Reklama

Wiadomości

Rusza nowy think tank Logos

Prace rozpoczął nowy interdyscyplinarny think-tank Logos, który stawia sobie za cel podniesienie jakości debaty publicznej w Polsce i w Europie. Jego eksperci zaprezentowali kompleksowy „Raport o stanie państwa”, który pokazuje wizję transformacji, jaka stoi przed naszym krajem. We współpracę z think-tankiem zaangażowali się liderzy opinii z Hiszpanii, Włoch, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Węgier i Słowenii.

[ TEMATY ]

komentarz

Materiał prasowy

Zespół think-tanku składa się z ponad 40 prawników, ekonomistów i socjologów, którzy od lat angażowali się w debatę publiczną. Teraz, pod jednym szyldem pragną włączyć się w sposób merytoryczny w dyskusję o transformacji, przed którą stoi Polska i Europa.

Podczas konferencji prasowej eksperci zaprezentowali pierwszą publikację think-tanku, „Raport o stanie państwa”. W kompleksowym opracowaniu wskazano główne wyzwania i szanse rozwojowe, które stoją przed naszym krajem. Materiał podejmuje m.in. problematykę ochrony zdrowia, polityki energetycznej i klimatycznej, ochrony środowiska, sprawnej administracji i sądownictwa, sportu i turystyki, kultury, polityki demograficznej, polityki wobec organizacji pozarządowych oraz praw człowieka.

W zakresie polityki cyfrowej nowy ośrodek za cel stawia sobie obronę wolności słowa w Internecie i stworzenie przepisów ustawowych uniemożliwiających ideologiczną cenzurę przez firmy big tech. W obszarze zdrowia think-tank proponuje zwiększenie wydatków na profilaktykę i medycynę stylu życia oraz stworzenie programu oddłużania szpitali lokalnych.

Autorzy „Raportu o stanie państwa” proponują też przeprowadzenie audytu administracji samorządowej pod kątem nadmiernej liczby zaświadczeń wymaganych w postępowaniach administracyjnych. Chcą też przyjęcia ogólnopolskiego programu rewitalizacji miast znajdujących się w kryzysie, uwzględniającego wsparcie infrastrukturalne i inwestycyjne.

Eksperci Logosu będą promować transformację energetyczną opartą na wodorze i energii nuklearnej. Przedstawią też pozytywny program polityki klimatycznej alternatywny wobec pakietu FitFor55.

W zakresie polityki wobec NGO twórcy think-tanku chcą m.in. umożliwić odliczanie 50% darowizn na cele pożytku publicznego od podatku.  Na forum międzynarodowym będą bronić klasycznego rozumienia praw człowieka opartego na traktatach i promować współpracę w obszarze Międzymorza. Sprzeciwiają się też jednostronnej wizji federalizacji Unii Europejskiej i przyjęciu przez nasz kraj waluty euro.

Reklama

W zespole organizacji znaleźli się uznani eksperci zza granicy – m.in. prof. Žiga Turk – w przeszłości minister słoweńskiego rządu i sekretarz Rady Mędrców UE, prof. David Engels – profesor na Uniwersytecie Brukselskim, autor licznych książek i publikacji z dziedziny filozofii i nauk politycznych, dr Balázs Molnár z węgierskiego Maria Kopp Institute, poseł do Rady Najwyższej Ukrainy Sviatoslav Yurash działający na rzecz współpracy w regionie Europy środkowej, Eszter Parkanyi z węgierskiego think tanku Center for Fundamental Rights czy Todd Huizinga z Religious Freedom Institute.

Logos będzie nie tylko think-tankiem działającym na rzecz prowadzenia efektywnej polityki w naszym kraju, ale również platformą współpracy organizacji społecznych i akademickich z całej Europy.

2022-01-29 21:37

Ocena: +3 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowniczek podręczny

[ TEMATY ]

komentarz

Piotr Grzybowski

„W czasie kryzysów strzeżcie się agentów” mawiał wielki Marszałek i miał rację. Bo w każdym czasie, a zwłaszcza rewolucji, napięć, wojen, przełomów, oprócz wielkich władców, którzy formują niczym z plastycznej masy porządek świata, granice, strefy wpływów, podporządkowując jednych drugim - działa agentura.

A nawet agentury dwie: jedna zorganizowana, przygotowana i wyszkolona przez własne państwo, precyzyjnie zadaniowana i świadoma swojej roli, a druga (często nazywana agenturą wpływu) niemniej groźna, bo z jednej strony pozyskiwana z obywateli danego państwa, wywodzących się ze środowisk wpływowych, kształtujących opinię publiczną, z drugiej moralnie obojętnych, zepsutych, cynicznych w swej naturze, często naiwnych czy wręcz głupich w pojmowaniu rzeczywistości, a co gorsza swojej w niej roli.

CZYTAJ DALEJ

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Prawda o Maryi Niepokalanie Poczętej, jako wolnej od grzechu i pełnej doskonałości, nie sprawia, że staje się Ona daleka nam wszystkim. Jest zupełnie odwrotnie.

Jako wspólnota Kościoła katolickiego 8 grudnia obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przywilej Niepokalanego Poczęcia jest dla Maryi wyjątkowym darem łaski Bożej, a dla Kościoła – dogmatem wiary. Przypomnijmy, że dogmat to nauka wiary zawarta w Objawieniu, której interpretacja jest ściśle określona przez Kościół. To po prostu twierdzenie objawione przez Boga i przyjmowane za pewne. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu Maryi został uroczyście ogłoszony przez papieża Piusa IX w Bazylice św. Piotra w Rzymie 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: Maryja jest zapowiedzią daru odkupienia w Chrystusie

2022-12-08 13:35

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

niepokalane poczęcie NMP

Twitter @JasnaGóraNews

– Mimo całej swej jedyności i wyjątkowości Maryja pozostaje sobą – powiedział abp Wacław Depo. W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze z udziałem przedstawicieli obrońców życia.

W homilii podkreślił, że „tajemnica obdarowania niepokalanym poczęciem Maryi jest dowodem uprzedzającej miłości Boga, który po raz kolejny od czasu dzieła stworzenia zaufał człowiekowi”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję