Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Dzień Chorego. Miłosierni jak Ojciec

Do takiej postawy za papieżem Franciszkiem namawiał w świdnickiej katedrze biskup senior, gdzie 11 lutego spotkał się z chorymi i ich opiekunami.

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Ignacy Dec

Dzień Chorego

Świdnica ‑ Katedra

ks. Mirosław Benedyk

Do sakramentu namaszczenia chorych 11 lutego w katedrze świdnickiej przystąpiło ponad 50 osób

Do sakramentu namaszczenia chorych 11 lutego w katedrze świdnickiej przystąpiło ponad 50 osób

Okazją do wspólnej modlitwy było wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, które od 30 lat jest obchodzone jako Światowy Dzień Chorego.

- Chrystus nam dziś przypomina, że nasze choroby, bóle i cierpienia mogą mieć moc oczyszczającą. Pan Bóg przez cierpienie chce nas duchowo oczyścić i pogłębić. Nieraz dopiero w doświadczeniu cierpienia zaczynamy kogoś naprawdę kochać. Jest często tak, że pojawienie się choroby w rodzinie bardzo często sprawia, że choć domownicy czują się przygnieceni ciężarem cierpienia, to jednak wyzwalają w sobie nowe pokłady miłości i służby – zauważył bp Ignacy Dec.

Przypomniał też, że w Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy, że „choroba i cierpienie zawsze należały do najpoważniejszych problemów, poddających próbie życie ludzkie. Człowiek doświadcza w chorobie swojej niemocy, ograniczeń i skończoności. Każda choroba może łączyć się z przewidywaniem śmierci” i „może być drogą do większej dojrzałości, może pomóc lepiej rozeznać w swoim życiu to, co nieistotne, aby zwrócić się ku temu, co istotne” (KKK 1500-1501).

– Hasłem tegorocznego Światowego Dnia Chorego Ojca św. Franciszka są słowa z Ewangelii według św. Łukasza: "Bądźcie miłosierni, jak Ojciec was jest miłosierny". W tych słowach Chrystus wzywa nas do okazywania miłosierdzia potrzebującym, abyśmy w tym czasie, kiedy każdy zajmuje się sam sobą, abyśmy mieli czas dla ludzi cierpiących, abyśmy okazywali się im bliskimi. Niemal każda choroba, każdy ból sprawia, iż człowiek zamyka się w sobie, oddala się od środowiska, oddala się od drugiego człowieka". Naszym zadaniem wobec chorych jest stawanie nimi z darem miłosierdzia – podkreślał biskup w świdnickiej katedrze.

Skrajne podejścia

Mówił też o samym sakramencie namaszczenia chorych, zaznaczając, że jego głównym celem jest doprowadzenie do autentycznego spotkania chorego z Chrystusem w chorobie.

Reklama

Uwrażliwiał, że wobec sakramentu namaszczenia dają się zauważyć dwa niewłaściwe, skrajne podejścia, których powinniśmy unikać. Po pierwsze ludzie często zwlekają z wezwaniem księdza aż do stwierdzenia śmierci chorego, „żeby go nie przestraszyć”. W rezultacie wielu ludzi odchodzi do wieczności niepojednanych z Bogiem i często winę za to ponoszą osoby z najbliższego otoczenia chorego. Drugą skrajnością jest traktowanie go jako uzdrawiającej maści o cudownym działaniu. Takie osoby przyjmują ten sakrament w stanie dobrego zdrowia, co jest niezgodne z nauką Kościoła. Zachęcił zebranych, by rozeznali swój stan zdrowia i rozsądnie podeszli do tego widzialnego znaku niewidzialnej łaski. Po homilii udzielił go tym, którzy podeszli do balasek.

Razem z chorymi

Tego dnia chorych w świdnickim ZOL-u św. Ojca Pio odwiedził natomiast bp Adam Bałabuch. W czasie Mszy św. przypomniał im najważniejsze prawdy wiary związane z uzdrawiającą mocą Eucharystii i sakramentu chorych, którego udzielił podopiecznym hospicjum prowadzonego przez Caritas.

Podobne celebry odbyły się także w innych miejscach na terenie diecezji. Część placówek również tego dnia oferowała swoim wiernym sakrament namaszczenia. Tak było w dzierżoniowskim Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym. Z posługą przyszedł tu ks. Damian Mroczkowski, który jest kapelanem tego miejsca.


2022-02-15 18:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Świdnica

Waldemar Kucharczyk

W południe 31 lipca, pod hasłem "W mocy Bożego Ducha", z katedry świdnickiej wyruszył główny nurt XVI Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Pątnicy przez 10 dni przejdą około 230 km.

- W czasie pielgrzymki będziemy rozważać dary Ducha Świętego i prosić o nie dla nas, po to, aby Duch Święty pomógł nam odczytać wolę Bożą i żyć nią w pełni, bo człowiek będzie szczęśliwy wtedy kiedy będzie pełnił wolę Bożą - mówił ks. Krzysztof Iwaniszyn, główny przewodnik pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Chorwacja: Kardynał Bozanić skierował pismo kondolencyjne do abp. Stanisława Gądeckiego

2022-08-09 19:53

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

wypadek w Chorwacji

episkopat.pl

Chorwacki kardynał Josip Bozanić skierował pismo kondolencyjne do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego - podała we wtorek agencja Hina. Modlimy się za zmarłych w wypadku polskiego autokaru na północy Chorwacji, za ich bliskich i za rannych - zapewnił arcybiskup Zagrzebia.

W przesłanym w niedzielę piśmie chorwacki kardynał złożył kondolencje "polskiemu Kościołowi i rodzinom ofiar tragedii". "Modlimy się za tragicznie zmarłych, polecamy dusze zmarłych dobrotliwemu miłosierdziu Ojca Niebieskiego i modlimy się o błogosławieństwa siły i pokoju dla pogrążonych w żałobie i tych, którzy uczestniczyli w wypadku" - napisał Bozanić.

CZYTAJ DALEJ

Czerwińsk nad Wisłą: trwają zapisy na Campo Bosco 2022

2022-08-10 13:47

[ TEMATY ]

młodzi

Ks. Robert Gołębiowski

Św. Jan Bosko

Św. Jan Bosko

„Więzy Krwi & Boskie DNA” – to hasło dorocznego spotkania młodzieży Campo Bosco w Czerwińsku nad Wisłą w diecezji płockiej. Festiwal Młodzieży Salezjańskiej odbędzie się w dniach 25-28 sierpnia, zgodnie z ideą św. Jana Bosko, w której modlitewna przestrzeń kaplicy przenika się ze swobodą boiska. Trwają zapisy na imprezę, a także poszukiwania wolontariuszy.

Campo Bosco to cykliczne spotkania młodych ludzi, którzy raz w roku przyjeżdżają do Czerwińska nad Wisłą, aby wspólnie się modlić, bawić i rozwijać – w duchu nauczania św. Jana Bosko, W programie festiwalu każdego roku znajdują się m.in. modlitwy, panele, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty i koncerty. W tym wszystkim ma być dużo radości, bo jak mawiał św. Jan Bosko: „Smutny święty, to żaden święty”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję