Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: w historycznej kamienicy został utworzony Ukraiński Dom

W historycznej kamienicy przy ul. Planty 7/9, w której miał miejsce 76 lat temu pogrom kielecki, został otwarty 24 marca Ukraiński Dom dla matek z dziećmi, które uciekły z własnego kraju z powodu trwającej w nim pożogi wojennej. Inicjatywę wsparł finansowo Yaacov Kotlicki z Izraela, syn ocaleńca z owego pogromu.

W otwarciu miejsca, w którym będzie przebywać kilkadziesiąt ukraińskich dzieci, wzięli udział m.in.: wolontariusze Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, przedstawiciele władz miasta Kielce - prezydent Bogdan Wenta i wiceprezydent Agata Wojda. Duchowieństwo reprezentowali: ks. Rafał Dudała, rektor kościoła akademickiego w Kielcach i ks. Igor Małysz z kościoła grekokatolickiego.

Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem hymnów polskiego i ukraińskiego. Prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, zwracając się do zebranych wyjaśniał, że Ukraiński Dom to zalążek przyszłej samoorganizacji uchodźców ukraińskich, którzy trafili do Kielc.

– Według oficjalnych statystyk, uchodźców jest około 4 tysięcy, ale faktycznie jest ich znacznie więcej. Idea świetlicy dla dzieci, ale też klubu dla dorosłych jest taka, by Ukraińcy sami to prowadzili i realizowali własne pomysły. Nasza rola, czyli inicjatora tego pomysłu, sprowadza się do wsparcia organizacyjnego oraz finansowego. Wszystko co się będzie działo w pomieszczeniach tego domu będzie inicjatywą Olgi i Nataszy – uchodźczyń z Ukrainy oraz innych pań, które dołączą wkrótce. Dzisiaj potrzebą pilną jest, by zaopiekować się dziećmi i matkami, które przybyły do Kielc – podkreślił prezes Bogdan Białek.

Zaprosił też obywateli Ukrainy z dziećmi, ale i Polaków, którzy są zaangażowani w pomoc tym ludziom. Dom będzie działał od poniedziałku do piątku od godziny 14. Z czasem, gdy zgłosi się więcej osób chętnych do prowadzenia tego miejsca, godziny będą bardziej elastyczne.

Prezydent Bogdan Wenta podkreślił, że to miejsce, w którym powstał Ukraiński Dom, to miejsce szczególne nie tylko dla kielczan, w którym schronienie 76 lat temu znalazły osoby pochodzenia żydowskiego. A obecnie historia, jakby zatoczyła koło, i szukają w nim schronienia uchodźcy wojenni z Ukrainy.

Włodarz Kielc złożył na ręce prezesa Bogdana Białka podziękowania wszystkim członkom Stowarzyszania im. Jana Karskiego za to, że zorganizowali takie miejsce, bardzo potrzebne dla ludzi, którzy musieli uciec przed okupantem z własnego kraju. Przy okazji poinformował, że instytucje miejskie, stowarzyszenia i mieszkańcy Kielc przygotowali i wysłali już liczne konwoje humanitarne szczególnie do zaprzyjaźnionej Winnicy.

Reklama

Ks. Rafał Dudała i ks. Igor Małysz prowadzili w języku polskim i ukraińskim modlitwy w intencji pokoju w Ukrainie.

Ks. Rafał Dudała zaprosił wszystkich uczestników na liturgię rzymskokatolicką kościoła akademickiego św. Jana Pawła II, przy ul. Wesołej 54 w soboty na godz. 18.30 oraz na liturgię grekokatolicką do auli Centrum Duszpasterskiego WESOŁA54, w niedziele na godz. 10:00, a także na liturgię prawosławną cerkwi prawosławnej św. Mikołaja, przy ul. Bodzentyńskiej 46 w niedziele na godz. 10.

Ukraiński Dom ulokowany jest w pomieszczeniach klubokawiarni Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. W jego świetlicy będą organizowane zajęcia w języku ukraińskim, między innymi: zabawy muzyczno-ruchowe, opowiadanie bajek, wykonywanie prac kreatywno-plastycznych, nauka języka polskiego czy wspólne zabawy z wykorzystaniem gier planszowych, puzzli, klocków. Dziećmi będą się zajmować się panie Olga i Natasza – uchodźczynie z Ukrainy oraz wolontariusze Stowarzyszenia imienia Jana Karskiego.

Źródłem finansowania jest Fundacja Sary i Herszla Kotlickich oraz ich syna Yaacova Kotlickiego. Jak poinformował prezes B. Białek, Herszel Kotlicki to ocaleniec z pogromu kieleckiego. Yaacov ma w pamięci to, że jego rodzice w 1939 roku byli uciekinierami z Polski do Lwowa i przemierzając tę długą drogę często znajdowali schronienie na Ukrainie. Wojna zatem bardzo go poruszyła i sam zaproponował, że ten pomysł nam sfinansuje.

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, które powstało w 2005 roku w Kielcach organizuje w powołanym przez siebie Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu m.in.: zajęcia edukacyjne dla młodzieży szkolnej, studentów, nauczycieli i innych grup zawodowych, związane z historią i kulturą żydowską, stereotypami, uprzedzeniami, tolerancją. Co roku Stowarzyszenie upamiętnia ofiary Holokaustu oraz ofiary pogromu z 1946 r.

2022-03-24 19:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siódmy dzień inwazji Rosji na Ukrainę: ciężkie walki o Charków, Chersoń i Mariupol

W siódmym dniu inwazji Rosji na Ukrainę toczyły się ciężkie walki o położony na wschodzie kraju Charków oraz leżące na południu Chersoń i Mariupol. Te miasta znadują się pod silnym ostrzałem Rosjan, w Charkowie i Chersoniu trwały również walki w samych miastach. Od początku wojny w rezultacie rosyjskich ostrzałów zginęło ponad 2000 osób.

Toczą się ciężkie walki o położony na wschodzie Ukrainy Charków. Miasto jest pod nieustannym ostrzałem Rosjan, są duże straty wśród ludności cywilnej. Do Charkowa zbliżają się kolumny rosyjskich czołgów, w samym mieście siły ukraińskie walczą z grupami rosyjskich dywersantów - powiedział w środę po południu w wywiadzie dla BBC mer miasta Ihor Terechow. Dodał, że mieszkańcy Charkowa są zjednoczeni i nie poddadzą się.

CZYTAJ DALEJ

Papież do narodu ukraińskiego: w waszym cierpieniu ożywa krzyż samego Chrystusa

2022-11-25 19:08

[ TEMATY ]

papież

list

modlitwa za Ukrainę

PAP/FABIO FRUSTACI

Nie ma dnia, w którym nie byłbym blisko was i nie nosił was w moim sercu i mych modlitwach. Wasz ból jest moim bólem. Dziś widzę was na Chrystusowym krzyżu; was, którzy cierpicie z powodu terroru, rozpętanego przez tę agresję - pisze papież Franciszek w poruszającym liście do narodu ukraińskiego. Zapewnia w nim o nieustannej modlitwie, podziwie i bliskości, względem wszystkich, cierpiących z powodu trwającej wojny.

Publikujemy treść papieskiego listu:

CZYTAJ DALEJ

Służba na kolei pod opieką św. Katarzyny Aleksandryjskiej

2022-11-25 19:17

Magdalena Lewandowska

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Ks. Jan Kleszcz, bp Ignacy Dec, ks. Piotr Wiśniowski

Rok temu abp Józef Kupny poświęcił kaplicę na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu. Dziś w rocznicę tego wydarzenia, a zarazem w dniu odpustu ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy wspólnie modlili się kolejarze. Obecny na Eucharystii był bp Ignacy Dec, bp senior diecezji świdnickiej.

Na początku homilii bp Ignacy Dec przypomniał historię życia i męczeńskiej śmierci św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Wskazał także na jej kult, który przekazywany był przez Kościół na Wschodzie i Zachodzie, a także w naszym kraju. - Obrano ją za patronkę kolejarzy i tramwajarzy. W Polsce kult św. Katarzyny rozpowszechnił się w połowie XIX wieku. Mamy obecnie w Polsce prawie 180 świątyń noszących jej imię. Po II wojnie światowej, w czasie komunizmu, kult św. Katarzyny nieco przygasł, ale został odnowiony z chwilą powstania "Solidarności". Dnia 21 lipca 1981 roku Niezależny Samodzielny Związek Zawodowy NSZZ "Solidarność" Węzła PKP Lublin podjął uchwałę nr 1, że począwszy od roku 1981, Dniem Kolejarza uznaje się 25 listopada, to jest dzień św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki polskich kolejarzy - mówił biskup senior.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję