Reklama

Kościół

Byli koordynatorzy Wspólnoty LEDNICA 2000 krytycznie o stwierdzeniach dominikanów w wywiadzie dla KAI

"Nie jesteśmy aktywną stroną obecnego sporu jaki toczy się wokół Lednicy, ale prosimy Ojców Dominikanów, aby zarówno w prywatnych jak i publicznych wypowiedziach opierali się na faktach" - piszą Małgorzata i Franciszek Wołochowie, koordynatorzy Wspólnoty LEDNICA 2000 w latach 2015-2017 w oświadczeniu przesłanym KAI.

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Piotr Drzewiecki

Odnoszą się oni do wywiadu udzielonego KAI przez oo. Michała Śliża, Wojciecha Surówkę i Wojciecha Prusa, opublikowanego 24 stycznia br. "Padło tam kilka stwierdzeń które nie mają pokrycia w faktach a które zobowiązani jesteśmy sprostować" - piszą Małgorzata i Franciszek Wołochowie.

Publikujemy treść przesłanego sprostowania:

Podziel się cytatem

Z bólem i zdziwieniem przyjęliśmy ostatni wywiad udzielony Katolickiej Agencji Informacyjnej przez oo. Michał Śliża, Wojciecha Surówkę i Wojciecha Prusa. Padło tam kilka stwierdzeń które nie mają pokrycia w faktach a które zobowiązani jesteśmy sprostować.

Ojciec Wojciech Prus OP stwierdza: „Po śmierci o. Jana oprócz tej umowy i statutu Stowarzyszenia nie zostało żadne formalne sformułowanie dotyczące sposobu funkcjonowania Lednicy. Nie było nic. Wszystko o. Jan miał w sobie i wszystko zostało w ludziach, którzy z nim współpracowali.”

Nieprawdą jest jakoby śp. Ojciec Jan Góra nie pozostawił po sobie zamysłu dalszego funkcjonowania Lednicy w aspekcie organizacyjnym. Ojciec Jan Góra OP wielokrotnie, zarówno w wypowiedziach publicznych jak i prywatnych określał swoją wizję tego jak Lednica powinna funkcjonować pod względem organizacyjnym, jak również prawnym. Głównym założeniem które przyświecało Ojcu Janowi była podmiotowa rola świeckich nie tylko w sferze deklaratywnej, ale również prawnej i organizacyjnej. Już w 2008 r. w liście do Prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów, zatytułowanym „Postulaty dla przyszłości Jamnej”, pisał: „Model teologiczno-pastoralny duszpasterstwa na Jamnej, ale też Lenicy jest eksperymentem opartym o nauczanie soboru Watykańskiej II i wieloletnie doświadczenie duszpasterstwa akademickiego w Polsce. Nowość ukazana w praktyce jest przyszłością dla podobnej pracy w polskim Kościele.(…) Obdarzenie laikatu dominikańskiej zaufaniem kościelnym zgodnie z duchem Vaticanum II jest spełnianiem profetycznej funkcji zakonu, podtrzymaniem entuzjazmu młodzieży, które jest tam u siebie i pracuje na swoim i dla siebie”

Reklama

Myśli i pragnienia Ojca Jana dały wyraz w dokumencie, który powstał we współpracy w władzami Zakonu Kaznodziejskiego pod koniec życia śp. Ojca Jana. Był nim projekt statutu publicznego stowarzyszenia wiernych „Wspólnota LEDNICA 2000”. Dokument ten, stawiał w podmiotowej roli świeckich, regulował stosunki Zakon – Świeccy oraz był komplementarną propozycją określającą zarówno strukturę organizacyjną jak i sposób duszpasterstwa oraz duchowe priorytety Wspólnoty. Należy przypomnieć, że prace nad statutem były poprzedzone wieloletnimi konsultacjami i spotkaniami m.in. ze śp. kard. Stanisławem Nagym SCJ, w których mieliśmy zaszczyt uczestniczyć.

Niestety po śmierci o. Jana Góry w 2015 r. władze Zakonu Kaznodziejskiego nie wyraziły chęci kontynuacji prac nad powołaniem publicznego stowarzyszenia wiernych. Należy również podnieść, że w latach 2016-2019 toczyły się prace nad sformułowaniem organizacyjnych ram Wspólnoty Lednica 2000. W spotkaniach tych aktywnie uczestniczył o. Wojciech Prus OP, zaś ustalenia poczynione podczas prac podtrzymywały idee formułowane jeszcze za życia śp. Ojca Jana Góry.

Z nieznanych nam powodów, w roku 2019 r. aktualny duszpasterz o. Wojciech Surówka OP odciął się od wcześniejszych ustaleń pomiędzy Zakonem reprezentowanym przez o. Wojciecha Prusa OP, a świeckimi i zanegował idee Wspólnoty LEDNICA 2000.

Nie jesteśmy aktywną stroną obecnego sporu jaki toczy się wokół Lednicy, ale prosimy Ojców Dominikanów, aby zarówno w prywatnych jak i publicznych wypowiedziach opierali się na faktach.

Małgorzata i Franciszek Wołochowie

koordynatorzy Wspólnoty LEDNICA 2000

w latach 2015-2017

Kraków, dn. 25.01.2022 r.

2022-01-25 11:45

Ocena: +3 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lednica: Zakończyło się XXVI Spotkanie Młodych

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Lednica 2000/Facebook

Aktem wyboru Chrystusa i przejściem pod Bramą – Rybą zakończyło się o północy XXVI Spotkanie Młodych Lednica 2000. Uczestniczyło w nim ponad 20 tys. młodych z całej Polski. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało „Na krańce świata”.

Młodzi zaczęli gromadzić się na Polach Lednickich już od rana. Pogoda dopisała. Był czas na wspólną modlitwę, śpiewy i tańce.

CZYTAJ DALEJ

Komandos Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 27/2021, str. 60-61

[ TEMATY ]

świadectwo

Archiwum Marcina Wadonia

Moją misją jest niesienie ludziom nadziei – mówi Marcin Wadoń

Moją misją jest niesienie ludziom nadziei – mówi Marcin Wadoń

Rozmawia z tymi, którzy stracili nadzieję. Pociesza ciężko chorych. Mówi o miłości Boga do ludzi. To 21-letni Marcin Wadoń, lektor i animator służby liturgicznej z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Nowej Wsi k. Kęt.

Krzysztof Tadej: Boli?

Marcin Wadoń: Teraz nie. Biorę tabletki – rano cztery, wieczorem kolejne dwie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Cisło: Bądźmy dumni z Kościoła, który ociera łzy prześladowanym

2022-07-06 14:24

[ TEMATY ]

prześladowania

Karol Porwich/Niedziela

„Bądźmy dumni z Kościoła, który jak Szymon z Cyreny towarzyszy prześladowanym na ich drodze krzyżowej. Bądźmy dumni z Kościoła, który ociera łzy Boga w naszych siostrach i braciach z Ukrainy, Syrii, Nigerii czy Sudanu Południowego” – mówił ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP, do wiernych w Lublinie.

W homilii wygłoszonej w Parafii pw. bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublinie ks. prof. Waldemar Cisło porównywał dwa współczesne obrazy Kościoła. Wskazał na silną sekularyzację w Europie. Wymienił Francję, gdzie co 10 dni są otwierane dwa nowe meczety, a zamykany, palony, sprzedawany jeden kościół. Wskazał na Niemcy, gdzie do 2050 roku zamknięta zostanie połowa kościołów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję