Reklama

Niedziela Świdnicka

Projekt pomnika świdnickiego władcy

Postać księcia wykonana z brązu, ma mieć wysokość 3,5 metra i wykonana zostanie z brązu. Władcy stojącemu z obnażonym mieczem towarzyszą Lew i pies – symbole odwagi i wierności.

[ TEMATY ]

pomnik

Świdnica

Bolko II Mały

UM Świdnica

Jeżeli świdniczanie będą szczodrzy, to na jesieni rzeźba będzie już stała na skwerze

Jeżeli świdniczanie będą szczodrzy, to na jesieni rzeźba będzie już stała na skwerze

To artystyczna wizja pomnika Bolka II Małego (Świdnickiego), jaką zaproponował Aleksander Mazij, architekt, który w styczniu wygrał konkurs poświęcony świdnickiemu władcy. - Chciałbym żeby postać księcia stała się bliska mieszkańcom. To nie ma być eksponat muzealny, tylko element małej architektury - mówi autor projektu. Figura ma stanąć na postumencie przy skwerze Lecha Kaczyńskiego, u zbiegu ulic Muzealnej, Zamkowej i Kotlarskiej, w miejscu gdzie archeolodzy odkryli ślady zamku świdnickiego. Szacunkowy koszt wykonania pomnika wynosi około 500 tys. złotych. Do tej pory Towarzystwu Regionalnemu Ziemi Świdnickiej, które jest inicjatorem budowy, udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy. O prowadzonej internetowej zbiórce, na realizację projektu budowy pomnika Bolka II - Księcia Świdnicko-Jaworskiego, w mieście informują licznie rozwieszone plakaty.

Dodajmy, że żyjący w XIV wieku Bolko II Mały cieszył się uznaniem najznamienitszych rodów średniowiecznej Europy. Przez historyków jest uznawany za ostatniego niezależnego śląskiego księcia piastowskiego, wielkiego arbitra monarchów i genialnego polityka. Ten słynny wnuk Władysława I Łokietka dla współczesnych może być wzorem do naśladowania w kontekście prowadzenia polityki, podejmowania decyzji w administracji i wojskowości.

2022-02-07 10:19

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: Tęsknota za wiecznością - 1 listopada z biskupami

[ TEMATY ]

Wszystkich Świętych

Świdnica

bp Marek Mendyk

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk

Procesja różańcowa za zmarłych na cmentarzu parafii katedralnej w Świdnicy

Procesja różańcowa za zmarłych na cmentarzu parafii katedralnej w Świdnicy

Temat świętości i pragnienie życia duchowego, to główne tematy rozważań podjętych przez naszych biskupów podczas liturgii sprawowanych na świdnickich nekropoliach.

Na cmentarzu parafii katedralnej przy al. Brzozowej w Świdnicy, 1 listopada, bp Marek Mendyk modlił się za spoczywających tam parafian i kapłanów naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

CKE: opublikowano wyniki egzaminu ósmoklasisty

2022-07-01 10:32

[ TEMATY ]

Centralna Komisja Egzaminacyjna

egzamin ósmoklasisty

Magdalena Pijewska/Niedziela

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 57 proc. – podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Ósmoklasiści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Średni wynik uzyskany przez ósmoklasistów z egzaminu z angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) to 67 proc. punktów, z niemieckiego – 50 proc., z rosyjskiego – 65 proc., z francuskiego – 80 proc., z hiszpańskiego – 81 proc. i z włoskiego – 89 proc.

CZYTAJ DALEJ

Argentyna: jutro w Nueva Orán odbędzie się beatyfikacja dwóch męczenników z XVII wieku

2022-07-01 20:53

[ TEMATY ]

męczennicy

beatyfikacja

Argentyna

vaticannews.va

W sobotę 2 lipca w Parku Rodziny w San Ramón de la Nueva Orán na północy Argentyny prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionymi dwóch kapłanów: Piotra Ortiza de Zárate i Jana Antoniego Solinasa. Obaj pracowali kilka lat na tej ziemi i tam ponieśli śmierć męczeńską z rąk tubylców 27 października 1683 roku. Wraz z nimi zginęło jeszcze 18 świeckich, co do których nie ma jednak wystarczającej dokumentacji, toteż beatyfikacja ich nie obejmie. W uroczystości weźmie udział m.in. nuncjusz apostolski w Argentynie Polak abp Mirosław Adamczyk.

Oto krótkie życiorysy nowych błogosławionych:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję