Reklama

Niedziela Świdnicka

Wiry: Pogrzeb Jacka Drobnego - byłego prezydenta Świdnicy

Biskup, kapłani, rodzina, przyjaciele, dawni współpracownicy, parlamentarzyści oraz lokalni samorządowcy towarzyszyli w ostatniej drodze Jacka Drobnego – byłego prezydenta Świdnicy.

[ TEMATY ]

Wiry

Jacek Drobny

Stanisław Bałabuch

Ciało Jacka Drobnego spoczęło na cmentarzu parafialnym w Wirach

Ciało Jacka Drobnego spoczęło na cmentarzu parafialnym w Wirach

Jacek Drobny urodził się w Świdnicy. Studiował geografię i filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. Był redaktorem pisma „Szermierz”. W 1980 roku współorganizował wrocławski Ruch Nowej Kultury. Działał na rzecz rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów, brał udział w strajkach studenckich. W stanie wojennym był internowany. Współpracował z niejawnymi strukturami „Solidarności” oraz z grupami artystycznymi. Pod koniec lat 80. zajął się działalnością gospodarczą. W latach 1990–1991 sprawował urząd prezydenta Świdnicy. Później pełnił różne funkcje w samorządzie, w spółkach skarbu państwa czy bankowości. W 2013 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. W 2018 roku kandydował na urząd prezydenta Świdnicy, uzyskując jednak wówczas mandat radnego miejskiego. W listopadzie 2019 roku zrzekł się mandatu radnego.

- W naszym świdnickim seminarium duchownym, był okres kiedy Jacek prowadził cykl wykładów dla alumnów z Katolickiej Nauki Społecznej. Doskonale znał pisma ojców Kościoła i wiele pozycji z teologii z zakresu literatury, historii, ekonomii, zarządzania i innych dziedzin nauki. Błyskawicznie przyswajał sobie wiedzę. Chciał podjąć studia doktoranckie z filozofii u ks. Józefa Tischnera, ale niestety nie został przyjęty – przypominał w homilii ks. prał. Tadeusz Chlipała, były rektor seminarium. - Dla Boga nasz brat Jacek był jedynym w swoim rodzaju przybranym synem. Przybranym przez Chrystusa, bowiem przyjął chrzest. Jego indywidualna historia życia była ważna. Każdy dzień, który przeżył, Bóg notował ze wzruszeniem w swoim „Bożym pamiętniku”, gdzie wpisuje się ważne i wzruszające chwile, które nam towarzyszą. Bóg, jak pisze psalmista w psalmie 56, przechowuje nasze sprawy w swoim sercu – mówił ks. Chlipała, dodając, że dla Jacka sprawy Pana Boga i wiary były niesamowicie ważne. - Kościół był ważną częścią historii jego życia – akcentował proboszcz par. św. Apostołów Piotra i Pawła w Świebodzicach podczas uroczystości pogrzebowych 8 stycznia w kościele św. Michała  Archanioła w Wirach.

Reklama

Po ciężkiej chorobie Jacek Drobny zmarł 3 stycznia w wieku 64 lat. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył bp Adam Bałabuch.


2022-01-10 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek za zwiększeniem roli kobiet w wyborze biskupów

2022-07-06 13:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty pragnie dać kobietom więcej stanowisk najwyższego szczebla w Stolicy Apostolskiej i ujawnił, że po raz pierwszy wskaże kobiety watykańskiej komisji, która pomaga mu wybrać biskupów. Do tej pory w skłdzie Komisji są wyłącznie duchowni. Rola kobiet w Kościele była jednym z wielu tematów, które 85-letni papież omówił w ekskluzywnym wywiadzie dla agencji Reuters 2 lipca, przeprowadzonym przez Philipa Pullellę.

„Jestem otwarty na danie (kobietom) szansy” - powiedział Franciszek w tej części 90-minutowego wywiadu, w której omawiano nową konstytucję o Kurii Rzymskiej, Praedicate Evangelium, a która weszła w życie 5 czerwca bielącego roku. Przewiduje ona możliwość kierowania większością dykasterii watykańskich przez katolików świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: Dokąd nie ma spotkania z Jezusem, nie ma ewangelizacji

2022-07-06 08:52

[ TEMATY ]

duchowość

ewangelizacja

abp Grzegorz Ryś

Damian Krawczykowski /Niedziela

Abp Grzegorz Ryś był pierwszym z gości wakacyjnego cyklu spotkań pt. „Wejdź na Słowo!”, które od 5 lipca odbywają się w zakopiańskiej „Księżówce”. Metropolita łódzki w rozmowie z klerykiem częstochowskiego seminarium opowiadał zebranym o ewangelizacji.

- Paweł VI napisał taką bardzo ważną adhortację o ewangelizacji, w której definiuje ewangelizację jako spotkanie osoby z Osobą. Oczywiście jedna z tych osób jest pisana z dużej litery, a druga z małej. Czyli w ewangelizacji chodzi o to, aby doszło do spotkania człowieka z Jezusem Chrystusem. Dokąd nie dochodzi do tego spotkania, wszystko jest jeszcze preewangelizacją – mówił już na samym początku spotkania metropolita łódzki i jak dodał: - Dokąd nie ma spotkania z Jezusem, nie ma ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Cisło: Bądźmy dumni z Kościoła, który ociera łzy prześladowanym

2022-07-06 14:24

[ TEMATY ]

prześladowania

Karol Porwich/Niedziela

„Bądźmy dumni z Kościoła, który jak Szymon z Cyreny towarzyszy prześladowanym na ich drodze krzyżowej. Bądźmy dumni z Kościoła, który ociera łzy Boga w naszych siostrach i braciach z Ukrainy, Syrii, Nigerii czy Sudanu Południowego” – mówił ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP, do wiernych w Lublinie.

W homilii wygłoszonej w Parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublinie ks. prof. Waldemar Cisło porównywał dwa współczesne obrazy Kościoła. Wskazał na silną sekularyzację w Europie. Wymienił Francję, gdzie co 10 dni są otwierane dwa nowe meczety, a zamykany, palony, sprzedawany jeden kościół. Wskazał na Niemcy, gdzie do 2050 roku zamknięta zostanie połowa kościołów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję