Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski w kościele polskim w Rzymie: Wszyscy, którzy łączą swoje życie z Chrystusem żyją w blasku Jego światła

– Wszyscy, którzy łączą swoje życie z Jezusem Chrystusem – od momentu chrztu świętego – żyją w Jego światłości, w blasku światła, które przyniósł na ziemię – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. w święto Ofiarowania Pańskiego w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie.

[ TEMATY ]

Rzym

abp Marek Jędraszewski

flickr.com/photos/archidiecezjakrakow

Na początku dzisiejszej homilii w polskim kościele w Rzymie abp Marek Jędraszewski wyjaśnił, że zgodnie ze starotestamentową tradycją, każdy pierworodny syn należał do Boga. W 40 dniu po narodzinach należało go przedstawić Bogu i „wykupić”. Wypełniając prawo Maryja z Józefem przynieśli Jezusa do świątyni.

Symeon, pod wpływem Ducha Świętego, rozpoznał w Jezusie Mesjasza – światłość świata, „światło na oświecenie pogan”. Jednocześnie starzec wiedział, że Jezus, który jest chwałą Izraela będzie też znakiem sprzeciwu dla świata. – Przynosi światu prawdę o Bogu, który jest miłością. Miłością szczególną – bezinteresowną, ofiarną, poświęcającą się aż do końca, zatroskaną o tych, którzy ciągle jeszcze żyją w ciemnościach. Ale świat nie chciał tej światłości. I to sprawiło, że Jezus Chrystus został ostatecznie odrzucony przez swój naród, arcykapłanów, faryzeuszów i saduceuszów; przez tych wszystkich, którzy do Piłata wołali „ukrzyżuj Go!”. Nie chcieli takiej miłości. Nie chcieli zgodzić się na miłość, która swój najbardziej przejmujący kształt przyjęła na krzyżu, kiedy umierający Chrystus prosił Ojca, aby wybaczył ludziom ich grzechy, bo „nie wiedzą co czynią”. Ale ta miłość zwyciężyła. Chrystus zmartwychwstały pokonał nienawiść, grzech, śmierć, szatana. Wszyscy, którzy łączą swoje życie z Jezusem Chrystusem – od momentu chrztu świętego – żyją w Jego światłości, w blasku światła, które przyniósł na ziemię – mówił metropolita krakowski.

Arcybiskup zauważył, że w polskiej tradycji w Ofiarowanie Pańskie czci się także Matkę Bożą Gromniczną, ponieważ Maryja przyniosła światu Światłość. – My wszyscy, którzy od momentu chrztu świętego żyjemy światłością Chrystusa, którzy swoje życie kształtujemy w blasku światła, które sprawia, że nie ma w nas miejsca na zło, tylko na miłość; nie ma miejsca na zwątpienie, ale na wiarę; nie ma miejsca na to, aby zatracić poczucie sensu życie, ale mieć nadzieję życia wiecznego; my wszyscy, od tylu już wieków, zdążamy za Matką Najświętszą w wielkim pochodzie chrześcijan, którzy noszą w sobie Chrystusowy odblask – mówił metropolita.

– Mając świadomość naszego chrześcijańskiego powołania i przeznaczenia do chwały wiecznej prosimy Matkę Najświętszą, abyśmy z tego pochodu ludzi zdążających za Nią nigdy nie odeszli; abyśmy za Nią szli wiernie i żeby Ona w godzinie śmierci naszej przedstawiła nas swojemu Synowi – światłości świata, po to, aby On zaprowadził nas na wieczną radość do domu Swego Ojca bogatego w miłosierdzie – zakończył arcybiskup.

2022-02-02 21:27

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja Krakowska: dekret abp. Jędraszewskiego ws. zaleceń na czas zagrożenia epidemiologicznego

[ TEMATY ]

Kraków

abp Marek Jędraszewski

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski wprowadził na terenie Archidiecezji Krakowskiej zalecenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski dot. epidemii koronawirusa. Metropolita krakowski udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy św., zachęcił do przyjmowania Komunii św. na rękę, zdecydował o przeniesieniu terminów sakramentu bierzmowania i odwołaniu wydarzeń religijnych i spotkań formacyjnych.

Abp Marek Jędraszewski wydał „Dekret w sprawie zaleceń na czas zagrożenia epidemiologicznego”, który w najbliższą niedzielę będzie odczytywany we wszystkich kościołach archidiecezji krakowskiej i zawiśnie w gablotach informacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent z wizytą na Litwie

2022-11-25 10:29

[ TEMATY ]

Litwa

Andrzej Duda

Jakub Szymczak/KPRP

Trwa wizyta Prezydenta RP na Litwie. W programie spotkanie z Prezydentami Litwy, Łotwy i Rumunii oraz udział w międzynarodowej konferencji The Idea of Europe organizowanej przez Uniwersytet Witolda Wielkiego w Kownie.

Wizyta ma charakter roboczy. Pierwszym punktem było złożenie w piątek rano wieńca przed pomnikiem jednego z inicjatorów wybuchu Powstania Styczniowego na Litwie ks. Antoniego Mackiewicza.

CZYTAJ DALEJ

Wyznali wiarę w Kościół Chrystusowy.

2022-11-26 08:12

ks. Waldemar Wesołowski

W sobotę 10 listopada blisko 150 dzieci wraz z duszpasterzami i opiekunami przyjechało do Chojnowa, do parafii św. ap. Piotra i Pawła, na spotkanie wspólnot ERM-u.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję