Reklama

Niedziela Częstochowska

W intencji dziennikarzy

W kaplicy Radia Fiat, rozgłośni należącej do archidiecezji częstochowskiej, została 22 stycznia odprawiona Msza św. w intencji dziennikarzy i przedstawicieli mediów. Uczestniczyli w niej dziennikarze mediów świeckich i katolickich. Spotkanie modlitewne odbyło się w związku ze świętem patrona dziennikarzy, świętego Franciszka Salezego. Liturgii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

[ TEMATY ]

media

Marian Florek

Na wstępie przywitał wszystkich zebranych ks. Piotr Zaborski, dyrektor Radia Fiat. Wyraził radość z licznej obecności pracowników środków masowego przekazu: radia, telewizji, mediów społecznościowych, wydawnictw papierowych i internetowych portali. Z listu zatytułowanego „Poszukiwanie Prawdy zaczyna się od słuchania” przewodniczącego Rady Środków Społecznego Przekazu KEP abp. Wacława Depo z okazji 56. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu, dedykowanego ludziom mediów, przytoczył słowa zainspirowane papieską troską o prawdę w naszym życiu: „Według słów Chrystusa, Piotr naszych czasów prosi świat komunikacji i wszystkich, aby na nowo nauczyli się siebie słuchać. Albowiem w każdym życiowym doświadczeniu, jak np. panosząca się od dwóch lat pandemia SARS--CoV-2, sekret zwycięstwa polega na kierowaniu się słowem prawdy i zdecydowanym odrzuceniu wszelkiej manipulacji i kłamstwa”.

W świetle tych słów proszono w modlitwie powszechnej o Boże błogosławieństwo dla ludzi mediów, by byli zawsze wierni swemu powołaniu, które jest służbą dla prawdy.

Na początku homilii abp Depo zwrócił uwagę na zobowiązujące powołanie dziennikarzy do służby nie tylko prawdzie, ale dobru i pięknu. Nawiązał do Ewangelii wg św. Marka, w której napisano, że w ostatnich dniach życia Jezusa tłumy ludzi ciągnęły do Niego, aby Go słuchać, dotknąć i być uzdrowionym. – Pan Jezus powołał 12 Apostołów. Każdy z nich miał imię i został powołany wolą Chrystusa do misji głoszenia prawdy Ewangelii, czyli prawdy o Nim. To nie osobiste osiągnięcia były decydujące, ale wola Chrystusa i wola powołanego. Na wybór Chrystusa trzeba się było zgodzić. Podobnie i my wszyscy powinniśmy być świadomi, że Bóg zobowiązuje nas w naszym powołaniu, by zanurzyć się w Jego życiu. To jest kapitał, którego nie można zmarnować. Bóg nam zaufał naszym istnieniem, powołaniem nas do życia. Dopiero potem wyznaczył drogi naszego życia i naszych powołań. Uwierzmy na nowo na wzór Maryi, że każdy z nas ma określoną misję do spełnienia – zaznaczył metropolita częstochowski.

Reklama

Hierarcha podkreślił, że imię i życie każdego z nas jest wpisane w serce Boga. – Ta świadomość jest nam potrzebna w misji dziennikarskiej. Musimy sobie zdawać sprawę, że współcześni kontynuatorzy misji Chrystusa są postrzegani jako szaleńcy. Kiedyś oskarżenia wobec Chrystusa miały swój finał na Golgocie. Dlatego nie dziwmy się, że świat będzie nas określał fanatykami religijnymi, wyznawcami ciemnogrodu czy średniowiecznych zaklęć, marzycielami o życiu nadprzyrodzonym i o niebie – wskazał abp Depo.

Na koniec przytoczył myśli z książeczki o papieżu Janie Pawle II, w której padło pytanie, za co chciano zabić Ojca Świętego: – Za prawdę i dobro, bo one zawsze przyciągają zło i kłamstwo. Ludzi może denerwować ta jego biel, ta jego jednoznaczność. Papież mógł denerwować ludzi zaprzedanych złu. Ludzie służący prawdzie są nadal narażeni na tego typu postawy. Dlatego musimy prosić Boga o odwagę bycia w prawdzie – podsumował metropolita częstochowski.

Na zakończenie Eucharystii ks. Mariusz Frukacz, kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, podziękował abp. Wacławowi Depo i ks. Piotrowi Zaborskiemu za to, że zgromadzili ludzi mediów ma modlitwie, że poprzez Eucharystię dokonało się dziękczynienie Bogu, które po wyjściu z nabożeństwa powinno z wdzięcznością owocować przemianą świata. Wyraził również wdzięczność redakcji Radia Fiat za 30 lat służby Bogu i ludziom. Nawiązując do nazwy rozgłośni, życzył jej pracownikom: – Zawsze żyjcie tajemnicą maryjnego „fiat”, bądźcie wierni temu słowu, które zrodziło się ze słuchania Pana Boga.

2022-01-22 16:37

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obroniliśmy wolność słowa

Niedziela warszawska 2/2019, str. IV

[ TEMATY ]

media

Artur Stelmasiak

Mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris

Mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej
Ordo Iuris

Rozmowa z prezesem Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris mecenasem Jerzym Kwaśniewskim

Artur Stelmasiak: – Dziękuję za profesjonalne wsparcie prawne w tym procesie. Dlaczego Ordo Iuris zdecydowało się pomóc „Niedzieli” w tej sprawie?

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Być solą, czyli co zrobić by nasze życie miało smak?

2023-02-03 14:50

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważania

s. Amata CSFN

W języku hebrajskim adama – znaczy „gleba, ziemia”. Jesteśmy synami Adama – synami ziemi stworzonymi przez Boga. My mamy być solą tej ziemi. Ziemia potrzebuje świadków, którzy będą przemieniać świat. Jezus z ufnością powierza nam życiowe zadanie – być solą ziemi i światłem świata. W takim duchu Ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje odczytać Ewangelię na niedzielę 5 lutego.

Jeśli sól utraci swój smak

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję