Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Bp Kaszak: wyrzuciliśmy Pana Boga z serc dzieci i młodzieży

Wszyscy mówią co trzeba zrobić: rozmawiać z dziećmi i pomagać w rozwoju. W artykułach, które czytałem nie widziałem natomiast, żeby ktoś wspomniał o znaczeniu życia religijnego dzieci i młodzieży. Wyrzuciliśmy Pan Boga z serca dzieci i młodzieży. Dzieci i młodzież są zniechęcane do Kościoła - mówił bp Grzegorz Kaszak, który przewodniczył sumie w bazylice katedralnej w Sosnowcu. Msza została odprawiona w intencji rodzin i małżeństw z okazji przypadającej w tym dniu Niedzieli Świętej Rodziny.

Diecezja sosnowiecka

- Przeczytajcie świadectwa tych, którzy przeżyli obóz koncentracyjny. Są świadectwa ludzi, którzy mówią: „Gdyby nie Pan Bóg i modlitwa, to nie wiem, co bym z sobą zrobił”. Co zrobiliśmy z wiarą dzieci? Wyrzuciliśmy wiarę z życia dzieci - bp Kaszak powołał się na statystyki oraz własne obserwacje centrum pediatrycznego w Sosnowcu.


Podziel się cytatem

- Kilka lat temu święciłem tam oddział psychiatryczny. On jest zawsze pełny. To pokazuje, że dzieci i młodzież są słabi. I przyszedł trudny czas pandemii. Wzrasta nam liczba dzieci dotkniętych depresją. Wzrosła liczba prób samobójczych.

Biskup powołał się na dane z Komendy Głównej Policji w Warszawie o wzroście prób samobójczych ze skutkiem śmiertelnym. Dodał, że wzmocnieniem w trudnościach zawsze jest wiara i Bóg. Wskazywał także na mądrość Świętej Rodziny, która pomagała w rozwoju małego Jezusa w przyjaźni z Bogiem Ojcem.

- Każdy z nas potrzebuje wzorca, według którego powinien postępować. Ten wzór nas pociąga i umacnia oraz dodaje siły i otuchy. Wówczas, gdy przychodzą trudne momenty - myślimy „skoro oni potrafili, to i my będziemy potrafili”. Widzimy wówczas, co nam trzeba czynić, a czego unikać, żeby nie popełnić błędów - mówił bp Kaszak o świętej Rodzinie stawiając ja za wzór dla współczesnych rodzin.

Zauważył również, że dla św. Józefa ciąża Maryi musiała stanowić wielki cios. Jak dodał, jedynie Pan Bóg może wiedzieć, co wówczas musiał przeżywać św. Józef.

- Matka Boża po zwiastowaniu już była małżonką św. Józefa. Idzie na trzy miesiące do krewnej Elżbiety. Wraca po trzech miesiącach. To jest moment, w którym płód, człowiek, maleńkie dziecko pod sercem matki zaczyna się rozwijać. Jest to bardzo widoczne. Józef w pewnym momencie zauważył: ona jest w ciąży, a ja nie jestem ojcem. A poszła i powiedziała, że idzie do swojej krewnej - Jak podkreślił bp Kaszak Pismo Święte mówi o św. Józefie „mąż sprawiedliwy”, a określenie to oznacza człowieka wsłuchującego się w Pismo Święte i Boga. Dodał, że św. Józef nie chciał skrzywdzić Maryi oraz oszczędzić ją od kary. Dlatego postanowił ocalić ją poprzez potajemne oddalenie.

Reklama

Sosnowiecki ordynariusz mówił także o tym, że Pan Bóg chce, aby dziecko urodziło się w małżeństwie, ponieważ do rozwoju potrzebuje ojca i matki. Jest to najlepsze środowisko do wzrastania dziecka, a mąż i żona powinni się wspierać.

Podziel się cytatem

- Czasy się zmieniły. Kiedyś słyszałem u moich znajomych, jak ona mówi do męża „Ja też pracuję, musisz mi pomóc”. Kiedyś były inne warunki, był taki stereotyp, że kobieta pracowała w domu i zajmowała się dziećmi. Dziś często oboje pracują zawodowo. Czasami jest taka pokusa „Niech ona zrobi”. Nie, trzeba właśnie pomóc. Nawet w najtrudniejszych sprawach domowych - mówił bp Kaszak do mężów.

Ordynariusz mówił także o kształtowaniu w dzieciach dobrych postaw już od małego oraz o nawykach związanych z modlitwą. Jako wzór postawił Świętą Rodzinę.

Msza w intencji rodzin i małżeństw z okazji przypadającej Niedzieli Świętej Rodziny była połączona z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich. Po Mszy każde z małżeństw otrzymało indywidualne błogosławieństwo oraz pamiątkowy obrazek.

2021-12-27 06:30

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję