Reklama

Niedziela Świdnicka

Błogosławieni, którzy… zostali zesłani na Sybir

Bulwersujące? Jak pozostałe drogowskazy, na kanwie których bp Ignacy Dec wygłosił do zebranych w kościele NMP Królowej Polski w Świdnicy patriotów.

[ TEMATY ]

Świdnica

Sybiracy

Świdnica Królowa Polski

ks. Mirosław Benedyk

Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec w asyście miejscowych duszpasterzy

Mszy św. przewodniczył bp Ignacy Dec w asyście miejscowych duszpasterzy

Dorocznym obchodom rocznicy pierwszej deportacji Polaków w głąb Rosji tradycyjnie przewodniczył biskup senior w asyście ks. prał. Rafała Kozłowskiego, aktualnego kapelana świdnickiego koła Związku Sybiraków i jego poprzednika – ks. inf. Kazimierza Jandziszaka.

Setki tysięcy

- Błogosławieństwa i ostrzeżenia dotyczą naszej przyszłości. Błogosławieństwa są drogowskazami, złączonymi z nadzieją, obietnicą, że posłuszeństwo Bogu, wierność Ewangelii prowadzi do szczęśliwej przyszłości. Zatem ubodzy, głodujący, płaczący, znienawidzeni na tym świecie mają obiecane stabilne szczęście. Zaś droga bogaczy, sytych, śmiejących się, chwalonych tu na ziemi, prowadzi do nieszczęścia - przestrzegał bp Dec.

Ewangeliczne wskazówki przeniósł na grunt historycznych wydarzeń z 9 na 10 lutego 1940 roku, kiedy to w mroźną noc zaczęła się pierwsza wywózka Polaków na Sybir. - Możemy powiedzieć, że ci oprawcy, którzy wydali rozkaz wywózki i ci, którzy wywozili, należeli do tych, którzy w ciele upatrywali swoją siłę i serce swe odwracali od Pana Boga. Prorok takich nazywa dziś przeklętymi. Natomiast ofiary terroru – to ci, którzy pokładali ufność w Panu, i Pan był ich nadzieją – podkreślał w homilii.

ks. Mirosław Benedyk

Przedstawiciele Związku Sybiraków Ziemi Świdnickiej

Przedstawiciele Związku Sybiraków Ziemi Świdnickiej

Reklama

Dalej wyliczał, że tego dnia wywieziono na bezkresne obszary Syberii w krainę mrozów i głodu ponad 200 tysięcy Polaków: urzędników, państwowych, działaczy samorządowych, osadników wojskowych, leśniczych, i gajowych z rodzinami. Dwa miesiące później 300 tys., a potem kolejne pół miliona. - Wiemy, że sowieckie deportacje Polaków nie zakończyły się ani po umowie gen. Sikorskiego ze Stalinem ani na koniec wojny. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski, z terenów zaanektowanych przez Sowietów, z ziem polskich deportowano w głąb Związku Sowieckiego kolejne setki tysięcy naszych rodaków – ubolewał.

Szacunek i uznanie

Na koniec skierował słowo do obecnych w świątyni członków Związku Sybiraków. - Wy którzyście przecierpieli katorgę tamtych dni i wy także, którzy wspominacie waszych ojców i dziadów, krewnych i znajomych, którzy cierpieli tam, na nieludzkiej ziemi, przyjmijcie od nas szacunek, wdzięczność i uznanie. Dzisiaj wszyscy jesteście już w starszym wieku. Z pewnością matka ojczyzna nie wyrównała wam rachunków waszego cierpienia i poświęcenia. Bolejemy nadal nad tym, że nasi kaci, którzy współpracowali z nieludzkim systemem i dokuczali swoim rodakom, dziś w większości przypadków mają się lepiej od swoich ofiar. Pobierają z pewnością wyższe emerytury niż wy, którzyście cierpieli za nasz ojczysty dom. Kościół wam niesie słowa pocieszenia i ogłasza sprawiedliwość i nagrodę u Pana Boga – podkreślił biskup senior.

[zdjecie id="123391][/zdjecie]

Mniejsze obchody rocznicy pierwszej deportacji odbyły się w Dzierżoniowie i Wałbrzychu, gdzie w parafii na Poniatowie Mszę św. koncelebrowali ks. kan. Kazimierz Kordek i ks. prał. Stanisław Pająk. Po niej złożono kwiaty pod pomnikiem Ofiar Syberyjskiej Golgoty przy ul. kard. Wyszyńskiego na Piaskowej Górze.

2022-02-21 18:11

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Książę wojska niebieskiego w świdnickiej parafii NMP Królowej Polski

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Świdnica Królowa Polski

ks. Artur Tomczak

Uroczystość wprowadzenia figury św. Michała Archanioła

Uroczystość wprowadzenia figury św. Michała Archanioła

W parafii NMP Królowej Polski w Świdnicy rozwija się kult ku czci św. Michała Archanioła. Pomysł narodził się z inicjatywy miejscowych wikariuszy ks. Michała Kropidłowskiego oraz ks. Artura Tomczaka, którzy zachęcają do wspólnej modlitwy.

Zapoczątkowaniem kultu św. Michała w kościele na osiedlu Młodych w Świdnicy była pielgrzymka do sanktuarium św. Michała w Gargano na Półwyspie Apenińskim. – Już podczas wyjazdu zrodziła się myśl, by św. Michał jeszcze mocniej mógł działać wśród nas i w naszej parafii. Dlatego postanowiliśmy, aby właśnie z Gargano przywieść figurę św. Michała oraz kamień z jego groty - tłumaczy ks. Kropidłowski.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba otwarli w Radomiu Dom bł. ks. McGivneya

2022-12-04 09:04

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Tamino Petelinsek / Rycerze Kolumba

Najwyższy Rycerz Patrick Kelly, przywódca międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba wraz z bpem Markiem Solarczykiem dokonali uroczystego przecięcia wstęgi w Domu bł. ks. McGivneya działającego przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Celem nowego ośrodka prowadzonego we współpracy z Rycerzami Kolumba jest działalność pomocowa dla uchodźców z Ukrainy oraz dla innych osób potrzebujących, niesienie pomocy prawnej i psychologicznej, a także realizacja szeroko zakrojonych inicjatyw edukacyjnych i duszpasterskich.

„Ten dom jest prawdziwym, konkretnym znakiem Miłosierdzia, Jedności i Braterstwa. Z pewnością bł. ks. Michael McGivney jest dumny z tego, co tu robicie” – powiedział Patrick Kelly, przypominając postać XIX-wiecznego kapłana, założyciela Rycerzy Kolumba i patrona otwartego dziś ośrodka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję