Reklama

Niedziela Świdnicka

Kościół musi trwać zjednoczony. Rocznica poświęcenia katedry

- Budynek symbolizujący jedność wskazuje cel, do którego powinna dążyć wspólnota wiernych - mówił w dniu poświęcenia katedry, proboszcz ks. prał. Piotr Śliwka.

[ TEMATY ]

Świdnica

Świdnica ‑ Katedra

ks. Piotr Śliwka

ks. Mirosław Benedyk

Ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz parafii katedralnej w Świdnicy

Ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz parafii katedralnej w Świdnicy

Świdnicka parafia św. Stanisława i św. Wacława została ufundowana przez księcia świdnickiego Bolka II Małego. Według tradycji kamień węgielny został położony w 1330 roku, a sama budowa trwała ponad 150 lat. Trzynawową świątynię wybudowano w stylu późnogotyckim. Pożar świątyni, który wybuchł w 1532 roku, spowodował m. in. zawalenie się części fasady i sklepienia nawy środkowej. Po trzech latach naprawiono zniszczenia, ale przy okazji obniżono sklepienie o 6 metrów.

Ks. Mirosław Benedyk

Kościół katedralny w Świdnicy

Kościół katedralny w Świdnicy

W latach 1644-1776 świdnicka fara trafiła pod opiekę jezuitów, którzy dokonali przebudowy – m. in. zamurowali duże okna nawy głównej. Natomiast gruntowna renowacja została przeprowadzona w latach 1893-1909; po jej zakończeniu dokonano uroczystego poświęcenia kościoła.

Kościół otrzymał rangę katedry w 2004 roku, natomiast w 2017 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował świątynię tytułem Pomnik Historii. Katedra świdnicka jest największym kościołem Dolnego Śląska, a nad fasadą dominuje najwyższa wieża na Śląsku.

Centrum diecezji

W kolejną rocznicę poświęcenia matki kościołów diecezji świdnickiej, głównej Mszy św. przewodniczył proboszcz katedry ks. prał. Piotr Śliwka, w koncelebrze ks. prał. ks. Jan Bagińskiego oraz ks. Krzysztofa Mielnika. O oprawę liturgii zadbali klerycy ze świdnickiego seminarium oraz katedralni ministranci.

ks. Mirosław Benedyk

Ministranci z parafii katedralnej

Ministranci z parafii katedralnej

W swojej homilii ks. prał. Piotr Śliwka, odnosząc się do rozważanego słowa Bożego, wskazał, że wspólnota wiernych stanowi żywe kamienie do budowania Kościoła Jezusa Chrystusa. Następnie ukazał rangę katedry, która stanowi centrum struktury diecezji. Wymienił też, że świątynia ma szczególne znaczenie dla kapłanów przyjmujących w niej święcenia, osób życia konsekrowanego odnawiających swoje śluby zakonne oraz wiernych, którzy w katedrze przyjmują sakramenty święte.

Wiara i miłość

Ks. Śliwka odnosząc się do obchodzonej rocznicy, wskazał pewną analogię między dniem poświęcenia kościoła a chrztem człowieka.

Reklama

– Budynek staje się świątynią Boga przez poświęcenie i namaszczenie. Natomiast człowiek od chwili chrztu staje się dzieckiem Boga i miejscem jego zamieszkania na ziemi – mówił ks. proboszcz. Później zwrócił też uwagę, że kościół zawsze jest symbolem zbawczej obecności Boga, a także świadectwem wiary wszystkich ludzi, którzy modlili się w nim przez pokolenia.

ks. Mirosław Benedyk

Alumni świdnickiego seminarium

Alumni świdnickiego seminarium

– Zarówno duchowa, jak i materialna świątynia prowadzi nas do Boga. Budynek, choć składa się z różnych ogniw i rozmaitego materiału, stanowi trwałą i harmonijną całość. Jest więc jednością wielu elementów – mówił ks. prał. Piotr Śliwka i dalej ukazywał, że w ten sam sposób Kościół musi trwać zjednoczony przy Jezusie i między sobą. – Podstawą jedności jest wiara i miłość. Te wartości są echem modlitwy poświęcenia, którą biskup odmawia, oddając budowlę Bogu na chwałę, a ludziom jako drogę do zbawienia – podsumował.

2022-01-31 13:38

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Nieszpory chrzcielne

[ TEMATY ]

Świdnica ‑ Katedra

ks. Julian Nastałek

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Julian Nastałek podczas odnowienia aktu wiary

Ks. Julian Nastałek podczas odnowienia aktu wiary

W tradycji Kościoła uroczysta modlitwa Liturgią Godzin oficjalnie kończy trzy dni przeżywania męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, na zakończenie Triduum Paschalnego w katedrze świdnickiej sprawowano Nieszpory Chrzcielne. Liturgii w imieniu biskupa świdnickiego przewodniczył ks. Julian Nastałek, wykładowca i sekretarz studiów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Czy religia jest do zbawienia koniecznie potrzebna?

Niedziela Ogólnopolska 21/2007, str. 24

[ TEMATY ]

religia

zbawienie

Karol Porwich/Niedziela

Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam ostatnio książkę Moody’ego „Życie po życiu”. To są rzeczywiście bardzo ciekawe doświadczenia śmierci klinicznej. Oczywiście, że książka ta pomaga mi wierzyć, że jednak jest coś po śmierci, że jest jakieś światło i życie. Po tej lekturze moją uwagę zwróciła jednak inna sprawa. Z książki tej wynika jasno, że życie po śmierci jest dla tych, którzy czynili dobro, i nie ma tu żadnego znaczenia, czy się wierzy w Boga, czy nie, a zwłaszcza to, jakiego się jest wyznania. Wystarczy być dobrym człowiekiem. Czy w związku z tym religia jest nam potrzebna, żeby się zbawić? Może wystarczy być po prostu dobrym człowiekiem?
Justyna

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: troska o dobro narodu musi iść w parze z troską o zbawienie każdej duszy

2022-09-29 20:57

[ TEMATY ]

Paulini

kard. Stanisław Dziwisz

Skałka

Karol Porwich/Niedziela

Kto uznaje prymat Boga w swoim sercu i życiu, ten przestrzega Jego przykazań: nie szerzy przemocy, zgorszenia i rozpusty, nie poniża człowieka w jego godności dziecka Bożego, nie rozbija małżeństw i nie niszczy rodzin, nie sprzyja zabijaniu dzieci i starców – mówił kard. Stanisław Dziwisz na Skałce w Krakowie. Krakowski metropolita senior przewodniczył w klasztorze paulinów Mszy św. odpustowej, wieńczącej obchody 550-lecia ich nieprzerwanej obecności w miejscu męczeństwa św. Stanisława.

Bazylika na Skałce nosi wezwanie św. Michała Archanioła i św. Stanisława, dlatego uroczystości odpustowe odbywają się tutaj w związku ze świętem świętych Michała, Gabriela i Rafała. W tym roku są one połączone z obchodami jubileuszu 550-lecia obecności paulinów w tym miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję