Reklama

Niedziela Świdnicka

Maturzyści diecezji świdnickiej zawierzyli swoją przyszłość Matce Bożej

Maturzyści z terenu diecezji świdnickiej 18 marca na Jasnej Górze prosili o szczęśliwy przebieg egzaminu dojrzałości.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

diecezja świdnicka

pielgrzymka maturzystów

ks. Mirosław Benedyk

Ponad 400 osób wzięło udział w pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę

Ponad 400 osób wzięło udział w pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę

Modlitewne spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył bp Marek Mendyk. W homilii tegorocznych maturzystów zachęcał do zaufania słowu Bożemu.

- Tak jak to uczyniła Maryja; Ona wiedziała, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. On nas rozumie. Wie o nas więcej niż my sami o sobie. Dlatego z wiarą słuchamy tego co mówi dzisiaj Jezus. On nas rozumie, zna dobrze nasze obawy i troski. Kiedy w pokorze stajemy przed Nim – ustępują lęki, powraca wolność serca. Ludzką rzeczą jest, że próbujemy po swojemu projektować życie. Mamy marzenia, życiowe plany. I dobrze, i tak ma być. Ale spróbujmy podjąć wysiłek, by w sposób całkowicie wolny zaufać temu Słowu mając przekonanie, że On wie co dla nas jest najlepsze. Tym co przywraca człowiekowi wolność, siły, nadzieję jest słowo Jezusa. Przyjęcie go z wiarą sprawia, że człowiek odzyskuje pełnię życia – zapewniał biskup świdnicki.

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. w kaplicy Jasnogórskiej pod przewodnictwem bp Marka Mendyka.

Msza św. w kaplicy Jasnogórskiej pod przewodnictwem bp Marka Mendyka.

Przekonywał, że Bóg Ojciec z miłości posyła do nas Jezusa, podobnie jak stary Jakub starotestamentalnego Józefa – który Jezusa zapowiada – aby szukać swoich braci (por. Rdz 37, 16). Ów wybór, który na nich spoczął i uczynił ich odmiennymi, nie jest niczym innym jak głębszym uczestnictwem w ojcowskiej miłości. Na końcu to ona – tryumfując – ukaże kruchość i słabość zła, a okazując przebaczenie, pokona wszelką nienawiść i niezdrową rywalizację. Na koniec natomiast zawierzył maturzystów Matce Bożej, ci zaś oddali się jej w opiekę.

ks. Mirosław Benedyk

Przedstawiciele młodzieży zawierzyli Matce Bożej maturzystów diecezji świdnickiej.

Przedstawiciele młodzieży zawierzyli Matce Bożej maturzystów diecezji świdnickiej.

Świadectwo wiary

Po krótkiej przerwie pielgrzymi przeszli do auli o. Kordeckiego, gdzie mieli wysłuchać prelekcji pochodzącego z diecezji świdnickiej księdza na co dzień posługującego w stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

- Polacy od wieków, gdy zagrażało im niebezpieczeństwo, zawsze tu przyjeżdżali. Wiedzieli, że siła Maryi jest nie do przecenienia. Wystarczy przypomnieć wydarzenie z Kany Galilejskiej, gdzie na jej słowo Jezus dokonał cudu przemiany wody w wino – mówił ks. prał. Marek Korgul zapraszając na kolejny punkt programu.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Ks. prał. Marek Korgul, dyrektor wydziału katechetycznego w roli fotografa.

Ks. prał. Marek Korgul, dyrektor wydziału katechetycznego w roli fotografa.

Najpierw jednak wystąpił Michał Augustyn z propozycją obozu adaptacyjnego wrocławskiego i opolskiego duszpasterstwa akademickiego dla przyszłych studentów, który ma miejsce w wakacje w Białym Dunajcu.

- Codzienne wyjścia w góry, wspólna Eucharystia, czas integracji z rówieśnikami, którzy zaczynają studia w tym samym mieście. Dzięki temu wyjazdowi możecie poznać nowych znajomych, ale i w ciekawy sposób spędzić wolny czas – reklamował student z duszpasterstwa „Przystań”.

ks. Mirosław Benedyk

Maturzyści z Wałbrzycha.

Maturzyści z Wałbrzycha.

Ks. Paweł Antosiak natomiast skupił się na działalności organizacji, którą reprezentował. Zaczął od krótkich filmików nagranych przez przyjaciół z Ukrainy, Sudanu, Kenii, Libanu czy Syrii, którzy opowiedzieli o swoim doświadczeniu wiary i życiu w ich krajach. Pokazał w ten sposób ogrom niebezpieczeństw, które w różnych miejscach świata czekają na rówieśników.

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Paweł Antosiak w czasie prelekcji.

Ks. Paweł Antosiak w czasie prelekcji.

- Zadaniem stowarzyszenia, które reprezentuję jest pomaganie ludziom w tych wszystkich krajach. Budujemy centra pomocy, szkoły, w których młodzież może się uczyć, prowadzimy projekty humanitarne, opłacamy posiłki, wyciągamy dzieci z niewoli. Historia wielu z nich jest okrutna, ale nadzieję daje im szansa na wykształcenie, na wyjście z tego świata, który znają. Po co wam o tym mówię? Bo sam ponad 20 lat temu, kiedy byłem w waszym wieku, szerokim łukiem omijałem kościół. Ale posypały mi się plany na wakacje, więc znajomi zaprosili mnie na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Na miejscu po spowiedzi szybko odmówiłem trzy razy Zdrowaś Mario i pobiegłem do KFC. Ale tę modlitwę, to zawierzenie Matce Bożej pamiętam do dzisiaj, bo choć nie łatwo było mi wierzyć przez te wszystkie lata, to jednak czułem jej opiekę – wspominał ks. Antosiak.

ks. Mirosław Benedyk

Radość panowała na twarzy każdego uczestnika pielgrzymki.

Radość panowała na twarzy każdego uczestnika pielgrzymki.

Dźwigali krzyż z Jezusem

Po zakończeniu spotkania z nim, 400 tegorocznych maturzystów wzięła udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, prowadzonym na wałach jasnogórskich. Modlili się o dobrą przyszłość dla siebie, ale i dla mieszkańców Ukrainy.

Reklama


ks. Mirosław Benedyk

Droga krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.

Droga krzyżowa na Wałach Jasnogórskich.

- Był to dobry czas i dla mnie osobiście bardzo ważny. Jak wielu z tu obecnych, przybywając na Jasną Górę przywiozłem w sercu wiele intencji. Nie tylko o pomyślność zbliżających się egzaminów maturalnych, ale także o dobre rozeznanie powołania życiowego. Przecież wielu z nas po maturze stanie przed ważnymi decyzjami. Chciałbym swoim życiem, jak najpiękniej służyć ludziom i Kościołowi. Powiedziałem o tym Matce Bożej i głęboko wierzę, że doda mi sił – mówił dla Niedzieli Świdnickiej Szymon Makowski tegoroczny maturzysta z Liceum Ogólnokształcąco w Ząbkowicach Śląskich.

ks. Mirosław Benedyk

Maturzyści ze Świebodzic wraz ks. Grzegorzem Bandą.

Maturzyści ze Świebodzic wraz ks. Grzegorzem Bandą.
2022-03-18 16:30

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oglądaj na żywo pielgrzymkę z Jasnej Góry

Oglądaj na żywo pielgrzymkę maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej z Jasnej Góry

W niedzielę 11 kwietnia odbędzie się Pielgrzymka maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej na Jasną Górę. Zachęcamy do oglądania transmisji Mszy św. z Jasnej Góry o 11.00 i nabożeństwa zawierzenia o 14.00 - z kanału yotube Jasnej Góry.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję