Reklama

Wiara

30 marca 2022 r.

Jak przebaczyć? Ze słów Pana Jezusa na krzyżu...

Jedno ze słów, które padły z krzyża, brzmiało: „Ojcze, odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią” (Łk 23, 33-34a).

[ TEMATY ]

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Z Ewangelii według świętego Łukasza: „Kiedy przyszli na miejsce zwane czaszką, ukrzyżowali tam Jego i złoczyńców, jednego po prawej, a drugiego po lewej Jego stronie. Jezus mówił: Ojcze odpuść im, bo nie wiedzą, co czynią”.

Joanna Człapska: Księże Karolu, jedne z pierwszych słów, które padły z krzyża, to były słowa: „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”.

ks. Karol Oparcik: Tak te słowa Jezusa są takim testamentem dla nas, dla każdego człowieka wierzącego. To pierwsze zdanie, które Pan Jezus wypowiada, rzeczywiście odnosi nas w jakimś sensie do fundamentu miłości, też do fundamentu naszego życia. Człowiek bez przebaczenia nie jest w stanie się rozwijać. Nie można też prawdziwie rozwinąć swojej miłości i Chrystus zamiast wskazywać, zamiast potępiać, właśnie mówi: „przebacz”.

Joanna Człapska: A jak przebaczyć, kiedy w środku wszystko w człowieku krzyczy z bólu?

ks. Karol Oparcik: Nie jest to sprawa prosta, bo najczęściej przebaczenie kojarzymy z emocjami, że ja mam zapomnieć. Mam udawać, że nic się nie wydarzyło. Nie, przebaczenie to jest akt serca, decyzja woli, człowieka, by rzeczywiście patrzeć na tego, który mnie skrzywdził tak, jak patrzy Chrystus. I właśnie ukrzyżowanie Pana Jezusa uczy nas tego, w jaki sposób mądrze, dobrze przebaczyć.

Podziel się cytatem

Reklama

Joanna Człapska: Czy to też nie jest tak, że w tym przebaczeniu musimy spojrzeć na siebie samych i najpierw sobie przebaczyć, żeby siebie pokochać?

ks. Karol Oparcik: Chyba najtrudniej jest przebaczyć sobie. Przebaczenie innym ludziom przychodzi nam łatwiej, bo czasami różne występki, różne zło, którego doświadczamy, rany, które odnosimy, zacierają się. Bardzo często nie jesteśmy w stanie przebaczyć sobie i warto tu pamiętać te słowa papieża Franciszka z początku jego pontyfikatu, że to my się męczymy swoimi grzechami. Bóg nie męczy się nigdy w pokazywaniu nam swojego miłosierdzia. Jeżeli będziemy o tym pamiętać, to wtedy będziemy miłosierni i dla siebie, i dla innych.

Joanna Człapska: Tu mi się taka historia przypomniała, którą gdzieś kiedyś usłyszałam. Wierna parafianka przychodzi do swojego księdza proboszcza i mówi, że jej się Pan Jezus objawia. Jeden, drugi, trzeci, piąty raz przychodzi z tym samym, z tą samą informacją. Ksiądz proboszcz, nie wiedząc, jak ją odesłać, mówi: „To następnym razem, jak się objawi, to zapyta go pani o moje grzechy, o których nikt nie wie, których przed nikim nie wyjawiłem”. I po jakimś czasie pani się znowu zjawia i ksiądz proboszcz się pyta: „No i co objawił się pani Jezus? Co powiedział?”. Kobieta odpowiedziała: „Popatrzył, popatrzył i powiedział, że już o nich zapomniał”.

ks. Karol Oparcik: Pan Bóg nie patrzy na to, co było, patrzy na to, co jest teraz. Chrystus podnosi nas z naszych grzechów tak samo, jak dał szansę i tym, którzy Go ukrzyżowali. Daje szansę każdemu człowiekowi. Warto otworzyć się na tę miłość Pana Boga. Wtedy nasze życie rzeczywiście się przemieni.

Reklama

Joanna Człapska: Tutaj z tego wypływa ta jedna z największych prawd, że Bóg jest miłosierny.

ks. Karol Oparcik: To jest podstawowa i najważniejsza prawda, bo cały Wielki Post, jak i śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa przypomina tę fundamentalną prawdę naszej wiary, że bez Bożego Miłosierdzia po prostu nie dali byśmy rady, nasze życie byłoby beznadziejne, a Bóg daje nadzieję.

Joanna Człapska: To o co w takim razie powinniśmy prosić Pana Jezusa?

ks. Karol Oparcik: Przede wszystkim powinniśmy sobie uświadomić sobie swój własny grzech, zło, które czynimy. Jesteśmy grzesznikami i potrzebujemy Bożego miłosierdzia. Często popadamy w różnego rodzaju nałogi, uzależnienia, jakieś zło z głupoty albo po prostu ze słabej ludzkiej woli. I to wołanie Chrystusa z krzyża: „Przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią” powinno nakłonić nas do tego, żeby chcieć zmienić swoje życie, żeby przede wszystkim otworzyć się na ten dar przebaczenia Pana Boga. A wtedy będziemy mogli i przebaczyć innym, i też sobie.

Joanna Człapska: Bardzo dziękuję.

Fragmenty Ewangelii pochodzą z Pisma Świętego, Edycja Świętego Pawła, 2005.

INTENCJA: Panie, okaż mi łaskę wybaczenia tym, których od dawna nie umiem przebaczyć. Niech i mi ludzie, których skrzywdziłem, wybaczą moje winy...

MODLITWA O POKÓJ ŚW. JANA PAWŁA II

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#SztafetaWielkopostna
<a href="https://www.niedziela.pl/sztafetawielkopostna"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-sztafetawielkopostna-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #SztafetaWielkopostna" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#SztafetaWielkopostna
<a href="https://www.niedziela.pl/sztafetawielkopostna"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-sztafetawielkopostna-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #SztafetaWielkopostna" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-03-29 20:00

Ocena: +17 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedyne takie rekolekcje

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 7/2013, str. 6

[ TEMATY ]

rekolekcje

Wielki Post

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas Triduum Paschalnego przeżywanego w formie rekolekcji jest okazja do doświadczenia wszystkich elementów, które na ten czas proponuje Kościół

Podczas Triduum Paschalnego przeżywanego w formie rekolekcji jest okazja
do doświadczenia wszystkich elementów, które na ten czas proponuje Kościół

Co prawda Wielki Post dopiero się rozpoczął, ale już teraz warto zastanowić się nad tym, jak dobrze go przeżyć. Rekolekcje wielkopostne są jedną z propozycji, dają możliwość zatrzymania się i zobaczenia różnych spraw głębiej i wyraźniej, tak by podczas Triduum Paschalnego rzeczywiście wejść w tajemnicę zbawienia. Ale również samo Triduum Paschalne można przeżyć jako rekolekcje.

CZYTAJ DALEJ

O co tak naprawdę „chodzi” w adoracji?

2022-08-17 08:46

[ TEMATY ]

duchowość

adoracja

Magdalena Pijewska/Niedziela

Słyszymy to słowo na każdym kroku, w naszych miastach spotykamy kaplice adoracji, ale czy tak właściwie zastanawiamy się czym ta adoracja naprawdę jest? Jaki jest jej sens i jakie może przynieść owoce?

Wierzę mocno w to, że adoracja Boga jest najważniejszą sprawą w podtrzymywaniu tego świata w komunii z Bogiem i jednocześnie największą ochroną dla naszego świata przed zatraceniem się w grzechu.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Lato w mieście

2022-08-18 12:33

[ TEMATY ]

Świdnica

Lato na Podwórku

Kalina Żaczek

Pamiątkowe zdjęcie aktorek występujących w przedstawieniu „Dar od narodu gór” wraz z uczestnikami spotkania.

Pamiątkowe zdjęcie aktorek występujących w przedstawieniu „Dar od narodu gór” wraz z uczestnikami spotkania.

Wakacje, a więc okres wolny od obowiązków szkolnych, powinien być dla dzieci czasem radosnym, beztroskim, wypełnionym dobrą zabawą i młodzieńczą energią.

Temu przesłaniu hołdują animatorki, wolontariusze i wolontariuszki z Fundacji Ładne Historie, która już po raz siódmy realizuje w trakcie wakacji projekt Lato na podwórku. Inicjatywa odbywa się w czterech lokalizacjach na terenie Świnicy - na Osiedlu Zarzecze, Osiedlu Zawiszów, Osiedlu Młodych oraz w parku przy ul. Gdyńskiej i skierowana jest nie tylko do samych dzieci, ale również ich rodziców, dziadków i sąsiadów. Jak podkreślają organizatorzy, „Lato na podwórku” to przestrzeń, w której każdy jest mile widziany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję