Reklama

Niedziela Świdnicka

Kurs Ceremoniarski. Ostatnie szlify przed egzaminem

Po całym roku zdobywania wiedzy 18 lektorów przygotowujących się do funkcji ceremoniarza wzięło udział w podsumowującym spotkaniu w Domu Rekolekcyjnym Księży Pallotynów.

[ TEMATY ]

ceremoniarz

służba liturgiczna

ks. Krzysztof Ora

Ząbkowice Śląskie

Patryk Gaładyn

Do pełnienia funkcji ceremoniarza przygotowuje się osiemnastu lektorów pod okiem ks. kan. Krzysztofa Ory.

Do pełnienia funkcji ceremoniarza przygotowuje się osiemnastu lektorów pod okiem ks. kan. Krzysztofa Ory.

Spotkanie odbywające się w ramach Diecezjalnej Szkoły Ceremoniarza stanowiło rozbudowaną formację duchową oraz liturgiczną. Jak wyjaśnia ks. kan. Krzysztof Ora, krajowy duszpasterz służby liturgicznej, w ten sposób młodzi mogli usystematyzować swoją wiedzę i dopytać o najważniejsze zagadnienia.

– Przed egzaminem nadawaliśmy ostatnie szlify, był więc czas na podsumowania i zebranie wiedzy w pigułce. Ćwiczyliśmy funkcje ministranta insygniów, czyli podawanie i odbieranie mitry oraz pastorału. Odwiedził nas także ks. Piotr Sipiorski, który wspomagał w praktycznych ćwiczeniach z mszału – wylicza ks. Krzysztof.

Patryk Gaładyn

Przygotowanie oprawy liturgicznej było dla przyszłych ceremoniarzy okazją do przećwiczenia zdobytych umiejętności w praktyce.

Przygotowanie oprawy liturgicznej było dla przyszłych ceremoniarzy okazją do przećwiczenia zdobytych umiejętności w praktyce.

Reklama

Budowaniu formacji służyły wspólna modlitwa, udział w nabożeństwach, ale także rozmowy i czas spędzany w grupie. Stałym punktem dnia była Eucharystia, podczas której przyszli ceremoniarze dbali o asystę i mieli możliwość przećwiczenia zdobytych umiejętności w praktyce. Natomiast w piątkowy wieczór odbyła się plenerowa Droga Krzyżowa.

Patryk Gaładyn

W piątkowy wieczór odbyła się plenerowa Droga Krzyżowa.

W piątkowy wieczór odbyła się plenerowa Droga Krzyżowa.

Marcowe spotkanie było ostatnim podczas tegorocznego cyklu. Pod koniec kwietnia uczestnicy szkoły ceremoniarza przystąpią do egzaminu końcowego oraz wezmą udział w dniach skupienia. Czas przygotowań zostanie zwieńczony 7 maja o godz. 15:00 w świdnickiej katedrze. Podczas uroczystej Mszy Świętej biskup Marek Mendyk udzieli błogosławieństwa powołującego lektorów, ceremoniarzy oraz szafarzy do posługi we wspólnocie.

2022-03-20 17:38

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Będą nowi ceremoniarze

Niedziela sosnowiecka 47/2012, str. 2

[ TEMATY ]

ceremoniarz

Archiwum

Podczas zajęć

Podczas zajęć

W dn. 26-28 października w Oazowym Ośrodku Rekolekcyjnym w Skarżycach k. Zawiercia odbył się kurs na ceremoniarza. Na tegoroczne spotkanie przybyło 21 lektorów z naszej diecezji

Dobrze uformowany ceremoniarz to skarb dla proboszcza. Porozdziela on zadania wśród ministrantów, wytłumaczy, przypilnuje młodszych kolegów służących do Mszy św., by liturgia przebiegała uroczyście i sprawnie. Od kilku lat w naszej diecezji systematycznie prowadzona jest formacja ministrantów i lektorów, tak by w przyszłości nie zabrakło ich w naszych parafiach.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: reaktywowano Komisję ds. Świadków Wiary

2022-10-06 20:05

[ TEMATY ]

Watykan

komisja

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

W związku ze zbliżającym się Jubileuszem Roku 2025, papież przywrócił do istnienia specjalną Komisję ds. Świadków Wiary. Ma się ona zajmować badaniem i promocją historii życia osób, które choć nie mogą zostać kanonizowane z różnych racji, stanowią przykład chrześcijańskiej postawy. Wcześniej organ ten powołał Jan Paweł II w roku 2000 na czas trwania Wielkiego Jubileuszu. Obecnie Franciszek postanowił utworzyć stałą komisję przy Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Powstanie nowego organu ogłoszono w trakcie rzymskiego kongresu „Świętość dzisiaj”. Jak wskazał kard. Marcello Semeraro, główny odpowiedzialny w Watykanie za sprawy kanonizacyjne, w najbliższych dniach zostanie przygotowane praktyczne funkcjonowanie tej komisji również jako miejsca badań. Purpurat wyjaśnił równocześnie, co znaczy określenie „świadkowie wiary”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję