Reklama

Niedziela Świdnicka

Dotacje na remonty kościołów

Z końcem lutego Sejmik Województwa Dolnośląskiego rozstrzygnął nabór wniosków o dotacje na prace restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru.

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

dotacje

polska-org.pl

Kościół filialny św. Barbary w Borzygniewie otrzymał dotację na 5 etap remontu elewacji /

Kościół filialny św. Barbary w Borzygniewie otrzymał dotację na 5 etap remontu elewacji /

W budżecie Województwa Dolnośląskiego w roku 2022 na ochronę zabytków zarezerwowana została kwota 6 mln zł. Zarząd Województwa proponuje udzielenie dotacji 102 zadaniom, których celem jest wsparcie prac powstrzymujących procesy niszczenia obiektów, pełniących funkcje użyteczności publicznej, udostępnianych do zwiedzania, których właściciele włączają się w organizację Europejskich Dni Dziedzictwa.

Wśród dotowanych zabytków 15 to obiekty sakralne znajdujące się na terenie diecezji świdnickiej. Beneficjentami zostali: Wambierzyce – Bazylika 70 tys. zł. na elewację;

Bardo – Bazylika 50 tys. zł. ołtarz główny;

Reklama

Bielawa par. Bożego Ciała 40 tys. zł. remont dachu;

Kaczorów 50 tys. zł. konserwacja ołtarza głównego;

Ząbkowice par. Św. Anny 40 tys. zł. remont elewacji;

Dzierżoniów par. Św. Jerzego 40 tys. zł. renowacja empory;

Doboszowice 40 tys. remont instalacji elektr., ppoż., odgromowej,

Imbramowice, kościół w Borzygniewie 25 tys. zł. remont elewacji;

Stary Wielisław 40 tys. zł. remont dachu;

Srebrna Góra 30 tys. zł. konserwacja ambony,

Międzylesie 30 tys. zł. remont dachu i kopuły;

Duszniki Zdr. 50 tys. zł. remont elewacji,

Domaszków 50 tys. zł. konserwacja obrazów;

Strzegom par. Św. Piotra i Pawła, 40 tys. zł. konserwacja tynków kościoła św. Barbary;

Strzelce Świdnickiej 30 tys. zł. konserwacja ołtarza.

Wymienione obiekty to perełki wśród zabytków sztuki sakralnej diecezji świdnickiej. Warto je odwiedzić, a nie mając możliwości wizyty osobistej poznać ich historię w internecie. Swoje strony internetowe mają m.in., sanktuaria w Wambierzycach i Bardzie oraz bazylika w Strzegomiu. Także wiele parafii z zabytkowymi kościołami zamieszcza w internecie i na Facebooku obszerne galerie fotograficzne. Coraz częstsze są również kamery pozwalające na wirtualne zwiedzenie obiektów.

2022-03-06 09:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jest dotacja na remont ołtarza głównego w świdnickiej katedrze

[ TEMATY ]

Katedra Świdnicka

dotacje

Katedra Świdnica

Katedra Świdnicka - prezbiterium

Katedra Świdnicka - prezbiterium

Dobre wiadomości napłynęły z Warszawy. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozstrzygnął I etap Programu „Ochrona zabytków”. Wsparcie finansowe na łączną kwotę prawie 106 mln zł otrzymały 444 projekty. W ramach dofinansowania prowadzone będą prace konserwatorskie także przy ołtarzu głównym w Katedrze pw. Św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy znajdującej się na prestiżowej liście Pomników Historii.

Aktualnie trwający, długo wyczekiwany remont nawy głównej katedry nie uwzględnia renowacji ołtarza głównego. Szacowana, niezbędna do odnowienia pięknego ołtarza kwota wynosi ok. 6 mln zł.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzym ocalony z wypadku: wybiorę się do Medjugorie, aby podziękować Bogu za to, że żyję

2022-08-08 15:29

[ TEMATY ]

Medjugorie

wypadek w Chorwacji

Adobe Stock

- Będę chciał wybrać się kiedyś do Medjugorie, aby podziękować Bogu za cudowne ocalenie – powiedział Roman Wileński, który uczestniczył w tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji. Obecnie przebywa w szpitalu w Zagrzebiu z ranami głowy i nogi. Do Polski ma wrócić w środę. Mężczyzna jest mieszkańcem podradomskiej miejscowości Kolonia Lesiów.

Roman Wileński przyznał, że poradził sobie traumą po wypadku, bowiem przez wiele pracował w komisji badania wypadków. Obecnie pracuje w jednej ze spółek kolejowych. Był jednym z pielgrzymów udających się do Medjugorie. Obecnie przebywa w szpitalu w Zagrzebiu ogólnymi ranami głowy i nogi.

CZYTAJ DALEJ

Są znakiem nadziei i radości

2022-08-12 23:02

Biuro Prasowe AK

    – Bóg zapłać za wasz trud pielgrzymi, za waszą obecność, za waszą gotowość do bycia znakiem Chrystusa dla współczesnego świata – bądźcie nim zawsze – mówił abp Marek Jędraszewski do 7 tys. uczestników 42. Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, którzy dotarli w czwartek 11 sierpnia na Jasną Górę.

    – Wybraliście trud pielgrzymowania, by być razem w drodze do Matki – to daje poczucie szczęścia i radości – mówił abp Marek Jędraszewski do pielgrzymów na Jasnej Górze podkreślając, że trud pielgrzymowania musi przynieść trwałe owoce, ponieważ zdążanie do Matki było przepełnione modlitwą, rozważaniami i cichą refleksją. – Dla wielu byliście znakiem nadziei i radości, że jest Kościół ciągle żywy, ciągle młody, ciągle przeniknięty nadzieją. Jesteście także dla niektórych znakiem sprzeciwu wobec antykultury kłamstwa i przemocy słownej i fizycznej – mówił metropolita krakowski zwracając uwagę na celowe działania, które mają obrazić i poniżyć chrześcijan – fake newsy, profanacje czy oskarżenia wobec biskupów i księży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję