Reklama

Franciszek

Papież dziękuje chińskim katolikom za świadectwo wiary

Dwa wideo z papieskim błogosławieństwem dla katolików Hongkongu i Chin opublikował katolicki tygodnik „Sunday Examiner”, ukazujący się w diecezji hongkońskiej. Franciszek podziękował im za „świadectwo wiary” i zachęcił ich do odwagi w obliczu „wyzwań czasu”.

[ TEMATY ]

katolicy

Chiny

papież Franciszek

PAP

Filmy zostały nagrane w czasie spotkania biskupa Hongkongu Stephena Chowa Sau Yana z papieżem w Watykanie na początku marca br. Hierarcha poprosił Franciszka o przekazanie słów zachęty dla katolików w związku z walką z pandemią COVID-19.

W wideo przeznaczonym dla katolików Hongkongu Franciszek życzył im, by byli dzielnymi obywatelami, odważnie podejmującymi wyzwania czasu. – Myślę zwłaszcza o was, którzy cierpieliście z powodu pandemii COVID-19. Jestem blisko was. Ta pandemia spowodowała śmierć tak wielu ludzi, także w waszym mieście.

Jestem blisko was. Modlę się za was, a wy módlcie się za mnie – prosił papież.

Natomiast w krótkim przesłaniu do katolików w Chinach Franciszek pozdrowił ich „z wdzięcznością i miłością”. – Dziękuję za wasze świadectwo wiary, dziękuję za miłość do Jezusa Chrystusa i i do świętej Matki Bożej, Madonny. Dziękuję za waszą pracę i za wielką siłę w znoszeniu tej pandemii COVID, przez którą bardzo cierpimy. Idźmy naprzód z Panem. Pan czasem się ukrywa i Go nie widzimy, ale zawsze jest obok nas. Nadzieja wymaga cierpliwości. Jestem blisko was, bardzo was kocham. Modlę się za was i wy, proszę, módlcie się za mnie – powiedział Ojciec Święty.

2022-03-24 19:11

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawdziwe intencje Franciszka

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 22-23

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Warto oceniać wypowiedzi Ojca Świętego w kontekście słów i gestów, które wyszły od niego w ostatnich tygodniach, zamiast płynąć z falą hejtu.

Nie milkną echa wywiadu papieża dla włoskiego dziennika Corriere della Sera. Dotarło do mnie wiele sygnałów niezadowolenia i oburzenia ze strony nie tylko dziennikarzy i polityków, ale również odbiorców mediów i użytkowników portali społecznościowych. Niektórzy wręcz obrazili się na Franciszka i zagrozili odejściem z Kościoła. Sam artykuł pt. Jestem gotowy spotkać się z Putinem w Moskwie trudno uznać za wywiad czy nawet rozmowę, przede wszystkim dlatego, że nie ma w nim zdecydowanego rozróżnienia między zadawanymi pytaniami i udzielanymi odpowiedziami. Wszystko jest przemieszane i nie wiadomo, co zostało zasugerowane w pytaniach i potem przywołane jako odpowiedzi. Wypowiedzi papieża nie zostały zarejestrowane, ale zostały odtworzone w wyniku przypominania sobie przez autora artykułu zapamiętanych myśli przekazanych w toku luźnej rozmowy przy okazji wręczania książki. Czasami bywa tak, że w rozmowie to, co sami myślimy, zostaje włożone w usta rozmówcy, żeby nadać większą rangę naszym wypowiedziom i wzmocnić nasz autorytet. To rodzi pytanie o dokładność i rzetelność zapisu tego, co papież rzeczywiście powiedział. Nie chcę jednak uciekać od samej treści artykułu, która wydaje mi się o wiele ważniejsza niż kwestie dotyczące formy publikacji.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski w liście na Adwent: mamy powstać ze snu obojętności i przyzwyczajenia

2022-11-25 19:15

[ TEMATY ]

list

adwent

prymas Polski

Episkopat.news

„Sen to symbol życiowego odrętwienia, bierności i wycofania, a także nieumiejętności czytania Bożych znaków w swoim życiu. To również obraz oddalenia człowieka od Boga i niewiary. Warto na początku Adwentu zadać sobie pytanie: co dziś jest moim duchowym snem?” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak w liście na Adwent 2022.

„Noc się posunęła, a przybliżył się dzień” – nawiązując do słów wprowadzających Kościół w tegoroczny Adwent arcybiskup gnieźnieński przyznaje, że dobrze ilustrują one to, co dokonało się przez przyjście na świat Jezusa Chrystusa – prawdziwego Światła zwyciężającego wszelki mrok.

CZYTAJ DALEJ

Bp Piotr Turzyński: Adwent to czas tęsknoty

2022-11-27 08:26

[ TEMATY ]

wywiad

adwent

bp Piotr Turzyński

stock.adobe.com

Adwent to radosny czas oczekiwania na Zbawiciela, który ma moc nadać sens naszemu życiu, ocalić przed tym co nam zagraża. To jest tak jak się człowiek szykuje na przyjęcie kogoś kochanego, kogoś z rodziny, kto długo nie był widziany i za kim się tęskni. Adwent to czas tęsknoty – powiedział portalowi polskifr.fr bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Polskifr.fr: Rozpoczynamy Adwent. Księże Biskupie, jaka jest podstawowa treść tego okresu liturgicznego?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję