Reklama

Niedziela Częstochowska

Czarnożyły żyły orszakiem

Mieszkańcy Czarnożył mają za sobą mały jubileusz – po raz 5. przeszli ulicami miejscowości w Orszaku Trzech Króli.

Świętowanie rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym św. Bartłomieja Apostoła. Po niej dzieci wystawiły jasełka, które przygotowały pod kierunkiem ks. Grzegorza Kałuży – wikariusza parafii, Joanny Kałdońskiej – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Czarnożyłach i pracowników instytucji. Podczas przedstawienia kolędowały Czarnożylska Orkiestra Dęta i koło piosenki. Po jasełkach barwny korowód orszakowy z koronami, chorągiewkami i plakietkami przemaszerował ulicami miejscowości i dotarł do szopki zbudowanej przy plebanii. Tam trzej królowie (dwaj pracownicy gminy i funkcjonariusz służb mundurowych) złożyli swoje dary, a wraz z nimi – serca i życie.

Uczestnicy orszaku prosili, aby Jezus opiekował się nimi i ich rodzinami, by im błogosławił, doradzał, wskazywał drogę życia, a czasami upominał.

– Udało się podtrzymać tradycję. Nie sprzyjała pogoda, ale mimo wszystko przeszliśmy – cieszył się ks. Marek Jelonek, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach. Zapytany o przesłanie orszaku odpowiedział krótko: – Pokój. Boże Dzieciątko chce obdarzyć całą ludzkość swoim pokojem.

Po raz kolejny w orszaku z całą rodziną wyruszyła Jolanta z Gromadzic. – Przede wszystkim chcemy przekazać dzieciom wartości chrześcijańskie, zaszczepić je w nich od najmłodszych lat. Przykład idzie z góry – powiedziała „Niedzieli”. Towarzyszyli jej: mąż Grzegorz, synowie Sebastian i Kacper oraz córka Milena. Kacper, niczym król, już słodko spał, a Sebastian przyznał, że najbardziej podobał mu się... po prostu marsz. Przeszywający chłód mu nie przeszkadzał.

Maciej Orman/Niedziela

Współorganizatorem orszaku, wraz z parafią św. Bartłomieja Apostoła i Urzędem Gminy Czarnożyły, był Gminny Ośrodek Kultury w Czarnożyłach. Jego dyrektor Joanna Kałdońska była odpowiedzialna przede wszystkim za przygotowanie jasełek. – Dzieci, które występowały, były w różnym wieku, z różnych miejscowości, ale z tej samej parafii. Była to okazja do integracji i bliższego poznania sensu świąt Bożego Narodzenia. Miały okazję poczuć się jak prawdziwi aktorzy i wystąpić przed publicznością – zauważyła. Podkreśliła również duży udział rodziców, którzy pomagali w przygotowaniu dekoracji i strojów.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Jeżeli chodzi o kulturę chrześcijańską, to mamy się czym pochwalić. Ten kolorowy orszak na pewno na długo zapadnie w pamięć mieszkańcom i przyjezdnym – podsumowała Joanna Kałdońska.

Na zakończenie Andrzej Modrzejewski, wójt gminy Czarnożyły, życzył wszystkim, aby w nowym roku prowadziła ich gwiazda betlejemska, która przywiodła mędrców do Jezusa.

Maciej Orman/Niedziela

Kilka ujęć z orszaku w Czarnożyłach można było obejrzeć na żywo w TVP 1 w programie „Między ziemią a niebem”.

2022-01-06 21:14

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo na Orszaku

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

orszak

Orszak Trzech Króli

B.M. Sztajner

O pójście drogą zawierzenia Mędrców ze Wschodu, którzy poprzez różne okoliczności dotarli do Jezusa zaapelował do wiernych archidiecezji częstochowskiej abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w uroczystość Objawienia Pańskiego przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie na rozpoczęcie Orszaku Trzech Króli.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. ks. prał. Włodzimierz Kowalik, wikariusz biskupi ds. ekonomiczno-administracyjnych archidiecezji częstochowskiej, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. Szymon Stępniak, prefekt Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Na Mszy św. obecne były rodziny z dziećmi, młodzież, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń archidiecezji częstochowskiej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz osoby życia konsekrowanego.

CZYTAJ DALEJ

Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara Boża?

Niedziela Ogólnopolska 48/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Pytanie czytelnika:
Wiem, że Bóg jest miłosierny i przebacza. Co zatem oznacza kara Boża?

CZYTAJ DALEJ

TikTok, YouTube i Instagram: katoliccy influencerzy stawiają na wiarę i modlitwę

2022-09-26 15:21

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Adobe.Stock

W siedzibie francuskiego episkopatu odbyło się spotkanie „cyfrowych misjonarzy”. Zostali na nie zaproszeni katoliccy influencerzy obecni na TikToku, YouTubie i Instagramie. Przybyło ponad 40 osób z całej Francji. Warunkiem udziału było aktywne uczestniczenie w życiu Kościoła, duża liczba subskrybentów oraz publikowanie treści zgodnych z doktryną katolicką.

Kapłani, siostry zakonne i ludzie świeccy dawali świadectwo o swoim szczególnym sposobie ewangelizacji w sieci. Praktycznie wszyscy stwierdzili, że mają już doświadczenia nawróceń, które dokonały się dzięki obecności ewangelicznego przekazu w sieci. Potwierdzali, że w mediach społecznościowych potrzeba pozytywnego przekazu skupionego na wierze, modlitwie i życiu religijnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję