Reklama

Niedziela Świdnicka

Rekolekcje katechetów. Pamiętajcie, nie jesteście sami

Tymi słowami, pełnymi otuchy, w czasie rekolekcji bp Marek Mendyk zachęcał katechetów do modlitwy oraz gorliwej nauczycielskiej pracy.

[ TEMATY ]

rekolekcje

katecheci

Strzegom

Krystyna Smerd

Raz na trzy lata, każdy katecheta powinien uczestniczyć w rekolekcjach

Raz na trzy lata, każdy katecheta powinien uczestniczyć w rekolekcjach

Trzydniowe rekolekcje w strzegomskim klasztorze sióstr elżbietanek dla grupy katechetów diecezji świdnickiej poprowadził redemptorysta o. Mirosław Grakowicz, proboszcz i kustosz maryjnego sanktuarium w Bardzie Śląskim.

Z pokorą i zrozumieniem

- Katecheci i katechetki - to szczególna elita, która jest dzisiaj na pierwszej linii ewangelizacji w diecezji i ich rola wymaga tego, by dbali nie tylko o innych, ale też o swoje życie wewnętrzne, a zwłaszcza rozwijali w sobie świadomość, że zostali zaproszeni przez Boga do głoszenia Chrystusowej nauki – podkreślił rekolekcjonista.

Krystyna Smerd

Grupa biorąca udział w zimowej edycji rekolekcji dla katechetów

Grupa biorąca udział w zimowej edycji rekolekcji dla katechetów

Program rekolekcji uwzględniał zarówno czas na modlitwę oraz na wspólną wymianę doświadczeń zawodowych. Ważnym punktem było spotkanie z dyrektorem Wydziału Katechetycznego ks. prał. Markiem Korgulem. - Takie rekolekcje jak dzisiaj, odbywają się od początku istnienia diecezji. Podczas tych spotkań mamy okazję spokojnie uświadomić sobie i omówić specyfikę czasów, w których przyszło nam pracować w szkole - mówił ks. Korgul, dziękując katechetom za ich gorliwość i za szybkie przygotowanie się do prowadzenia także zajęć zdalnych, co nie było proste. Ksiądz dyrektor wskazywał na przemiany, które dokonują się w świecie i naszej ojczyźnie, które są bardzo dynamiczne. - Chodzi o przemiany, społeczne, obyczajowe, kulturowe, które obserwujemy. Wiemy, że każdy katecheta musi się do nich odnieść. Prowadzić zajęcia w szkole tak, żeby uczniowie w nich chętnie uczestniczyli, żeby nie odchodzili z katechezy, co stało się w pewnych miejscach modą, zwłaszcza wśród młodych ludzi. I to jest dużym wyzwaniem dla katechetów – podkreślał, zachęcając katechetów do rozmów we własnym gronie oraz do uporządkowania myśli i korzystania z rozwiązań innych kolegów i koleżanek. Ks. Korgul poprosił z dużą pokorą i zrozumieniem, aby katecheci przykładali się do jakości prowadzenia zajęć i swojej roli, aby jeszcze bardziej niż kiedykolwiek wcześniej wspomagać rodziców w chrześcijańskim wychowaniu dzieci.

Krystyna Smerd

Obserwuję waszą ciężką pracę, śledząc media społecznościowe – mówił do katechetów bp Mendyk

Obserwuję waszą ciężką pracę, śledząc media społecznościowe – mówił do katechetów bp Mendyk

Bóg jest dawcą katechezy

Rekolekcje zakończyła wspólna Eucharystia, pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka, który w homilii przypomniał katechetom ich posłannictwo: - Waszą misją, jest siać słowo Boże, które prowadzi ludzi do pełni życia, do wieczności, wolności i zbawienia. Pamiętajcie, że to nie wy, ale Bóg jest dawcą katechezy. Od Niego też zależy skuteczność tego, co będziecie robić, dlatego musicie się modlić o owoce swojej pracy. My mamy robić tylko to, do czego On nas powołał i to możliwie jak najlepiej. A zatem nie ustawajcie w swoich obowiązkach – mówił bp Mendyk, zachęcając do otwartości na każdą ludzką biedę: moralną, duchową, ale też materialną. - Pan Bóg dał wam charyzmat wielkiego ducha, ducha pokoju i radości. Zanoście go teraz do tego coraz smutniejszego i pogrążonego w ciemności świata. Nieście słowo Boże z miłością. Nie narzucajcie i nie wymuszajcie, ale róbcie wszystko z tą miłością – konsekwentnie. Służcie innym – zachęcał.

2022-02-17 18:22

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łączyło ich umiłowanie Polski

Niedziela świdnicka 24/2019, str. 7

[ TEMATY ]

wystawa

Strzegom

Krystyna Smerd

Postać ks. Franciszka Ścigały przybliżyły przedwojenne fotografie obrazujące jego życie w parafii

Postać ks. Franciszka Ścigały przybliżyły przedwojenne
fotografie obrazujące jego życie w parafii

„Intelligenzaktion – niemiecka akcja przeciwko polskiej inteligencji na Górnym Śląsku w Rejencji Katowickiej w latach 1939-40” – to tytuł wystawy prezentowanej w Strzegomskim Centrum Aktywności Społecznej „Karmel”

Pomysłodawcą wystawy jest Fundacja Ślązacy.pl, a autorem Łukasz Kobiela – twórca i współautor znaczących i głośnych wystaw, m.in. o kard. Auguście Hlondzie czy Henryku Sławiku. Warto zauważyć, że wydany przez Stowarzyszenie Pokolenie oraz Instytut Pamięci Narodowej album jego autorstwa poświęcony kard. Augustowi Hlondowi nagrodzony został nagrodą „Feniksa” za najlepszą książkę historyczną roku 2018, przyznawaną przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Ekspozycja udostępniona została widzom w hallu „Karmelu” od 25 maja. W jej otwarciu w strzegomskim CAS „Karmelu” uczestniczyli m.in.: posłowie na sejm RP, minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz poseł Ireneusz Zyska, inicjatorzy jej sprowadzenia Klub Gazety Polskiej w Essen i Strzegomiu, któremu przewodniczy radna Wioletta Świątek-Kardela – członkowie klubu i zaproszeni goście.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

Zapatrzeni w Boże Miłosierdzie

2022-07-01 22:10

ks. Łukasz Romańczuk

Bp Maciej błogosławi relikwiarz

Bp Maciej błogosławi relikwiarz

Wrocław: Relikwie św. Faustyny trafiły do Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka.

Któż lepiej wie, niż św. s. Faustyna jak złączyć swoje cierpienie z otwartym i miłosiernym Sercem Pana Jezusa. Szpital to szczególne miejsce, w którym ta łaska jest potrzebna dla każdego, gdyż świat cierpienie jest bardzo bogaty - mówiła Anna Zadrożna, naczelna pielęgniarka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję