Reklama

Niedziela Świdnicka

Zainteresowani tematyką rodziny

Za nami sportowe zmagania podczas Zimowej Olimpiady w Pekinie, a przed wybranymi uczniami, zwłaszcza szkół ponadpodstawowych, olimpijskie boje w różnych dyscyplinach nauki.

[ TEMATY ]

Świdnica

olimpiada wiedzy o rodzinie

ks. Mirosław Benedyk

Bartłomiej Pierkowski i Mateusz Jurkowski z ZSE w Świdnicy, podczas przygotowań do Olimpiady

Bartłomiej Pierkowski i Mateusz Jurkowski z ZSE w Świdnicy, podczas przygotowań do Olimpiady

Jedną z olimpiad, która cieszy się co raz większym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli jest Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Rodzinie. Kryzys instytucji małżeństwa skłania do podjęcia różnorodnych działań na rzecz promocji małżeństwa, jego trwałości i rodziny. Organizacja olimpiady i udział w niej młodzieży, jest szansą na większe zainteresowanie się problematyką małżeństwa i rodziny. Założeniem organizatora olimpiady jest też promowanie polityki prorodzinnej państwa, co znajduje swój mocny akcent w programie olimpiady.

Trzyetapowe zmagania konkursowe wkroczyły fazę eliminacji okręgowych, a tam dziewiątka najlepszych dwuosobowych zespołów, wyłonionych w eliminacjach szkolnych, przygotowuje prezentację lub film o tematyce zgodnej z programem olimpiady.

Najlepsi w województwie

Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do ścisłej wojewódzkiej czołówki reprezentują cztery szkoły naszego regionu. Są to Hanna Marciniak i Kacper Gawron, Ewa Tadeusz i Natalia Kraczek, Martyna Chowaniak i Vanesa Krawczyk z I Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu. Zuzanna Ciągło i Małgorzata Pieper, Małgorzata Victor i Agnieszka Brożyna z II Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu. Dominik Studnicki i Jakub Młot, Mateusz Jurkowski i Bartłomiej Pierkowski z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy. I stawkę zamykają Wiktoria Newska i Kinga Newska oraz Katarzyna Mazurkiewicz i Kacper Duras z II Liceum Ogólnokształcącego z Bolesławca. Poszczególne pary podejmują opracowanie jednego z 15 proponowanych tematów, wśród których znajdziemy m.in. następujące ciekawe zagadnienia. Języki miłości w małżeństwie i rodzinie. Bezżeństwo z wyboru – sens czy bezsens? Młodość i starość – jak uniknąć konfliktu pokoleń? Od oczarowania do rozczarowania – miraże miłości.

O autorytecie i o śmierci

Nasza redakcja dotarła do uczniów ze Świdnickiego Ekonomika, którzy pod czujnym okiem księdza katechety podjęli się realizacji następujących zagadnień. Bartłomiej z Jaworzyny Śląskiej i Mateusz z Krukowa opracowali temat: Mój autorytet – kto i dlaczego? - Człowiek od zawsze próbował dążyć do ideału i potrzebował wzorców zachowania. Aby „być kimś”, potrzebujemy czyjegoś wsparcia. Taką pomocą są dla nas często konkretne osoby. Potrzebujemy tych, którzy swoim życiem dowodzą, że warto trzymać się zasad, żyć według nich i stawać się coraz lepszym. Dlatego w naszej pracy wybraliśmy Jezusa Chrystusa, który jest dla nas idealnym autorytetem – opowiada Bartek. - To jest autorytet ponad wszelkimi autorytetami – dodaje Mateusz.

Reklama

Z kolei Jakub z Walimia i Dominik ze Świdnicy pochylili się nad tematem: Śmierć osoby bliskiej – jak sobie radzić? – To trudny temat, ale jakże życiowy. Żałobę należy odpowiednio przeżyć, bowiem może ona nas odmienić duchowo, fizycznie i mentalnie. O tym opowiadamy w naszym filmie – relacjonuje Dominik. Rozstrzygnięcie tego etapu olimpiady już na początku marca. Linki do opracowanych filmów naszych rozmówców: 

1) Mój autorytet – kto i dlaczego?

2) Śmierć osoby bliskiej – jak sobie radzić?

2022-02-19 17:45

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzież o rodzinie i miłosierdziu

[ TEMATY ]

olimpiada teologii katolickiej

olimpiada wiedzy o rodzinie

xmb

Uczestnicy Olimpiady Wiedzy o Rodzinie wraz ze swoim katechetą

Uczestnicy Olimpiady Wiedzy o Rodzinie wraz ze swoim katechetą

Za nami szkolne etapy Olimpiad: Teologii Katolickiej i Wiedzy o Rodzinie.

W środę 17 listopada uczniowie szkół ponadpodstawowych rywalizowali w pierwszym etapie ogólnopolskich olimpiad. Pierwsza z nich to Olimpiada Teologii Katolickiej. Jest to XXXII edycja, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Oblicza miłosierdzia w nauczaniu i praktyce Kościoła”. W tym roku głównym organizatorem i gospodarzem zmagań finałowych jest diecezja płocka. - W diecezji świdnickiej, do rywalizacji na tym etapie przystąpili uczniowie reprezentujący 24 szkoły ponadpodstawowe, m.in. z Bielawy, Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowa, Świdnicy, Wałbrzycha, Szczawna Zdroju, Kłodzka czy Ząbkowic Śląskich - informuje ks. Damian Mroczkowski z Wydziału Katechetycznego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

CZYTAJ DALEJ

Prywatna wiara?

2022-09-06 12:22

Niedziela Ogólnopolska 37/2022, str. 12-13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

„Ksiądz proboszcz odmówił mojemu mężowi bycia chrzestnym, ponieważ zadeklarował się jako wierzący, ale niepraktykujący”. Czy taki katolik może zostać chrzestnym?

Jednym z największych przekłamań, jakie udało mi się w życiu usłyszeć, było powiedzenie, że wiara jest wyłącznie prywatną sprawą człowieka. Nawet jeśli zawęzimy to stwierdzenie tylko do wiary chrześcijańskiej (w judaizmie czy islamie byłoby to w ogóle nie do pomyślenia), to i tak w znacznym stopniu mija się ono z prawdą.

CZYTAJ DALEJ

Płock: nagroda „Świadek wiary” dla społeczniczki katolickiej

2022-09-26 18:57

[ TEMATY ]

wiara

małżeństwo

nagroda

Płock

Adobe Stock

Ewa Zaręba z Płocka, społeczniczka, założycielka stowarzyszenia dla małżeństw i rodzin, organizatorka konferencji naukowych dla rodzin, otrzymała w tym roku nagrodę „Świadek wiary”, przyznawaną przez Kapitułę Kolegiacką św. Michała w Płocku. Wręczenie nagrody odbyło się w płockiej farze.

Nagrodę „Świadek wiary” otrzymują ją osoby, które podejmują działalność o szczególnym znaczeniu dla rozwoju kultury chrześcijańskiej. Przewodniczącym Kapituły nagrody jest ks. prał. dr hab. Jan Krajczyński, prof. UKSW, kanonik dziekan Kapituły Kolegiackiej św. Michała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję