Reklama

Niedziela Kielecka

Niestrudzenie iść za światłością

„Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” - pod takim hasłem przedstawiciele kilku chrześcijańskich wyznań spotkali się na modlitwie w kościele św. Jadwigi Królowej w Kielcach na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ekumenicznemu nabożeństwu przewodniczył bp Andrzej Kaleta. Przy ołtarzu wspólnie modlili się m.in. ks. Władysław Tyszuk z Kościoła Prawosławnego ks. Wojciech Rudkowski z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz pastor dr Andrzej Jeziernicki z Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej. Modlitewne spotkanie rozpoczął ks. prof. Przemysław Kantyka Dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. - Bracia i siostry, dzisiaj z wiernymi w czterech krańcach świata gromadzimy się aby wspólnie zanosić modlitwy o jedność chrześcijan.

Więcej w wydaniu papierowym Niedzieli Kieleckiej - 6.02.2022.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2022-01-31 08:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jesteśmy uczniami Jezusa

Niedziela łódzka 4/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Ks. Paweł Kłys

Chrześcijańscy duchowni na rozpoczęcie Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan

Chrześcijańscy duchowni na rozpoczęcie Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan

– Stanowczo za często siedzimy we własnej izolacji i zapominamy, że jesteśmy częścią większego, powszechnego Królestwa, jednego Kościoła Jezusa Chrystusa – mówił metropolita Nikitas.

W archidiecezji łódzkiej trwają Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan, które rozpoczęły się Mszą św. w katedrze łódzkiej. Na modlitwie obecni byli duchowni bratnich Kościołów chrześcijańskich, a homilię wygłosił metropolita Nikitas, prawosławny arcybiskup Tiatyry i Wielkiej Brytanii. – Stanowczo za często siedzimy we własnej izolacji i zapominamy, że jesteśmy częścią większego, powszechnego Królestwa, jednego Kościoła Jezusa Chrystusa. Zapominamy, że Chrystus przyszedł, aby ustanowić Kościół, a nie serię Kościołów, zgromadzeń i tradycji – powiedział na wstępie prawosławny duchowny i dodał: – Gromadzimy się w te dni nie jako rzymscy czy greccy katolicy, nie jako wschodni prawosławni, nie jako anglikanie czy protestanci, raczej schodzimy się tutaj po prostu jako chrześcijanie, odkładając na bok to, co nas rozdziela, stając się jedną rodziną przez tego samego Ducha, Pana i tego samego Boga. Następnie arcybiskup Tiatyry i Wielkiej Brytanii powiedział o darach łaski dla dobra całej ludzkości. – Jest powiedzenie w języku angielskim, że ktoś nie może widzieć lasu z powodu drzew. To oznacza, że skupiamy się na tym, co jest jednostkowym pragnieniem, indywidualnym pożądaniem i przez to nie możemy zrozumieć powszechności całego Kościoła. Nie widzimy Kościoła, bo skupiamy się tylko na naszej własnej wspólnocie i naszym własnym wyrazem wiary. Taka mentalność jest obca prawdziwemu założeniu chrześcijańskiego Kościoła, bo Kościół w swej istocie jest wspólnotą wierzących, którzy są zjednoczeni we wierze i dzielą się tą samą łaską i posługami udzielonymi przez Ducha – wyjaśnił metropolita Nikitas. Na zakończenie prawosławny duchowny przywołał modlitwę św. Bazylego. – Proszę was, czy nie powinniśmy, czy nie możemy modlić się o te wszystkie rzeczy razem jako jedna wspólnota, jedna owczarnia, jeden lud Boga? – podsumował duchowny.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego warto odprawiać nabożeństwo drogi krzyżowej?

2025-03-14 10:27

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

pixabay.com

Droga krzyżowa jest jednym z nabożeństw odprawianych w czasie Wielkiego Postu. Podczas niej wierni przybliżają się do tajemnicy Chrystusowej śmierci. Skąd wzięła się ta tradycja i na co trzeba zwrócić uwagę modląc się w ten sposób? Zapytaliśmy o to ks. dr. Rafała Wilkołka, teologa i prezesa Fundacji Collegium Voytylianum.

Droga krzyżowa w formie znanej współcześnie pochodzi z przełomu XVII i XVIII w. Swoimi korzeniami sięga do czasów starożytnej Jerozolimy. To miejsce bowiem wierni odwiedzali i tam rozważali tajemnicę męki Chrystusa. – Powstanie nabożeństwa drogi krzyżowej związane jest z działalnością Zakonu Braci Mniejszych, czyli franciszkanów. Wprowadzili oni do pobożności ludowej zwyczaj odprawiania nabożeństwa zwanego„upadki Jezusa”. Posłani do posługi w Ziemi Świętej, odkryli również „bolesne drogi” (viae dolorosae), które trzynaście wieków wcześniej przemierzał Chrystus: od pałacu Piłata aż na Golgotę. Gdy połączono te dwa nurty wrażliwości religijnej, stworzono ostatecznie drogę Krzyża (via Crucis), mniej więcej w takim kształcie, w jakim znamy ją obecnie – wyjaśnia teolog dogmatyk, ks. dr Rafał Wilkołek.
CZYTAJ DALEJ

Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu podpisał współpracę w nowojorską uczelnią

2025-03-14 16:36

mat. pras

Ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor PWT, podpisuje umowę międzyuczelnianą

Ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor PWT, podpisuje umowę międzyuczelnianą

Współpraca St. John’s University w Nowym Jorku i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu stała się faktem. Przedstawiciele tych dwóch uczelni podpisali dokument o zawarciu partnerstwa międzyuczelnianego.

Ks. prof. Sławomir Stasiak, Rektor PWT we Wrocławiu oraz dr Simon G. Møller, prorektor i starszy wiceprezes ds. akademickich, profesor uniwersytecki St. John’s University, podpisali 5 letnią umowę o współpracy katolickich uczelni. Celem porozumienia jest wspieranie wymiany akademickiej, edukacyjnej i kulturalnej. Wymiana wykładowców, pracowników i studentów zarówno w ramach mobilności, jak i wirtualnie. Uczelnie zobowiązały się do angażowania we wspólne projekty badawcze, wspieranie wymiany publikacji akademickich i informacji oraz wzajemne promowanie ich działalności akademickiej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję