Reklama

Polska

Rycerze Kolumba poprowadzą czuwanie na Jasnej Górze w dziękczynieniu za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego

W nocy z 27 na 28 lutego w Częstochowie na Jasnej Górze Rycerze Kolumba poprowadzą modlitewne czuwanie z cyklu „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki”. Będzie to drugie wydarzenie z planowej serii comiesięcznych nocnych czuwań z Prymasem Wyszyńskim, które będą odbywały się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej przez cały rok.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Czuwanie wpisuje się w przygotowania do planowego na 3 maja narodowego dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Program całego cyklu jest oparty na słowach „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” ogłoszonych przez błogosławionego Prymasa w 1967 roku: „Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w nim żyje; Myśl dobrze o wszystkich; Mów zawsze życzliwie o drugich; Rozmawiaj z każdym językiem miłości; Przebaczaj wszystko wszystkim; Działaj zawsze na korzyść bliźniego; Czynnie współczuj w cierpieniu; Pracuj rzetelnie; Włącz się w społeczną pomoc bliźnim; Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół”.

Wydarzenie prowadzone przez wspólnotę Rycerzy Kolumba rozpocznie się Apelem Jasnogórskim o godz. 21:00, podczas którego zostanie wystawiony portret i relikwie błogosławionego. Następnie o godz. 22:00 będzie miała miejsce konferencja na temat „ABC Społecznej Krucjaty Miłości”. Oprócz tego w programie przewidziano także różaniec z prymasowskimi rozważaniami oraz kończącą całe wydarzenie mszę świętą, sprawowaną o północy przez oo. paulinów w dziękczynieniu za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

„Podczas XI Konwencji Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce, Bracia z całej Polski uchwalili rezolucję, czyli swoiste zobowiązanie do szerzenia nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W trakcie tego roku formacyjnego podjęliśmy wiele inicjatyw, które pozwoliły zrealizować to postanowienie” – mówi Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Reklama

„Najpierw zaangażowaliśmy się w organizację uroczystości beatyfikacyjnych, później przeprowadziliśmy w ponad dwudziestu miastach w Polsce Dni Formacji skupiające się m.in. na nauczaniu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na temat Eucharystii, zaś dopełnieniem naszych działań ma być właśnie to dziękczynne czuwanie” – dodaje.

Organizatorami całego cyklu modlitwy dziękczynnej są: Jasnogórski Instytut Maryjny, Instytut Prymasa Wyszyńskiego oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. W wydarzeniu będzie można wziąć udział również dzięki transmisji internetowej na stronie jasnagora.pl oraz radiowej na antenie Radia Jasna Góra.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 r. ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 mln mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą niemal 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Ich krajowym przywódcą, Delegatem Stanowym, jest Krzysztof Zuba, a duszpasterzem, Kapelanem Stanowym, jest metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

2022-02-23 17:06

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chcemy być w każdej parafii

Niedziela Ogólnopolska 21/2022, str. 22-23

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Maciej Maziarka/Archiwum Rycerzy Kolumba

Krzysztof Zuba - delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Mąż i ojciec 2 dzieci. Doradca życia rodzinnego.

Krzysztof Zuba - delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Mąż i ojciec 2 dzieci. Doradca życia rodzinnego.

O kierunkach rozwoju Rycerzy Kolumba, pomyśle na męską duchowość i nadchodzących wyzwaniach opowiada Krzysztof Zuba.

Anna Bandura: To rekordowy rok dla Rycerzy Kolumba. Przyjęliście ponad 500 nowych braci, działacie w ok. 300 parafiach. Co przyciąga mężczyzn do Waszej wspólnoty?

Krzysztof Zuba: Nasza duchowość i program działania to wiara przez uczynki – i to odróżnia Rycerzy Kolumba od innych męskich grup. Założeniem ks. Michaela McGivneya było to, żeby parafia stała się centrum życia danej miejscowości. Dlatego obok formacji duchowej i modlitwy podejmujemy dzieła miłosierdzia. Kończący się powoli rok bratni spędziliśmy na pomocy księżom proboszczom w organizowaniu akcji ewangelizacyjnych, np. dnia męża i żony, rodzinnych pikników, marszów dla życia, akcji modlitewnych; wspieraliśmy osoby starsze i te, które po pandemii nie mogły się przekonać do powrotu do Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

Papież o „psychologii lustra”

2022-07-01 20:48

[ TEMATY ]

psychologia

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Rola współczesnych mediów, ocena tego, jak świat radzi sobie z kryzysem wywołanym m.in. pandemią i zniszczeniami przyrody, a także refleksja o byciu papieżem i inspiracjach zaczerpniętych z latynoamerykańskiego Kościoła – to niektóre z tematów podjętych przez papieża w obszernej, półtoragodzinnej rozmowie, zarejestrowanej przez argentyńską agencję informacyjną Télam.

Papież zdiagnozował popularne dziś choroby: narcyzm, zniechęcenie i pesymizm. Są one częścią tzw. psychologii lustra – służą koncentrowaniu się na sobie samym i użalaniu się nad sobą zamiast szukaniu służącej rozwojowi konfrontacji z tym, co inne. „Jest jednak coś, co bardzo pomaga [w walce – przyp. KAI] przeciw temu narcyzmowi, zniechęceniu i pesymizmowi, a jest to poczucie humoru. To jest to, co najbardziej uczłowiecza” – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję