Reklama

Niedziela Świdnicka

Dziećmorowice. Odszedł zasłużony strażak

Mszą św. pogrzebową w kościele Św. Jana Apostoła i Ewangelisty pożegnano 3 stycznia Romana Śwista, byłego strażaka, działacza społecznego, piewcę historii polskiego pożarnictwa.

[ TEMATY ]

Dziećmorowice

strażak

Ryszard Wyszyński

Romana Śwista pożegnali koledzy strażacy odprowadzając go w asyście pocztów sztandarowych PSP i OSP

Romana Śwista pożegnali koledzy strażacy odprowadzając go w asyście pocztów sztandarowych PSP i OSP

Eucharystii przewodniczył miejscowy proboszcz ks. kan. Jarosław Zabłocki w koncelebrze z ks. dr Arturem Szelą, dolnośląskim kapelanem strażaków. Zmarłego w wieku 70 lat starszego ogniomistrza żegnali członkowie rodziny, sąsiedzi, strażacy i druhowie OSP z Ziemi Wałbrzyskiej oraz przyjaciele strażacy z Wrocławia, Częstochowy, Kielc i Warszawy.

Roman Świst był badaczem i dokumentalistą dziejów regionu oraz pożarnictwa wałbrzyskiego i krajowego, autorem wielu książek i artykułów w literaturze zawodowej. Jak podkreślają koledzy, przez lata, prowadził prace badawcze w celu ustalenia losów pomordowanych strażaków w niemieckim obozie zagłady Gross-Rosen.

- Kochał służyć drugiemu człowiekowi. Wyrażał to, nie tylko w swojej codziennej sumiennej służbie, jako strażak zawodowy, ale też poprzez zamiłowanie do historii pożarnictwa oraz historii Dziećmorowic i regionu, które potrafił tak doskonale opisywać – mówił ks. Zabłocki, dziękując Bogu za dar życia zmarłego Romana. Słowa pożegnania popłynęły także od przyjaciół: - Byłeś nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń strażaków, którzy zawsze darzyli cię za to wielkim szacunkiem i zaufaniem, a wielu z nich zawdzięcza ci swoje osiągnięcia, awanse i sukcesy zawodowe.

2022-01-03 18:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do świąt przygotowywał ich biskup

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Dziećmorowice

Ks. Grzegorz Umiński

Wierni z biskupem w kościele filialnym w Modliszowie

Wierni z biskupem w kościele filialnym w Modliszowie

W Dziećmorowicach na zaproszenie ks. kan. Jarosława Zabłockiego rekolekcje adwentowe poprowadził bp senior Ignacy Dec.

- Do świąt przygotowujemy się w różny sposób, ponieważ chcemy, aby były udane. Podtrzymujemy nasze zwyczaje, które od lat praktykujemy na święta. Do ważnych wydarzeń w naszym życiu chcemy się też dobrze przygotować. Dlatego na święta w naszych domach dbamy, oto aby był opłatek, choinka, szopka, aby te znaki zewnętrzne, które są związane z Bożym Narodzeniem były widoczne, bo w takiej scenerii jest nam łatwiej przeżywać tajemnicę zamieszkania Syna Bożego na ziemi – mówił bp Dec rozpoczynając rekolekcje w niewielkiej miejscowości pod Wałbrzychem, podkreślając, że trzeba także pomyśleć o duchowym przygotowaniu do świąt, aby stać się bliższym Panu Bogu i aby Boże Narodzenie nastąpiło w nas.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

NATO: Rozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu

2022-07-05 10:48

[ TEMATY ]

NATO

Adobe Stock

Rozpoczął się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim - poinformował we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Podpisanie protokołów akcesyjnych uruchamia proces ratyfikacji w każdym z krajów członkowskich" - powiedział Stoltenberg przed podpisaniem protokołów przez ambasadorów państw Sojuszu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję