Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Podarowali sztukę. Wyjątkowa wystawa chłopców z DPS-u

Chłopcy z Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Strumieniu wystawili swoje świąteczne prace w galerii.

[ TEMATY ]

sztuka

dom pomocy społecznej

Archiwum Urzędu Miejskiego w Strumieniu

Autorzy prac wraz z opiekunami i gośćmi wystawy.

Autorzy prac wraz z opiekunami i gośćmi wystawy.

Placówkę prowadzi Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame. Mieszka w niej 70 chłopców, którzy nieraz wykazali się różnymi talentami, także plastycznymi. Ich prace można oglądać do 10 stycznia na wystawie: „Dobrze podarować sztukę” w strumieńskiej Galerii Pod Ratuszem.

Jest podzielona na dwie części. W pierwszej znalazły się dzieła nawiązujące do tematyki Bożonarodzeniowej. Znalazły się tam szopki Betlejemskie, przystrojone choinki, kartki świąteczne oraz informacje o samym DPS-e. W drugiej umieścili prace o różnorodnej tematyce. Przy wejściu na salę znajdują się plansze informujące o działalności DPS-u.

Sztukę tworzyli nasi mieszkańcy pod niezastąpionym okiem pani Elżbiety Kurcius, która prowadzi pracownię rękodzieła, oraz przy wsparciu pozostałych terapeutów, m.in. Wiolety Perz czy siostry Margaret. Nasz dom działa od 66 lat. Cieszymy się z owocnej współpracy ze społecznością lokalną oraz samorządem z panią burmistrz Anną Grygierek na czele. Jednym z tych owoców jest wystawa w murach ratusza – mówi dyrektor DPS-u dla Dzieci w Strumieniu Anna Sławińska. – Zwróciłem szczególną uwagę na fotografie. Są umiejętnie zaaranżowane, naturalne i mówią o tym, że to wszystko ma głęboki sens, pokazują cierpliwość, wytrwałość tych, którzy pracują i terapeutów – zauważa zastępca burmistrza Włodzimierz Cybulski.

Proboszcz tutejszej parafii św. Barbary ks. Jacek Kobiałka zauważa, że aż trudno uwierzyć, że takie piękne prace wykonały dzieci, tym bardziej że trzeba cierpliwości ze strony wykonawców i wychowawców.

Także oglądający wystawę są pełni uznania. – Przepiękne pomysły i cudowne prace – napisała p. Paulina w mediach społecznościowych. Pani Brygida nabyła kartki świąteczne wykonane z sercem przez wychowanków DPS-u i wysłała je z życzeniami do swoich krewnych. Pani Jiryna z Czech podkreśliła, że chłopcy są wspaniali i każdy, kto troszczy się o nich z miłością, zasługuje na ogromny szacunek.

Reklama

Przełożona zgromadzenia w Strumieniu siostra Emanuela Małgorzata Marek przypomina, że w 2021 r., 17 października, minęło 145 lat, jak władze miasta zaprosiły zgromadzenie na ten teren.

W odpowiedzi na tę prośbę zostały wysłane dwie siostry, które tu rozpoczęły pracę wychowawczą wśród dziewcząt. Stopniowo powstało przedszkole, szkoła powszechna i podstawowa, aż do momentu wybuchu wojny. Po uzyskaniu niepodległości, od 1955 r. siostry rozpoczęły pracę z dziećmi upośledzonymi – mówi przełożona.

Wystawa, to nie jedyna forma sprawienia radości niepełnosprawnym dzieciom. Niespodziankę dla nich przygotowała Fundacja „Zostań Aniołem”, która otacza opieką tutejszych chłopców. Uruchomiła w internecie na siepomaga.pl świąteczną skarbonkę „I ty możesz zostać Aniołem na te święta”. Dochód przeznaczyli na zakup prezentów pod choinkę dla podopiecznych. – Tych dzieci los nie oszczędził, a ich jedyną rodziną są pracownicy i przyjaciele Domu Pomocy Społecznej. Są to dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną oraz z niepełnosprawnościami złożonymi – podkreślają pracownicy Fundacji. Wśród osób, które wsparły akcję, są znani artyści: Michał Wiśniewski, Beathris i Radosław Palacz.

2022-01-07 21:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświetlony witraż żyje i rozmawia z widzem

Niedziela Ogólnopolska 6/2016, str. 28-30

[ TEMATY ]

sztuka

Norbert Ogrodnik

Witraż jako element architektury i jednocześnie rodzaj malarstwa jest znany i stosowany od czasów starożytnych. Na przestrzeni dziejów przeżywał okresy popularności i zapomnienia

Publikacja albumowa pt. „Witraże, architektura, szkic historyczny dawnych i obecnych paulińskich obiektów sakralnych w Polsce”, która ukazała się w listopadzie 2013 r. nakładem Wydawnictwa Zakonu Paulinów „Paulinianum”, jest owocem wielu lat zainteresowań, pasji poznawania, wrażliwości na piękno sztuki malarskiej w szklanych dziełach oraz wielu podróży po Polsce i zagranicy. Zagadnienie witraży jest ogromnie ciekawe, a równocześnie bardzo rozległe, dlatego proces powstawania albumu nie był łatwy.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Młodzi zatęsknili…

2022-08-13 14:52

Ks. Marian Kostrzewa

Festiwal młodych to odpowiedź Kościoła na prośbę Maryi, aby ludzie nawracali się i modlili się o pokój.

Festiwal młodych to odpowiedź Kościoła na prośbę Maryi, aby ludzie nawracali się i modlili się o pokój.

    Minęło kilka dni od naszego przyjazdu z Międzynarodowego Festiwalu Młodych w Medjugorje (Bośnia i Hercegowina). Pył opadł, więc czas na krótkie podsumowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję