Reklama

Homilie

Franciszek do rodziców i chrzestnych: strzeżcie tożsamości chrześcijańskiej swoich dzieci

O zadaniu rodziców i chrzestnych, którym jest strzeżenie tożsamości chrześcijańskiej przypomniał papież udzielając sakramentu chrztu świętego 16-gu noworodkom w Kaplicy Sykstyńskiej w święto Chrztu Pańskiego. Były to dzieci pracowników instytucji watykańskich i Stolicy Apostolskiej. W ubiegłym roku, z powodu pandemii, wyjątkowo Franciszek nie udzielił sakramentu chrztu dzieciom. W dzisiejszej uroczystości papieża wspomagał kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski.

[ TEMATY ]

chrzest

Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

W improwizowanej homilii Ojciec Święty nawiązał do słów hymnu liturgicznego, mówiącego, że lud Izraela wstępował do Jordanu bosymi stopami i z ogołoconą duszą. Jest to dusza, która pragnęła być wykąpana przez Boga, nie posiadała żadnego bogactwa, dusza potrzebująca Boga. „Te dzieci dzisiaj przychodzą tu także z ogołoconą duszą, aby otrzymać usprawiedliwienie Boga, moc Jezusa, siłę by iść w życiu naprzód, aby otrzymać tożsamość chrześcijańską. Wasze dzieci otrzymują dzisiaj tożsamość chrześcijańską, a wy rodzice i rodzice chrzestni musicie strzec tej tożsamości. To jest wasze zadanie: strzec tożsamości chrześcijańskiej waszych dzieci. Jest to dzieło na całe życie, ale będziecie to czynić z pomocą światła, które dzisiaj otrzymają. To jest przesłanie dnia dzisiejszego: strzeżcie chrześcijańskiej tożsamości waszych dzieci” – powiedział Franciszek.

Papież zachęcił rodziców, aby dzieci mające przyjąć chrzest - 7 chłopców i 9 dziewczynek - czuły się swobodnie, a gdyby zaczęły płakać nie uciszali ich na siłę, jeśli trzeba je nakarmić – uczynić to bez skrępowania.

Zwyczaj chrzczenia dzieci pracowników Stolicy Apostolskiej i instytucji watykańskich został ustanowiony przez św. Jana Pawła 11 stycznia 1981 r. podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego. W 1983 r. Papież- Polak po raz pierwszy przewodniczył tej celebracji w murach Kaplicy Sykstyńskiej - miejscu, któremu poświęcił swój ostatni poemat, i gdzie także odbywa się konklawe, na którym kardynałowie dokonujące wyboru kolejnego Następcy św. Piotra.

2022-01-09 12:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do pracowników Stolicy Apostolskiej: przepraszam za skandale w Watykanie

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Za skandale, do jakich doszło w Watykanie przeprosił papież Franciszek pracowników Stolicy Apostolskiej i Państwa Miasta Watykańskiego. Przybyli oni wraz ze swymi rodzinami do Auli Pawła VI, aby złożyć Ojcu Świętemu życzenia świąteczne.

Papież podziękował im za pracę i zaangażowanie, z jakim czynią dobre rzeczy, nawet jeśli nie spotykają się za to z wdzięcznością. - Szczególnie chciałbym podziękować tym spośród was, którzy od tylu lat wykonują ten sam rodzaj pracy, często ukrytej, i starają się ją wykonywać tak, jak należy. Wiemy, że to normalne, że to po prostu spełnianie swoich obowiązków. Ale wiemy też, że dla nas ludzi jest to niełatwe, nie jesteśmy maszynami - dzięki Bogu! - i czasem potrzebujemy bodźca albo jakiejś zmiany... Gratuluję wam, że odczuwacie słuszną dumę z tego, że jak najlepiej robicie zwykłe rzeczy codzienne - mówił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję