Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zamość otwarty na przyjęcie Ukraińców

Agresja Rosji na Ukrainę wzbudziła oburzenie przedstawicieli władz wielu krajów. Także samorządowcy poszczególnych miast leżących blisko wschodniej granicy Polski zajmują konkretne stanowiska.

[ TEMATY ]

Zamość

Adobe.Stock

Już w godzinach porannych Prezydent Zamościa, Andrzej Wnuk za pośrednictwem portalu społecznościowego zwrócił się do mieszkańców Hetmańskiego Grodu i odniósł się do zaistniałej sytuacji.

- Za naszą wschodnią granicą rozgorzała regularna wojna. To nie są rzeczy o których nie rozmawialibyśmy w ostatnich tygodniach. Jesteśmy codziennie w stałym kontakcie z wojewodą, z przedstawicielami Rządu. Wiedzieliśmy o tym, że Rosja zbroi się, że Rosja jest gotowa napaść naszego sąsiada i to zrobiła. Kilkadziesiąt kilometrów od nas, za naszą granicą wybuchają już rakiety, bomby – wskazał.

Andrzej Wnuk poinformował również o gotowości okazania pomocy mieszkańcom Ukrainy, którzy zdecydują się uciekać z kraju.

Podziel się cytatem

-Musimy być przygotowani na to, że w najbliższych dniach na naszym terenie pojawi się trochę więcej uchodźców. Jesteśmy naprawdę bardzo dobrze przygotowani do tego co się dzieje. Mamy przygotowane na terenie miasta odpowiednie punkty ewakuacyjne. Wzdłuż naszej granicy wojewoda przygotował cztery punkty recepcyjne dla osób, które będą chciały przejechać do Europy Zachodniej, zarówno obywateli państw NATO, Unii Europejskiej jak i dla Ukraińców– podkreślił Prezydent Zamościa.

Reklama

W swoim wystąpieniu Andrzej Wnuk podkreślił również, że jesteśmy dobrze bronieni jako mieszkańcy Polski.

- Czy mamy powody do niepokoju? Zawsze wtedy, kiedy naszego sąsiada ktoś napada, trzeba się martwić, natomiast uspokajam, nie przejmujcie się Państwo: Zamość, Polska jest dobrze broniona. Na naszym terenie przebywa ponad trzy tysiące żołnierzy, z tego ponad 1500 żołnierzy wojsk NATO, mamy też odpowiedni sprzęt, dobrze przeszkoloną armię, więc jesteśmy dobrze bronieni – zauważył Prezydent Zamościa.

Podziel się cytatem

Wyraził również gotowość pomocy wszystkim Ukraińcom, którzy jej będą potrzebowali.

Reklama

-Musimy się przygotować, że przez najbliższe miesiące za pewne do Zamościa i przez Zamość będzie przejeżdżało trochę uchodźców, trochę uciekinierów z tej wojennej zawieruchy. I nie ma tu powodu do obaw, bo przygotowaliśmy już dwa takie punkty na terenie miasta, gdzie będziemy mogli przenocować te osoby, dać im jeść, ubrać jeśli będzie trzeba – dodał.

Szczegóły dotyczące punktów recepcyjnych dla uchodźców na terenie województwa lubelskiego ma przedstawić wojewoda lubelski Lech Sprawka. Konferencję poświęconą temu tematowi zapowiedziano na godz. 12.30.

2022-02-24 11:34

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zamojska święta Rita

Niedziela zamojsko-lubaczowska 11/2020, str. IV

[ TEMATY ]

parafia

relikwie

Zamość

św. Rita

ks. Krzysztof Hawro

Figura i relikwie św. Rity na Karolówce

Figura i relikwie św. Rity na Karolówce

Karolówka – jedna z szesnastu zamojskich dzielnic. Jest jednak coś, co sprawia, że 22. dnia miesiąca wszystkie drogi prowadzą właśnie tu, a dokładnie do kościoła pw. Świętej Bożej Opatrzności.

Trafić do świątyni na zamojskiej Karolówce nie jest trudno. Chociaż ukryta między domami, góruje nad nimi z umieszczonym na szczycie krzyżem. Właśnie tutaj, od kilku już lat czczona jest św. Rita z Casci, żona i matka, augustianka i stygmatyczka. Zastanawia mnie, dlaczego właśnie tutaj, dlaczego wśród tylu świątyń Zamościa, a nawet całej diecezji, właśnie tutaj przybyła św. Rita. Odpowiedzi udzielił mi ks. Jarosław Jerzy Feresz, proboszcz i budowniczy tej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

Już niedługo Ferie z Tatą

2023-02-01 10:22

[ TEMATY ]

ferie

Zielona Góra

Ojcostwo Powołaniem

Ferie z Tatą

materiały organizatora

Stowarzyszenie Ojcostwo Powołaniem zaprasza 11 lutego do parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze na Ferie z Tatą.

– Zależy nam na tym, żeby pokazać, że zima to nie tylko sanki, ale że można się bawić na wiele różnych ciekawych sposobów – mówi Lesław Barczyński. – Chodzi nam też o to, żeby rodzice, a zwłaszcza ojcowie spędzili ten dzień ze swoimi pociechami. Dlatego też nie będzie animatorów zajmujących się dziećmi. To rodzice będą tego dnia opiekunami i towarzyszami zabaw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję