Reklama

Niedziela Kielecka

Wspólnie modlimy się o pokój

W Kielcach i w diecezji kieleckiej trwają modlitwy o pokój.

Biskup Jan Piotrowski zaleca, aby podczas Mszy św. dodawać odpowiednie wezwanie w modlitwie powszechnej oraz śpiewać suplikacje na zakończenie celebracji, szczególnie w niedzielę. Tak dzieje się w kościołach diecezji. Bp Jan Piotrowski poprzez apel o modlitwę przychyla się do prośby Przewodniczącego KEP arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, aby w tych dniach we wszystkich kościołach i kaplicach modlić się o pokój na Ukrainie.

Dzisiaj, tj. 25 lutego bp Jan Piotrowski odprawił Mszę św. w intencji pokoju na świecie w kaplicy Matki Bożej Łaskawej – w bazylice kieleckiej.

- Chcemy prosić o pokój dla świata i dla Ukrainy, ale także o pokój dla nas samych w naszych sercach, bo ten globalny pokój jest wypadkową bądź owocem tego, co jest w naszym ludzkim sercu i umysłach. Prośmy również za tych, którzy cierpią z powodu rozpoczętej wojny oraz o mądre rozwiązywanie wyzwań także na polskiej ziemi – mówił biskup kielecki.

Z kolei w niedzielę 27 lutego bp Marian Florczyk odprawi Mszę św. w intencji zakończenia wojny na Ukrainie i pokoju na świecie – w Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie. Mieszka tam obecnie 27. Ukraińców. – W większości są to małżeństwa, osoby które pracują w Piekoszowie w różnych instytucjach i firmach. Zapraszamy Ukraińców z powiatu kieleckiego, aby dołączyli do wspólnej modlitwy – mówi ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych, który wczoraj wyruszył ku granicy, aby odebrać rodziny tych osób.

Ukraińska greckokatolicka wspólnota w Kielcach spotyka się z kolei na niedzielnych Mszach św. w kościele akademickim św. Jana Pawła II. Są to także rodziny z dziećmi, mężczyźni pracujący m.in. w branży budowlanej, kobiety – zatrudniane jako opiekunki czy kosmetyczki. Duszpastersko opiekuje się nimi ks. Igor Małysz, proboszcz parafii greckokatolickiej z Radomia, który dojeżdża do z Radomia do Kielc. Ukraińscy grekokatolicy także modlą się o pokój.

Reklama

W niedzielę, 27 lutego o godzinie 10 będzie tam miała miejsce greckokatolicka Boska Liturgia dla społeczności ukraińskiej. Godzinę później odbędzie się wspólna modlitwa Polaków i Ukraińców. O godzinie 11.30 odprawiona zostanie rzymsko-katolicka Msza św. – także w intencji o pokój.


2022-02-25 21:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sieć dobrych ludzi

Uciekając przed bombardowaniami z dnia na dzień musieli zostawić swój dom, ojczyznę i udać się w nieznane. Ośrodek Rekolekcyjno-Wypoczynkowy bł. Salomei na Grodzisku w marcu stał się schronieniem dla grupy trzydziestu osób z Ukrainy - z Kijowa i jego okolic, z Żytomierza, z regionu Chmielnickiego.

Tutaj znaleźli życzliwych ludzi, którzy wyciągnęli do nich pomocną dłoń.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję