Reklama

Niedziela Świdnicka

Hospicjum i Zakład Opiekuńczo - Leczniczy im. Ojca Pio we Świdnicy

Śpiewają, aby zapomnieć

Pensjonariusze Hospicjum i Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego im. Ojca Pio zakolędowali z bp. Adamem Bałabuchem.

[ TEMATY ]

Świdnica

Świdnica ‑ Hospicjum św. o. Pio

FB @hospicjumswidnicao.pio

Pensjonariusze w czasie kolędowania

Pensjonariusze w czasie kolędowania

Na zakończenie okresu Narodzenia Pańskiego w świdnickim hospicjum prowadzonym przez diecezjalną Caritas zagościła świąteczna radość. Mieszkańców domu odwiedził biskup pomocniczy, który w asyście kapelana ks. Mateusza Urdzeli odprawił dla chorych Mszę św. Następnie pensjonariusze przystrojeni w orszakowe korony i zaopatrzeni w śpiewniki wspólnie kolędowali z duchownymi. - Był jak zawsze poczęstunek, były pierniki w czekoladzie i cukierki. Pacjenci byli w dobrym nastroju. Śpiewaliśmy razem i choć na chwile, wszyscy, nawet ja, zapomnieliśmy, że to trudne chwile pandemii – relacjonuje jeden z wolontariuszy.

Przypomnijmy, że świdnickie hospicjum św. Ojca Pio istnieje od 7 lat. Wszyscy, którzy przebywają w tym domu, znajdującym się przy ul. Przyjaźni 2, korzystają nie tylko z opieki medycznej, ale także i z duchowej. ZOL opiekuje się osobami, które przebyły ostrą fazę leczenia szpitalnego, mają ukończony proces długoterminowego leczenia operacyjnego lub intensywnego zachowawczego. Hospicjum jest natomiast samodzielnym specjalistycznym oddziałem lecznictwa stacjonarnego, przeznaczonym dla osób nieuleczalnie chorych. Zakład świadczy opiekę paliatywną i hospicyjną, mającą na celu poprawę jakości życia chorego, a także zapobieganiu cierpienia i niesieniu ulgi. Dyrektorem ośrodka jest ks. prał. Jan Gargasewicz, dzięki któremu staraniom ośrodek może funkcjonować.

2022-01-08 08:01

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lutomia Dolna: Młodzież pamięta o seniorach

[ TEMATY ]

Lutomia Dolna

Świdnica ‑ Hospicjum św. o. Pio

FB @hospicjumswidnicao.pio

Spotkanie uczniów SP z Lutomii Dolnej z pensjonariuszami Hospicjum im. Św. Ojca Pio

Spotkanie uczniów SP z Lutomii Dolnej z pensjonariuszami Hospicjum im. Św. Ojca Pio

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lutomii Dolnej w przedświątecznym klimacie odwiedzili pensjonariuszy Hospicjum i Zakładu Opieki Leczniczej im. Św. Ojca Pio.

Społeczność szkolna z podświdnickiej Lutomii Dolnej od wielu lat angażuje się w pomoc potrzebującym. W ostatnim czasie dzieci i młodzież, w ramach szkolnego wolontariatu przy wsparciu pedagogów i rodziców, przygotowali świąteczne upominki dla podopiecznych ośrodka prowadzonego przez Caritas Diecezji Świdnickiej. Na kilka dni przed świętami Narodzenia Pańskiego uczniowie spotkali się osobiście z chorymi i cierpiącymi, wręczając przygotowane prezenty.

CZYTAJ DALEJ

Picie kawy chroni serce

2022-09-29 07:45

[ TEMATY ]

kawa

Adobe.stock.pl

Picie dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie, również rozpuszczalnej i bezkofeinowej, wiąże się z dłuższym życiem i niższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z unikaniem kawy – wskazują nowe badania opublikowane w „European Journal of Preventive Cardiology”.

Niewiele dotąd opublikowano informacji na temat wpływu różnych rodzajów kawy na zdrowie serca i długowieczność. Teraz australijscy naukowcy zbadali powiązania pomiędzy rodzajami kawy a przypadkami arytmii, chorobami sercowo-naczyniowymi i zgonami, wykorzystując dane z brytyjskiego Biobanku, który rekrutował dorosłych w wieku od 40 do 69 lat. Pojęciem chorób sercowo-naczyniowych objęto chorobę wieńcową, zastoinową niewydolność serca i udar niedokrwienny.

CZYTAJ DALEJ

„Nie mieszajcie mnie do tego uzdrowienia! To nie ja, to Matka Boża” - o. Pio o różańcu

2022-09-29 21:02

[ TEMATY ]

różaniec

św. o. Pio

Adobe Stock

Ojciec Pio, jeden z największych świętych wszystkich czasów, nieustannie modlił się na różańcu. Zawsze widywano go modlącego się, z różańcem w ręku. Z tego powodu jego współbrat i zarazem biograf o. Alessandro da Ripabottoni oraz abp Paweł Carta określali go „żyjącym różańcem”.

Zamiłowanie do modlitwy różańcowej Ojciec Pio wyniósł z domu rodzinnego, w którym codziennie wieczorem, o stałej porze, rodzice wraz ze wszystkimi dziećmi wspólnie, na klęcząco, odmawiali Różaniec. Jego matka była bardzo pobożna, to samo można powiedzieć o jego ojcu, uważanym za człowieka, który nieustannie odmawiał Różaniec, a zamiłowanie do tej modlitwy przekazał swojemu synowi. Francesco, już jako mały chłopiec, sam odmawiał Różaniec podczas pilnowania owiec pasących się na Piana Romana. W styczniu 1903 roku, kiedy żegnał się z rodziną przed odjazdem do nowicjatu, jego Matka dała mu swój różaniec, który zachował do końca życia. „On dotrzyma ci towarzystwa w miejsce matki” – powiedziała to, żeby upewnić go o opiece Matki Bożej Różańcowej. Źródłem umiłowania modlitwy różańcowej przez św. Ojca Pio była jego miłość do Matki Najświętszej, którą również wyniósł z rodzinnego domu w Pietrelcinie i pogłębiał z każdym dniem w życiu zakonnym. Jego bezgraniczne oddanie Matce Najświętszej zaowocowało pragnieniem całkowitego upodobnienia się do Jej Syna, a także do Niej samej. Usilnie dążył do nabycia cnót określanych jako maryjne, przede wszystkim cnoty pokory, ubóstwa, gotowości do podejmowania ofiar i znoszenia wszelkich cierpień dla wzrostu Królestwa Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję