Pamięci ks. Jana Twardowskiego
Wiersze ks. Jana Twardowskiego, w tym najsłynniejszy: Śpieszmy się kochać ludzi, można było usłyszeć 22 stycznia w warszawskim Podziemiu Kamedulskim podczas spotkania, które zostało nazwane: Opłakiwanie Księdza Jana. Wcześniej za Księdza Jana od Biedronki warszawiacy modlili się podczas Mszy św., którą w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lesie Bielańskim odprawił tamtejszy proboszcz - ks. Wojciech Drozdowicz.
- Mam poczucie, że Ksiądz Jan jest obecny, tak jak pisał: bardziej po śmierci niż za życia - wyznała Maja Komorowska. Aktorka zwróciła też uwagę, że Warszawa jest akurat oplakatowana reklamą Warszawskiego Hospicjum dla Dzieci, na której widnieje początek najbardziej znanego wiersza ks. Twardowskiego - Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą...
Odczytany został również wywiad o śmierci, jakiego przed kilku laty Ksiądz Jan udzielił dzieciom.
Wiesław Komasa opowiadał liczne anegdoty związane ze zmarłym Poetą, który mawiał, że mieszka w domku na kurzej łapce i wygląda jak czarownica. Przypomniał też, jak kiedyś Ksiądz Jan poszedł na cmentarz i zobaczył na grobie napis: Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą. Ks. Jan Twardowski, a potem takie same słowa na drugim i trzecim grobie. „O, Boże kochany, ile razy ja umarłem!” - westchnął wtedy Poeta.
„Wędrowcom Nieść Pomoc”
Reklama
Jubileusze księdza Biskupa Ryszarda karpińskiego
22 stycznia br. w parafii św. Andrzeja Apostoła w Suchedniowie, na zaproszenie proboszcza ks. inf. Józefa Wójcika, świętował 70-lecie swych urodzin oraz 20-lecie sakry biskupiej bp Ryszard Karpiński - duszpasterz Polaków za granicą. Na uroczystość przybył bp Adam Odzimek z diecezji radomskiej, a także rektor KUL-u - ks. prof. dr hab. Stanisław Wilk oraz ks. prof. Józef Krukowski. Przybyli także przyjaciele bp. Karpińskiego, m.in. ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tygodnika Niedziela, wraz z ks. prał. Ksawerym Sokołowskim. Zebrała się również wspólnota parafialna z przedstawicielami wielu stowarzyszeń i organizacji kościelnych funkcjonujących na terenie parafii. Uroczystej Mszy św. przewodniczył Biskup Jubilat, a kazanie wygłosił bp Odzimek. Przemawiali także przedstawiciele stowarzyszeń i ruchów parafialnych Suchedniowa, podkreślając swoją wielką życzliwość i przyjaźń dla Jubilata.
Bp Ryszard Karpiński - biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej - jest człowiekiem niezwykle zasłużonym dla historii i kultury polskiej. Wiele lat pracował w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących. Zgodnie z dewizą biskupią: Viatoribus fer auxilium (Wędrowcom nieść pomoc) - odbył w swoim życiu ok. 150 podróży duszpasterskich do wielu krajów świata, praktycznie na wszystkie kontynenty, szczególnie tam, gdzie są bracia Polacy. Od 2003 r. mianowany delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. polskiej emigracji, odbył ok. 50 podróży zagranicznych, co budzi ogromny podziw dla jego pracy.
Życzymy Księdzu Biskupowi dużo sił i zdrowia - bo podróże zawsze wiążą się z ogromnym wysiłkiem - a także realizacji planów duszpasterskich na odwiedzanych terenach. Wiemy, że dzięki znajomości języków obcych bp Ryszard Karpiński rozmowy i dyskusje w sprawach Polaków na całym świecie prowadzi niezwykle skutecznie. Oby udało się Księdzu Biskupowi rozwiązać jak najwięcej spraw trudnych, a ważnych z punktu widzenia Kościoła i naszego Narodu.
Szczęść Boże!
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Redakcja
Można bezpłatnie cytować Papieża
Można bezpłatnie cytować Papieża oraz dokumenty kościelne w prasie i pracach naukowych. - Jeżeli jakaś gazeta będzie chciała opublikować np. cały tekst rozważań modlitwy „Anioł Pański”, to może to robić bez żadnych przeszkód. Tak było, jest i będzie - zapewnia ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Rzecznik Konferencji Episkopatu zdementował pogłoski, które pojawiły się w światowej prasie po artykule we włoskim dzienniku La Stampa o rzekomych opłatach za cytowanie przemówień papieskich. Wydawnictwo watykańskie Libreria Editrice Vaticana wydało nawet w tej sprawie specjalny komunikat prasowy, w którym czytamy, że prawa autorskie na dokumenty publikowane przez Stolicę Apostolską nie zmieniły się od 1978 r., kiedy to Papieżem został kard. Karol Wojtyła. - Zasady się nie zmieniły, za Benedykta XVI są takie same jak za Jana Pawła II - podkreślił ks. Kloch. Dodał również, że wszystkie dokumenty Kościoła są ogólnodostępne na stronach internetowych. Każdy może sobie je skopiować i czytać, co jednak nie oznacza, że może je wydać drukiem. -
Dostęp do nauczania papieskiego był, jest i będzie pełny - uspokaja rzecznik KEP.
Opłaty za publikowanie kościelnych dokumentów dotyczą głównie wydań książkowych, a nie publikacji prasowych.
Libreria Editrice Vaticana, które zarządza prawami autorskimi tekstów papieskich oraz dokumentów Stolicy Apostolskiej, wydało już trzy bezpłatne zezwolenia na publikacje nowej encykliki Benedykta XVI w Polsce. - Jeżeli dziś ktoś chciałby jeszcze wydać najnowszą encyklikę Ojca Świętego, to powinien się zwrócić o zgodę do Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski - wyjaśnia ks. Kloch. W ustalaniu konkretnej kwoty od wydawnictw, które chcą wydać książkę z dokumentami bądź papieskimi przemówieniami, Libreria Editrice Vaticana kieruje się sytuacją finansową w danym kraju.
Rzecznik KEP wyjaśnił, że Stolica Apostolska ma także prawo bronić się przed piractwem. - Prawa autorskie (copyright) są zachowywane na całym świecie. Chodzi też o to, aby tekst publikowany był wierny oryginałowi - mówi ks. Kloch.
A. S.
Trwa walka z mrozem i głodem
Caritas zwiększyłą pomoc dla osób bezdomnych i ubogich. W związku z zatrważającą liczbą ofiar tegorocznej zimy Caritas przygotowała w schroniskach i noclegowniach dostawki oraz zwiększyła wydawanie ciepłych posiłków. Nadal jednak brakuje koców, ciepłej odzieży, lekarstw.
Osoby, które zechcą wesprzeć działania Caritas na rzecz bezdomnych, mogą dokonać wpłaty na konto bankowe (PLN):
PKO BP SA I O/Centrum Warszawa
70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
z dopiskiem: BEZDOMNI
Bank nie pobiera prowizji od wpłat gotówkowych w swoich oddziałach.
Tydzień w Polsce
Prezydent Lech Kaczyński przebywał z pierwszą wizytą zagraniczną w Watykanie i we Włoszech.
Kapelan Rodzin Katyńskich i Pomordowanych na Wschodzie ks. prał. Zdzisław Peszkowski będzie kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla - zdecydował Sejm RP specjalną uchwałą, podjętą 26 stycznia 2006 r.
Metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz otrzymał Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji, przyznawany przez śląskie środowiska gospodarcze. Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach Tadeusz Donocik powiedział, że wyróżnienie dla abp. Dziwisza jest próbą uhonorowania i upowszechnienia postawy pracy wykonywanej ze skromnością na rzecz drugiego człowieka. Jest też sposobem na przywołanie refleksji, które towarzyszyły nam w dniach choroby i żałoby po śmierci Jana Pawła II.
Sejm uchwalił - głosami PiS-u, Samoobrony, LPR-u i PSL-u - budżet państwa na 2006 r.
Odbyły się powtórzone wybory do Senatu w okręgu częstochowskim: wygrali ponownie Czesław Ryszka (PiS) i Jarosław Lasecki (niezależny). Frekwencja wyniosła 9,3% (wybory w okręgu zostały 15 grudnia ub.r. uznane przez Sąd Najwyższy za nieważne, ponieważ na kartach do głosowania nie wydrukowano nazw komitetów wyborczych kandydatów).
Rzecznik praw obywatelskich Andrzej Zoll zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę medialną. Przychylił się tym samym do prośby byłej szefowej KRRiT Danuty Waniek.
Wielki sukces polskich astronomów: odkryli planetę podobną do Ziemi, która znajduje się prawie w centrum Galaktyki, w odległości 20 tys. lat świetlnych od Ziemi.
Władysław Bartoszewski został wybrany przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PLL LOT na przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki.
O większą promocję czasopism dla dzieci w radiu, telewizji i internecie zaapelowali przedstawiciele redakcji katolickich wydających publikacje dla najmłodszych (w tym przedstawiciele Niedzieli, wydającej Moje Pismo Tęcza). Podczas spotkania w Warszawie wystosowali oni specjalny list do Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, a także Konferencji Episkopatu Polski. Dziennikarzy czasopism katolickich dla dzieci niepokoi marginalizacja pism i programów adresowanych do najmłodszych oraz zbyt małe zainteresowanie nimi mediów publicznych, katechetów i duszpasterzy.
Poseł Jan Jarota (LPR) wystąpił z wnioskiem, by ocena z religii była wliczana do średniej ze wszystkich przedmiotów. Z kolei bp Stanisław Wielgus, przewodniczący Rady Naukowej KEP, opowiedział się za włączeniem religii do kanonu przedmiotów maturalnych.
W 1. rocznicę śmierci Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego „Kuriera z Warszawy” i wieloletniego kierownika sekcji polskiej Radia Wolna Europa, w katedrze polowej WP w Warszawie została odprawiona Msza św. w intencji zmarłego. Wziął w niej udział m.in. prezydent Lech Kaczyński.
Ponad 20-stopniowe mrozy sparaliżowały Polskę: szwankowała komunikacja, odwołano zajęcia w wielu szkołach i przedszkolach, przepełnione były schroniska dla bezdomnych (rząd wyasygnował 600 tys. zł z rezerwy ogólnej na pomoc dla noclegowni). O wzajemną pomoc w tej trudnej sytuacji apelowali polscy biskupi.