Reklama

Europa

Szwajcaria: episkopat wzywa Cyryla, by przyczynił się do zakończenia działań Rosji na Ukrainie

Z prośbą o interwencję u prezydenta Rosji Władimira Putina w celu natychmiastowego zakończenia działań militarnych na Ukrainie zwrócili się do Patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla biskupi Szwajcarii. Czytamy o tym w komunikacie z obradującego w dniach 7-9 marca 335. zebrania plenarnego tamtejszego episkopatu.

[ TEMATY ]

patriarcha Cyryl

Artur Stelmasiak

Biskupi szwajcarscy wyrazili swoje głębokie zaniepokojenie wojną trwającą na Ukrainie. „Ponawiają, z mocą i przekonaniem, wezwanie do pokoju między Federacją Rosyjską a Ukrainą, wyrażone we wspólnej deklaracji podpisanej w Hawanie 12 lutego 2016 r. przez papieża Franciszka i Jego Świątobliwość Cyryla, Patriarchę Moskwy: «Ubolewamy nad działaniami wojennymi na Ukrainie»” – czytamy w komunikacie.

Zaznaczają, że zgromadzenie zwyczajne Episkopatu rozpoczęło się godzinną modlitwą o pokój na Ukrainie i w innych regionach świata dotkniętych konfliktami zbrojnymi, a zakończyło się trzyminutową modlitwą w milczeniu przy dźwięku dzwonów. Jednocześnie, wyrażając swoją solidarność z ofiarami wojny na Ukrainie, biskupi szwajcarscy apelują, aby ta sytuacja nie doprowadziła do potępienia lub napiętnowania całego narodu rosyjskiego

Szwajcarski episkopat dziękuje osobom, które zaangażowały się w pomoc ludności ukraińskiej i setkom tysięcy ludzi uciekających przed działaniami wojennymi. Zachęcają do wytrwania w tej fali solidarności wszelkimi możliwymi sposobami i do wspierania jej nieustanną modlitwą o pokój.

Reklama

Ponadto informują, że w poniedziałek 7 marca przewodniczący episkopatu, bp Felix Gmür wysłał list do Patriarchy Moskiewskiego Cyryla, wzywając go do interwencji u prezydenta Rosji Władimira Putina w celu natychmiastowego zaprzestania działań zbrojnych na Ukrainie.

Szwajcarscy biskupi podjęli szereg decyzji o charakterze modlitewnym a także charytatywnym na rzecz Ukrainy, oraz zaapelowali, aby ich ojczyzna „okazała ludzką solidarność, przyjmując uchodźców, którzy uciekają z Ukrainy i pukają do naszych granic”.

2022-03-11 14:44

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha Cyryl pogratulował Łukaszence, nie czynią tego zwierzchnicy lokalnych Kościołów na Białorusi

Pomimo, że gratulacje Łukaszence złożył patriarcha Cyryl, nie uczynili tego białoruscy zwierzchnicy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, ani żadnego z innych Kościołów obecnych na Białorusi.

W poniedziałek wieczorem patriarcha moskiewski i całej Rusi, Cyryl (Gundiajew) pogratulował Aleksandrowi Łukaszence „zwycięstwa w wyborach na prezydenta Republiki Białoruskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: Jasna Góra to miejsce opatrznościowo wybrane przez Boga

2022-08-13 08:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jasna Góra to miejsce, które zostało opatrznościowo wybrane przez Boga dla kultu Matki Bożej - powiedział PAP metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Jak podkreślił, pielgrzymowanie na Jasną Górę jest symbolem wyjścia w drogę razem z Maryją po to, żeby odnaleźć na tej drodze siebie.

13 i 14 sierpnia na Jasnej Górze przypada pierwszy szczyt pielgrzymkowy - co roku tego dnia do częstochowskiego sanktuarium przybywa największa liczba pielgrzymów, którzy chcą wziąć udział w przypadających 15 sierpnia obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu na Jasną Górę docierają m.in. pielgrzymi z Warszawy, Siedlec, Radomia, Tarnowa, Kalisza, Szczecina czy Piły.

CZYTAJ DALEJ

Herb Pauliński - wiesz, co oznacza?

2022-08-13 21:38

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Od strony miasta wchodzimy na Jasną Górę przez szereg bram: Bramę Lubomirskich (zbudowana w 1723r.) i dalej Matki Boskiej Królowej Polski, bądź Zwycięskiej (zbudowana w 1776r. na cześć króla Stanisława Augusta Poniatowskiego), Bramę Matki Bożej Bolesnej (przebudowana w 1891 r.) i ostatnią, najstarszą (ukończoną w 1631 r.) zwaną Wałową, bądź Jagiellońską (od 1670 r. w dobudowanej górnej kondygnacji mieścił się magazyn broni i amunicji oraz mechanizm podnoszący most zwodzony).

Warto zatrzymać się przed Bramą Lubomirskich i popatrzeć na mozaikę przedstawiającą herb pauliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję