Reklama

Europa

Abp Szewczuk do ambasadorów państw UE: Ukraina potrzebuje solidarności

Ukraina potrzebuje solidarności wspólnoty międzynarodowej – mówił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy Światosław Szewczuk do ambasadorów państw Unii Europejskiej akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. Podkreślił, że Ukrainie zagraża nie tylko „eskalacja militarna” ze strony Rosji, ale także kampania dezinformacji.

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Ukraina

Abp Szewczuk

BP KEP

Abp Szewczuk

Abp Szewczuk

Spotkanie odbyło się 16 lutego online, choć początkowo planowane było w Rzymie, jednak hierarcha pozostał w Kijowie w związku z informacjami o możliwym rozpoczęciu tego dnia ofensywy wojsk rosyjskich.

Arcybiskup większy kijowsko-halicki zaznaczył, że eskalacja działań Rosji nie dziwi narodu ukraińskiego, który od ośmiu lat doświadcza wojny na wschodzie kraju, zaś od sześciu lat musi przyjmować i integrować około 2 mln uchodźców ze wschodniej Ukrainy i Krymu.

Zwrócił uwagę, że oprócz zagrożenia militarnego, Ukraina znajduje się „pod wielką presją dezinformacji”, a także w zagrożeniu gospodarczym. Dochodzi do tego zagrożenie polityczne po tym, jak rosyjska Duma Państwowa chce uznania tzw. republik donbaskiej i Ługańskiej.

Reklama

Jednym z owoców dezinformacji jest przekonanie, że na Ukrainie trwa konflikt międzyreligijny, co abp Szewczuk zdecydowanie zdementował. Dodał, że organizacje religijne cieszą się największą wiarygodnością wśród instytucji społecznych na Ukrainie, zaś modlitwa przedstawicieli wszystkich wspólnot religijnych w Dniu Jedności Narodowej 16 lutego miała wielkie znaczenie. Wskazał na wiele konkretnych inicjatyw Kościołów na rzecz mieszkańców, mających na celu „konsolidację jedności społeczeństwa”.

Hierarcha oświadczył, że Kościół greckokatolicki postanowił trwać z narodem, uznając to za swoją najważniejszą misję i prosi wspólnotę międzynarodową o to, by nie zapominała o Ukrainie. – Ukraina potrzebuje solidarności. Ważny jest każdy dar. Potrzebujemy solidarności wspólnoty międzynarodowej – powtórzył abp Szewczuk. Przypomniał o telefonie z wyrazami solidarności od sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina z 14 lutego i o dniu modlitwy o pokój na Ukrainie, ogłoszonym przez papieża Franciszka na 26 stycznia. Przywołał też niedawne wypowiedzi Konferencji Episkopatu Polski, Włoskiej Konferencji Biskupiej i innych instytucji kościelnych Europy na temat Ukrainy.

Odniósł się także do ewentualnej podróży papieża na Ukrainę. Poinformował, że nie tylko prezydent i biskupi katoliccy wysłali zaproszenia dla Franciszka, ale także protestanci pisali listy w tej sprawie i dodał, że istnieje „gotowość przyjęcia papieża ze strony chrześcijan i niechrześcijan”.

2022-02-17 16:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Szewczuk: Rosja wszelkimi sposobami walczy z naszym narodem

[ TEMATY ]

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

PAP/OLEG PETRASYUK

Ekshumacja pomordowanych w Izium

Ekshumacja pomordowanych w Izium

Pogłębia się okrucieństwo Rosjan na okupowanych terytoriach Ukrainy. Dochodzą informacje o przymusowej mobilizacji na ziemiach, jakie właściwie do kraju-agresora nie należą, ale są prawnie częścią państwa broniącego się, na co zwrócił uwagę abp Światosław Szewczuk. Trwają też ostrzały miast i wiosek w głębi kraju. „Rzeczywiście ma się takie wrażenie, że jednym z zadań [Rosjan] jest nie tyle walczyć z ukraińską armią, co z ukraińskim narodem” – dodał zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce, karne 4-2

2022-12-09 19:22

[ TEMATY ]

Brazylia

Chorwacja

MŚ 2022

PAP/Friedemann Vogel

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

1/4 finału: Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce (0:0, 0:0), karne 4-2.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję