Reklama

Niedziela Świdnicka

Z Kresów do Łagiewnik

Droga, którą przed laty przebyła część mieszkańców, do dziś budzi wspomnienia. Od 21 lat wioska pod Dzierżoniowem daje młodszym pokoleniom prawdziwą lekcję historii.

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Dzień Kresowiaka

FB Grzegorz Józef Kosowski

1. W uroczystościach Kresowiaków udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych

1.	W uroczystościach Kresowiaków udział wzięli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych

Tegoroczne obchody 20 lutego rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha.

- Podczas II wojny światowej odbyły się cztery zsyłki na Sybir. Wywózka dokonana 10 lutego 1940 r. przez służby sowieckie z ziem Rzeczpospolitej Polskiej, zajętych przez Sowietów we wrześniu 1939 roku, była pierwsza, ale nie ostatnia. Cztery główne deportacje objęły te osoby, które były częścią polskiej inteligencji Kresów Wschodnich. Według danych sowieckich deportowano około 320 tys. osób. Zdaniem polskich badaczy tematu ta liczba jest wyraźnie zaniżona. - Mogło to być nawet około 1 mln polskich obywateli, którzy wywiezieni do Kazachstanu, na tak zwaną nieludzką ziemię, w większości nie wrócili do Polski – przypominał w homilii biskup pomocniczy.

Czego uczy nas Jezus

Dalej mówił, że życie przynosi różne sytuacje, nawet tak dramatyczne jak wywózki na Sybir, w których wielu doznaje ogromnej krzywdy i wielkiego cierpienia. Pytał o to, jakie budzą się wówczas uczucia w nas i jaka jest nasza reakcja? Odpowiadając zauważył, że nie takiej postawy uczy Chrystus.

- „Miłujcie waszych nieprzyjaciół, tych którzy was nienawidzą”. Jest to jedyna postawa, do której zdolny winien być chrześcijanin, powołany przez Boga, do wspólnego życia z Nim. Mamy być Jego naśladowcami. A Bóg jest łaskawy i pełen miłosierdzia dla grzesznika, a więc dla człowieka, który popełnia zło, wyrządza krzywdę. Bóg jednak jest nieskory do gniewu. Bóg kocha wszystkich złych i dobrych. Pan Jezus uczy nas byśmy stawali się doskonałymi, jak doskonały jest nasz Ojciec w niebie. W tej perspektywie należy widzieć Jego wezwanie do miłości nieprzyjaciół. Nie tylko nas wzywał, ale sam najdoskonalej zrealizował w swoim życiu to przykazanie – przekonywał zebranych w świątyni wiernych.

Wśród nich były stojące przed ołtarzem poczty sztandarowe reprezentujące: gminę Łagiewniki, Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Łagiewnikach, Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka z Olesznej, OSP Jaźwina, Hufiec ZHP im. Synów Pułku w Łagiewnikach oraz Kombatantów gminy Łagiewniki.

Reklama

FB Grzegorz Józef Kosowski

Delegacje szkolone z pocztami sztandarowymi

Delegacje szkolone z pocztami sztandarowymi

Żywa pamięć

Po celebrze zaproszeni goście złożyli symboliczne wiązanki kwiatów pod obeliskiem przy kościele. Dalsze obchody pod hasłem „Zaśpiewajmy o kresach” odbyły się w sali Gminnego Ośrodka Kultury, Bibliotek i Sportu. Była to muzyczna podróż, podczas której artyści wykonali utwory kresowe.

Uroczystemu otwarciu spotkania towarzyszyło wręczenie odznaczeń „Wierni Kresom II RP” przyznanych przez Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie, które otrzymała Paulina Pycka oraz Robert Bronowicki.

FB @gmina.lagiewniki

Mszy św. w kościele św. Józefa przewodniczył bp Adam Bałabuch /

Mszy św. w kościele św. Józefa przewodniczył bp Adam Bałabuch /

- Jest to tradycja, którą trzeba pielęgnować. Pamięć o tamtych czasach jest dla nas bardzo ważna. Zresztą wiele mieszkających tu osób z terenów wschodnich pochodzi. Musieli zagospodarować te ziemie, żyć, budować rodziny i zrobili to bardzo dobrze. Dziś ta ich praca jest naszą małą ojczyzną – mówił Grzegorz Kossowski, starosta dzierżoniowski.

2022-02-27 15:25

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program wydarzeń ŚDM w krakowskich Łagiewnikach

W pierwszym dniu Światowych Dni Młodzieży, 26 lipca, w godzinach od 8.00 do 14.00 poszczególne zgłoszone grupy pielgrzymów głównie z zagranicy, będą uczestniczyć w Pielgrzymkach Miłosierdzia. Każda zarejestrowana na ŚDM grupa będzie miała przypisany dzień i godzinę pielgrzymki.

CZYTAJ DALEJ

Bł. siostra Sancja Szymkowiak

2022-08-17 19:40

[ TEMATY ]

święci

pl.wikipedia.org

Bł. siostra Sancja Szymkowiak

Bł. siostra Sancja Szymkowiak

Bł. siostra Sancja Szymkowiak urodziła się 10 lipca 1910 r. w Możdżanowie k. Ostrowa Wielkopolskiego. Była najmłodszym dzieckiem Augustyna i Marianny z Dachalskich. Na chrzcie otrzymała imiona: Janina Ludwika. W 1919 r. Janina, po trzech latach nauki w szkole elementarnej, zaczęła uczęszczać do gimnazjum, a następnie do liceum humanistycznego w Ostrowie Wielkopolskim.

W 1922 r. przyjęła Pierwszą Komunię św., a rok później sakrament bierzmowania. Bardzo głęboko przeżyła święcenia kapłańskie swojego brata Eryka w 1927 r. Wtedy to miała wyznać od dawna pielęgnowane w swoim sercu pragnienie wstąpienia do zakonu. Rok później zdała egzamin dojrzałości. W 1929 r. rozpoczęła studia z zakresu filologii romańskiej na Uniwersytecie Poznańskim. W tym czasie dojrzewała w niej myśl, że Bóg powołuje ją do życia zakonnego. Widziało to także jej otoczenie, chociaż niektórzy, szczególnie rodzice, nie chcieli się z tą myślą pogodzić.

CZYTAJ DALEJ

Kalwaria Zebrzydowska: Dokładnie 20 lat temu Jan Paweł II zawierzył Maryi siebie i Kościół w Polsce

2022-08-18 13:42

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kalwaria Zebrzydowska

Julia A. Lewandowska

Dzisiaj mija 20 lat od ostatniej pielgrzymki Jana Pawła II do kalwaryjskiego sanktuarium. 19 sierpnia 2002 roku, w akcie zawierzenia Matce Bożej, papież błagał by Matka Boża wypraszała dla niego siły ciała i ducha - "bym mógł wypełnić do końca misję, którą mi zlecił Zmartwychwstały". Prosił też, aby Maryja upraszała światło Ducha Świętego dla biskupów, a kapłanów uczyła naśladować Chrystusa - "w oddawaniu co dnia życia za swe owce".

W trzecim dniu wizyty w Ojczyźnie św. Jan Paweł II przybył do Matki Miłosierdzia, którą od dziecięcych lat czcił w kalwaryjskim obrazie. Po dotarciu do sanktuarium, papież modlił się w ciszy przed cudownym obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję