Reklama

Niedziela Świdnicka

Dziećmorowice. Odszedł zasłużony strażak

Mszą św. pogrzebową w kościele Św. Jana Apostoła i Ewangelisty pożegnano 3 stycznia Romana Śwista, byłego strażaka, działacza społecznego, piewcę historii polskiego pożarnictwa.

[ TEMATY ]

Dziećmorowice

strażak

Ryszard Wyszyński

Romana Śwista pożegnali koledzy strażacy odprowadzając go w asyście pocztów sztandarowych PSP i OSP

Romana Śwista pożegnali koledzy strażacy odprowadzając go w asyście pocztów sztandarowych PSP i OSP

Eucharystii przewodniczył miejscowy proboszcz ks. kan. Jarosław Zabłocki w koncelebrze z ks. dr Arturem Szelą, dolnośląskim kapelanem strażaków. Zmarłego w wieku 70 lat starszego ogniomistrza żegnali członkowie rodziny, sąsiedzi, strażacy i druhowie OSP z Ziemi Wałbrzyskiej oraz przyjaciele strażacy z Wrocławia, Częstochowy, Kielc i Warszawy.

Reklama

Roman Świst był badaczem i dokumentalistą dziejów regionu oraz pożarnictwa wałbrzyskiego i krajowego, autorem wielu książek i artykułów w literaturze zawodowej. Jak podkreślają koledzy, przez lata, prowadził prace badawcze w celu ustalenia losów pomordowanych strażaków w niemieckim obozie zagłady Gross-Rosen.

- Kochał służyć drugiemu człowiekowi. Wyrażał to, nie tylko w swojej codziennej sumiennej służbie, jako strażak zawodowy, ale też poprzez zamiłowanie do historii pożarnictwa oraz historii Dziećmorowic i regionu, które potrafił tak doskonale opisywać – mówił ks. Zabłocki, dziękując Bogu za dar życia zmarłego Romana. Słowa pożegnania popłynęły także od przyjaciół: - Byłeś nauczycielem i wychowawcą wielu pokoleń strażaków, którzy zawsze darzyli cię za to wielkim szacunkiem i zaufaniem, a wielu z nich zawdzięcza ci swoje osiągnięcia, awanse i sukcesy zawodowe.

2022-01-03 18:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na odpuście w Dziećmorowicach o miłości i św. Janie

[ TEMATY ]

bp Adam Bałabuch

Dziećmorowice

Stanisław Bałabuch

Na zakończenie Mszy biskup pobłogosławił wino na cześć św. Jana, które wierni następnie degustować

Na zakończenie Mszy biskup pobłogosławił wino na cześć św. Jana, które wierni następnie degustować

W naszej diecezji jest tylko jedna parafia mająca za patrona św. Jana Apostoła i Ewangelistę. W doroczną uroczystość odpustową miejscową wspólnotę odwiedził bp Adam Bałabuch.

Przypomnijmy, że od 13 lat na czele miejscowej parafii stoi proboszcz ks. Jarosław Zabłocki, wspierany prze wikariusza ks. Bartłomieja Pichetę i rezydenta ks. Mirosława Sowińskiego. 27 grudnia Mszy św. odpustowej na zaproszenie księdza proboszcza przewodniczył bp Adam Bałabuch.

CZYTAJ DALEJ

Teobańkologia: Wielka nowenna pompejańska o pokój

2022-05-19 21:17

[ TEMATY ]

Teobańkologia

pl.wikipedia.org

Już 24 maja internetowa społeczność Teobańkologia startuje z kolejnym ważnym wydarzeniem modlitewnym. Po takich akcjach jak “Kana Galilejska”, “Niniwa - Wielka Pokuta Rodzin”, “Nazaret moim domem”, “Jerycho - walka duchowa” czy “Wyprawa po owce”, w których wzięło za każdym razem udział kilkadziesiąt tysięcy osób, ksiądz Teodor Sawielewicz (założyciel Teobańkologii) zachęca do udziału w trwającej 54 dni nowennie pompejańskiej.

Tym razem uczestnicy wydarzenia będą prosić o pokój w sercach, rodzinach i na świecie. Nowenna pompejańska rozpocznie się 24 maja (we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych), a zakończy 16 lipca (we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel). Modlitwa, do której zachęcają organizatorzy, nie przypadkowo została nazwana nowenną nie do odparcia. Matka Boża obiecała, że każdy, kto będzie się modlił w ten sposób, otrzyma potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Koncert Miastu i Światu

2022-05-24 20:18

[ TEMATY ]

koncert

Mat.prasowy

W niedzielę 12 czerwca o godz. 19.00 na pl. Zamkowym w Warszawie odbędzie się Koncert Miastu i Światu - otwarte muzyczne spotkanie nawiązujące do nauczania św. Jana Pawła II dotyczącego wolności, dialogu i solidarności, zwłaszcza w kontekście jego pięciokrotnej obecności w Warszawie. Ponad 100-osobowy zespół wykonawczy poprowadzą kompozytorzy: Hubert Kowalski, Leopold “Poldek” Twardowski oraz Piotr Pałka.

Wydarzenie będzie muzycznym dziękczynieniem za wolność i inspirowane papieskim przesłaniem pokojowe przemiany w Polsce i Europie, a jednocześnie kontynuacją papieskiej modlitwy o Ducha Świętego i dar pokoju, szczególnie w jedności z naszymi Siostrami i Braćmi na Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję