Reklama

Franciszek

Papież zachęca do troski o uczniów boleśnie dotkniętych pandemią

Papież Franciszek przypomniał, że kryzys pandemiczny szczególnie negatywnie odbił się na systemie edukacji. Zamknięcie szkół doprowadziło do izolacji dzieci i młodzieży, wzrostu smutku i frustracji. Spotykając się z siostrami ze Zgromadzenia Kanoniczek św. Augustyna, które w Rzymie przeżywają swą kapitułę generalną, zachęcił, by szukały nowych dróg dotarcia do młodych w ich codzienności.

[ TEMATY ]

papież Franciszek

pandemia

Ojciec Święty nawiązał do charyzmatu zgromadzenia, którym jest troska o edukację młodych pokoleń. Wskazał na znaczenie formacji do wiary, sprawiedliwości oraz troski o potrzebujących.

„W krajach, w których pracujecie zachęcam was do bycia uczennicami-misjonarkami oraz wspólnotami nadziei i radości, ponieważ wielkim ryzykiem w dzisiejszym świecie, z jego wieloraką i przygniatającą ofertą konsumpcji, jest smutek rodzący się w chciwym i przyzwyczajonym do wygody sercu, towarzyszący poszukiwaniu powierzchownych przyjemności oraz izolującemu się sumieniu innych. Kiedy życie wewnętrzne zamyka się we własnych interesach, nie ma już miejsca dla innych, nie liczą się ubodzy – mówił Franciszek. – Drogie siostry, na temat waszej kapituły wybrałyście «Pakt edukacyjny», jest to ogromna zachęta do przemyślenia na nowo możliwych dróg dotarcia do młodych w ich codzienności, by przyczynić się do rozwoju integralnego” – powiedział Franciszek.

2022-01-24 14:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do patriarchy Bartłomieja: przez dialog w miłości i prawdzie do zjednoczenia

[ TEMATY ]

papież Franciszek

patriarcha Bartłomiej

Grzegorz Gałązka

Franciszek skierował przesłanie do Bartłomieja I z okazji 30. rocznicy jego wyboru na ekumenicznego patriarchę Konstantynopola. Papież nazwał patriarchę przyjacielem i bratem. Podkreślił stojące przed nimi wspólne wyzwania i potrzebę podążania chrześcijan ku jedności. „Dialog w miłości i w prawdzie to jedyna możliwa droga do zjednoczenia wyznawców Chrystusa. Tego potrzebuje świat” – powiedział Ojciec Święty.

Dziękując Bogu za życie i posługę patriarchy Bartłomieja, Papież zwrócił uwagę na to, co ich łączy. Obaj są zaangażowani w ochronę stworzenia oraz odpowiedzialność za człowieka w obliczu wyzwań współczesności. Dostrzegają także jak ważny jest dialog, jako droga pojednania między wierzącymi i potrzebę wspólnego nią kroczenia.

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

O co, jako małe dziecko, Joseph Ratzinger prosił Pana Jezusa?

2022-12-08 13:49

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Ratzinger

Grzegorz Gałązka

W wieku 7 lat Joseph Ratzinger – przyszły papież Benedykt XVI – poprosił w liście przed Bożym Narodzeniem do Pana Jezusa o trzy rzeczy: popularny wówczas mszalik łacińsko-niemiecki, zwany Volks-Schott, zielony ornat i Serce Jezusa. Zapewnił Go również, że “zawsze chce być dobry”.

List ten, zachowany wśród pamiątek rodzinnych w domu urodzenia papieża-seniora w Marktl am Inn w Bawarii, przechowywała jego starsza siostra Maria, zmarła w 1991 roku, a odkryto go w 2012 w czasie odnawiania tego budynku, który obecnie jest muzeum.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję