Reklama

Wiara

Pięć tajników dobrej modlitwy

W jaki sposób dobrze się modlić? Co właściwie znaczy dobra modlitwa? Jak się do niej przygotować, ile ma trwać? Czy więcej mówić, czy słuchać? Oto 5 tajników dobrej modlitwy!

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Już uczniowie Pana zadręczali się pytaniami o dobrą modlitwę, na co wskazuje fragment Ewangelii wg św. Łukasza: „Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas się modlić, jak i Jan nauczył swoich uczniów»” (11, 1). Poniżej 5 pomocnych wskazówek dobrej modlitwy.

1. Miejsce

Miejsce modlitwy to pierwsza kwestia, o którą musimy zadbać. Jak nauczał nas sam Jezus:„Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu” (Mt 6, 6). Odpowiednie miejsce do modlitwy, z dala od zgiełku, zabiegania i wszechobecnej krzątaniny, to fundament dobrej rozmowy z Bogiem. Jezus, gdy zaprasza nas do modlitwy, pragnie, aby było to osobiste spotkanie miłości. Możemy modlić się w kościele, kaplicy, ale także we własnym domu czy nawet w ogrodzie. Znajdźmy samotne, zaciszne miejsce i zapragnijmy spotkania z samym Bogiem. To pragnienie to połowa sukcesu.

2. Czas

Czy każdy czas jest dobry na modlitwę? Zapewne, ale lepiej znaleźć odpowiedni moment, który pozwoli nam zatrzymać się z Bogiem na dłuższą chwilę. Oczywiście, nie kwestionuję łask płynących z aktów strzelistych czy krótkich westchnień do Boga np. podczas pracy. Skupmy się jednak na dłuższej modlitwie. Warto znaleźć w swoim zabieganym dniu czas tylko dla Boga. Odłóżmy wtedy na bok inne rzeczy, wyciszmy smartfon, zablokujmy powiadomienia z Facebooka, Instagrama i poświęćmy czas jedynie Stwórcy. Wiem, że o wiele łatwiej jest lajkować kolejne zdjęcia znajomych, ale znajdując chociaż 15 minut dziennie na intymną rozmowę z Bogiem Wszechświata, możemy zyskać o wiele więcej niż podziw znajomych.

3. Atmosfera

Gdy już mamy wygospodarowane czas i miejsce naszej modlitwy, trzeba zadbać o panującą atmosferę. Cisza to przestrzeń, w której najgłośniej mówi Bóg. Wyłączmy wszelkie grające urządzenia, uklęknijmy lub usiądźmy, gdy klęczenie sprawia nam kłopot. W rozmowie z Bogiem nie chodzi o stękanie z bólu, ale o skupienie się na Nim – pokutować można w innej formie, np. postem. Pomocne może być także zapalenie świecy jako znak „światła Chrystusa”. Ten zewnętrzny akt pomoże nam uświadomić sobie, że w pomieszczeniu, w którym właśnie jesteśmy, jest sam Bóg, że za moment wejdziemy w niezwykłą i intymną relację z samym Stwórcą. Warto również ustawić sobie na linii wzroku krzyż lub obraz, np. Jezusa Miłosiernego. Pomoże nam to skupić się na Nim i pamiętać o Jego stałej obecności.

Reklama

4. Świadomość

Na początku modlitwy uzmysłówmy sobie jej prawdziwy sens. Modlitwa to nie recytowanie z pamięci wyuczonych fraz, powtarzanych jak mantra do ściany. Modlitwa to przestrzeń, w której spotykamy się z samym Bogiem. Oczywiście, że znane modlitwy, jak Koronka do Bożego Miłosierdzia czy Różaniec, są piękną formą kontaktu z Nim także przez ręce Maryi, ale nie możemy zatracić prawdziwego znaczenia rozmowy z Bogiem. Modlitwy są środkiem do celu, a nie celem samym w sobie. Celem samym w sobie jest spotkanie z naszym Zbawicielem. Ważne jest też stałe przypominanie sobie przed modlitwą swojej prawdziwej tożsamości. Skoro Bóg jest kochającym Ojcem, to ja jestem jego ukochanym dzieckiem, którego On nigdy nie odtrąci i nie odrzuci. Gdy klękamy do modlitwy ze świadomością Jego niezgłębionej obecności (nie jest ograniczony ani czasem, ani przestrzenią), w miejscu, w którym się modlimy, oraz tego, że jesteśmy dzieckiem samego Boga – stwarzamy możliwości pięknego modlitewnego spotkania, w którym Jego miłość będzie nas ogarniać, przemieniać i odnawiać.

5. Słuchanie

Gdy jesteśmy już właściwie przygotowani, nie przejmujemy się pędem świata i skupiamy jedynie na Bogu. Rozpoczynając modlitwę, nie możemy zapomnieć o jednym – o słuchaniu Stwórcy. Modlitwa to rozmowa, a rozmowa to korelacja dwójki lub więcej osób. Modlitwa nie jest monologiem, ale dialogiem. Dajmy możliwość Duchowi Świętemu, aby do nas mówił. On naprawdę mówi, musimy Mu tylko na to pozwolić. Warto także do naszej modlitwy włączyć krótką lekturę słowa Bożego i medytację nad nim. Wybierzmy jeden fragment i czytając go, zastanówmy się, co przez te słowa mówi do nas Bóg. Możemy także, wykorzystując nowe technologie, uruchomić w naszym laptopie „Adorację on-line” i w ciszy uwielbiać Boga ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Jest mnóstwo sposobów na owocne spotkanie z Bogiem, każdy z nas jednak z pomocą Ducha Świętego musi znaleźć swój. Jezus pragnie przemieniać nasze serca, odnawiać nas, umacniać, pocieszać, podnosić z upadków. Zapewniał przecież, że będzie z nami przez wszystkie dni, aż do końca świata. On zna doskonale nasze wnętrze. Mówmy Mu o naszych potrzebach, troskach, prośbach, ale zostawmy Mu także przestrzeń do działania. Jemu naprawdę na nas zależy

Tekst pochodzi z "Niedzieli Młodych" nr 4/2021: Zobacz PDF

2022-01-05 08:46

Ocena: +13 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust i jak go uzyskać?

Niedziela Ogólnopolska 19/2013, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

odpust

Bożena Sztajner/Niedziela

Odpust. Co to jest? Jak go uzyskać i dla kogo? To pytania, które często wierni zadają swoim duszpasterzom. Również przy okazji różnych nabożeństw, rekolekcji słyszymy o odpustach, które możemy zyskać pod pewnymi warunkami.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję