowie znajdą go wybierając numer 20 na pilocie".

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa różańcowa murem obronnym - rozpoczęły się rekolekcje Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej

2022-09-29 19:21

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

różaniec

BPJG

O tym, że modlitwa różańcowa wiążąca ludzkie serca staje się „murem obronnym” rodziny, Kościoła i Ojczyzny pod opieką Zwycięskiej Pani Jasnogórskiej przypomniał za bł. kard. Stefana Wyszyńskim - o. Piotr Stanikowski. Przeor klasztoru i Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin prowadzi rekolekcje dla członków i sympatyków Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Czterodniowe spotkanie odbywa się pod hasłem „Matka mojego Pana przychodzi do mnie”.

- To wielki przywilej przeżywać ten czas z Jasnogórską Rodziną Różańcową, która wpisuje się w misyjność Kościoła - powiedział o. Stanikowski i zauważył, że czas rekolekcji jest też okazją, uczyć się od Maryi, jak być posłańcem Bożej miłości do ludzi. Podkreślił, że takie spotkania pozwalają przyjrzeć się Maryi, by zobaczyć w jaki sposób Ona przychodzi do każdego człowieka, aby potem Ją naśladować w codzienności, odkrywać swoje własne powołanie we wspólnotach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję