Reklama

Polska

Rycerze Kolumba w całej Polsce przeprowadzili akcję „Rycerska Paczka”

W okresie Bożonarodzeniowym i na początku 2022 roku Rycerze Kolumba przeprowadzili akcję „Rycerska Paczka” w kilkudziesięciu parafiach w całej Polsce. Zebrano kilkaset paczek z darami dla potrzebujących we współpracy z takimi inicjatywami jak m.in. „Szlachetna Paczka” czy „Paczuszka dla Maluszka”. Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn.

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

akcja

„Rycerska Paczka”

Rycerze Kolumba

Miłosierdzie jest jedną z czterech Zasad Rycerzy Kolumba, realizującą się szczególnie w obszernej działalności charytatywnej tej organizacji. „Nasi rodacy, parafianie z miejscowości, w których działają Rycerze Kolumba, ochoczo włączyli się w pomoc, zaś Rycerze byli swoistymi koordynatorami tych dzieł. Dzięki temu dary trafiły do tych, którym były w szczególny sposób potrzebne” – powiedział w rozmowie z KAI Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

„Jako Delegata Stanowego bardzo cieszy mnie również fakt, że Rycerze tak licznie włączyli się w akcje «Paczuszka dla Maluszka». Pomogli samotnym matkom, przekazując pieluszki oraz środki czystości zarówno bezpośrednio do nich, jak i do placówek, które wspierają je w tych trudnych dla nich czasach” – dodał.

W ramach tegorocznej edycji inicjatywy „Rycerska Paczka” Rycerze zebrali żywność, artykuły chemiczne, sprzęty domowe oraz inne produkty dla dzieci, samotnych matek, potrzebujących rodzin, domów pomocy społecznej, hospicjów czy innych placówek, organizując różnego rodzaju zbiórki na terenie swoich parafii i miejscowości. Najwięcej darów zostało przygotowanych pod egidą ogólnopolskiej akcji Fundacji Małych Stópek – „Paczuszka dla Maluszka”.

Działania pomocowe Rycerzy zostały przeprowadzone w kilkudziesięciu parafiach w całej Polsce. Rycerze Kolumba z Sieradza zorganizowali zbiórkę potrzebnych dzieciom produktów na terenie 5 parafii, przekazując jej owoce do Domu Pomocy Społecznej ss. Urszulanek w Sieradzu. Z kolei w Gdańsku podczas Dnia Formacji 11 grudnia oraz kolejnego dnia w kościele pw. MB Nieustającej Pomocy w ramach „Paczuszki” zebrano dary, które zostały przekazane do Domu Samotnej Matki przy kościele w Gdańsku Matemblewie. W Krakowie Rycerze działający przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach przeprowadzili zbiórkę w 7 punktach – zebrane przez nich dary wspomogły krakowskie hospicja dziecięce.

Reklama

Z kolei Rycerze z Dąbrowy Górniczej już kolejny rok z rzędu zorganizowali „Szlachetną Paczkę”, przygotowując potrzebne rzeczy i świąteczne podarunki dla pięciu rodzin. Z kolei członkowie rycerskiej wspólnoty z Gilowic przeprowadzili natomiast trwającą dwa tygodnie zbiórkę żywności, od 6 do 19 grudnia gromadząc w sumie produkty na 66 paczek, które zostały przekazane do potrzebujących z tej miejscowości oraz Domu Pomocy Społecznej w Żywcu.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn.

W Polsce Rycerze Kolumba obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest Metropolita Częstochowski, abp Wacław Depo.

2022-02-18 19:16

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo poświęcił różańce dla ofiar wojny na Ukrainie

Kapelan Stanowy Rycerzy Kolumba abp Wacław Depo przewodniczył uroczystej mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Podczas mszy św. Metropolita Częstochowski poświęcił różańce dla ofiar wojny na Ukrainie zebrane przez wiernych w Stanach Zjednoczonych.

W czwartek 17 marca Rycerze Kolumba rozpoczęli 9-dniową nowennę do Matki Bożej Fatimskiej, w trakcie której modlą się różańcem o pokój i przygotowują duchowo do aktu zawierzenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, którego papież Franciszek dokona 25 marca. Podczas piątkowej mszy św. wierni modlili się w tych intencjach.

CZYTAJ DALEJ

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

2022-06-27 13:31

[ TEMATY ]

Cudowny Medalik

#świadectwo

Materiał prasowy

Doskonale pamiętamy słynną pielgrzymkę 27-letniego Michała, który w 2020 r. przeszedł Polskę wzdłuż i wszerz, czyniąc tym samym na niej znak krzyża. Modlił się w ten sposób o nawrócenie narodu. W tym roku Michał pielgrzymuje z równie imponującym przesłaniem.

Cel pielgrzymowania związany jest z Cudownym Medalikiem.

CZYTAJ DALEJ

Papież o „psychologii lustra”

2022-07-01 20:48

[ TEMATY ]

psychologia

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Rola współczesnych mediów, ocena tego, jak świat radzi sobie z kryzysem wywołanym m.in. pandemią i zniszczeniami przyrody, a także refleksja o byciu papieżem i inspiracjach zaczerpniętych z latynoamerykańskiego Kościoła – to niektóre z tematów podjętych przez papieża w obszernej, półtoragodzinnej rozmowie, zarejestrowanej przez argentyńską agencję informacyjną Télam.

Papież zdiagnozował popularne dziś choroby: narcyzm, zniechęcenie i pesymizm. Są one częścią tzw. psychologii lustra – służą koncentrowaniu się na sobie samym i użalaniu się nad sobą zamiast szukaniu służącej rozwojowi konfrontacji z tym, co inne. „Jest jednak coś, co bardzo pomaga [w walce – przyp. KAI] przeciw temu narcyzmowi, zniechęceniu i pesymizmowi, a jest to poczucie humoru. To jest to, co najbardziej uczłowiecza” – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję