Reklama

Niedziela Częstochowska

Czarnożyły żyły orszakiem

Mieszkańcy Czarnożył mają za sobą mały jubileusz – po raz 5. przeszli ulicami miejscowości w Orszaku Trzech Króli.

Świętowanie rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym św. Bartłomieja Apostoła. Po niej dzieci wystawiły jasełka, które przygotowały pod kierunkiem ks. Grzegorza Kałuży – wikariusza parafii, Joanny Kałdońskiej – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Czarnożyłach i pracowników instytucji. Podczas przedstawienia kolędowały Czarnożylska Orkiestra Dęta i koło piosenki. Po jasełkach barwny korowód orszakowy z koronami, chorągiewkami i plakietkami przemaszerował ulicami miejscowości i dotarł do szopki zbudowanej przy plebanii. Tam trzej królowie (dwaj pracownicy gminy i funkcjonariusz służb mundurowych) złożyli swoje dary, a wraz z nimi – serca i życie.

Uczestnicy orszaku prosili, aby Jezus opiekował się nimi i ich rodzinami, by im błogosławił, doradzał, wskazywał drogę życia, a czasami upominał.

– Udało się podtrzymać tradycję. Nie sprzyjała pogoda, ale mimo wszystko przeszliśmy – cieszył się ks. Marek Jelonek, proboszcz parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach. Zapytany o przesłanie orszaku odpowiedział krótko: – Pokój. Boże Dzieciątko chce obdarzyć całą ludzkość swoim pokojem.

Po raz kolejny w orszaku z całą rodziną wyruszyła Jolanta z Gromadzic. – Przede wszystkim chcemy przekazać dzieciom wartości chrześcijańskie, zaszczepić je w nich od najmłodszych lat. Przykład idzie z góry – powiedziała „Niedzieli”. Towarzyszyli jej: mąż Grzegorz, synowie Sebastian i Kacper oraz córka Milena. Kacper, niczym król, już słodko spał, a Sebastian przyznał, że najbardziej podobał mu się... po prostu marsz. Przeszywający chłód mu nie przeszkadzał.

Maciej Orman/Niedziela

Współorganizatorem orszaku, wraz z parafią św. Bartłomieja Apostoła i Urzędem Gminy Czarnożyły, był Gminny Ośrodek Kultury w Czarnożyłach. Jego dyrektor Joanna Kałdońska była odpowiedzialna przede wszystkim za przygotowanie jasełek. – Dzieci, które występowały, były w różnym wieku, z różnych miejscowości, ale z tej samej parafii. Była to okazja do integracji i bliższego poznania sensu świąt Bożego Narodzenia. Miały okazję poczuć się jak prawdziwi aktorzy i wystąpić przed publicznością – zauważyła. Podkreśliła również duży udział rodziców, którzy pomagali w przygotowaniu dekoracji i strojów.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– Jeżeli chodzi o kulturę chrześcijańską, to mamy się czym pochwalić. Ten kolorowy orszak na pewno na długo zapadnie w pamięć mieszkańcom i przyjezdnym – podsumowała Joanna Kałdońska.

Na zakończenie Andrzej Modrzejewski, wójt gminy Czarnożyły, życzył wszystkim, aby w nowym roku prowadziła ich gwiazda betlejemska, która przywiodła mędrców do Jezusa.

Maciej Orman/Niedziela

Kilka ujęć z orszaku w Czarnożyłach można było obejrzeć na żywo w TVP 1 w programie „Między ziemią a niebem”.

2022-01-06 21:14

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzej Królowie zawitali do Pabianic

[ TEMATY ]

orszak

Orszak Trzech Króli

Danuta Tomza

Tradycja organizowania przybycia Mędrców ze Wschodu do pabianickiej stajenki trwa od 2010 r. Jednak tegoroczny Orszak Trzech Króli w sołectwie Pabianice został zorganizowany po raz pierwszy, we współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli współorganizującej orszaki w całej Polsce.

Do pabianickiej stajenki Orszak poprowadziła kapela „Blachowianie”. Przed kaplicą Matki Kościoła uczestników Orszaku przywitał ks. Łukasz Stępień, wikariusz ze złotopotockiej parafii. Podczas Mszy świętej Królowie przynieśli do ołtarza dary: mirrę, kadzidło i złoto, które zostały poświęcone przez księdza Łukasza celebransa świątecznej uroczystości. Po Mszy św. odbyło wspólne kolędowanie.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona przez Krzyż. Eucharystia w 80. rocznicę śmierci Edyty Stein

2022-08-09 20:30

Marzena Cyfert

Homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Machnacz

Homilię wygłosił ks. prof. Jerzy Machnacz

W liturgiczne wspomnienie św. Teresy Benedykty od Krzyża koncelebrowana Msza św. miała miejsce w salezjańskim kościele św. Michała Archanioła, świątyni, do której Edyta Stein często przychodziła na modlitwę.

– Dzisiaj przypada 80. rocznica jej męczeńskiej śmierci w Auschwitz, tam odbyły się już uroczystości ogólnopolskie, ale również w naszym kościele chcemy się modlić, ponieważ św. Teresa Benedykta jest bardzo z nim związana. Po przyjęciu chrztu św., kiedy przyjeżdżała odwiedzać rodzinę, zawsze przychodziła do naszego kościoła. Tutaj się modliła, tutaj uczestniczyła we Mszy św. – mówił w słowie powitania ks. Bolesław Kaźmierczak, proboszcz parafii. Przypomniał, że każdego 9. dnia miesiąca św. Teresa Benedykta od Krzyża jest wspominana w kościele, zwłaszcza na Mszy św. o godz. 18, po której odprawiana jest wieczysta nowenna.

CZYTAJ DALEJ

Za pielgrzymami najtrudniejszy etap

2022-08-10 15:54

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Zielona Góra

fb/Piesza Pielgrzymka z Zielonej Góry na Jasną Górę

40. Piesza Pielgrzymka z Zielonej Góry na Jasną Górę od ponad tygodnia niestrudzenie podąża w stronę Częstochowy i Czarnej Madonny.

Za pielgrzymami najtrudniejszy etap. Pielgrzymi wejdą na Jasną Górę 12 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję