Reklama

Polityka

W Brukseli trwa szczyt unijny; rozmowy poświęcone agresji Rosji wobec Ukrainy

W Brukseli trwa nadzwyczajny dwudniowy szczyt przywódców państw Unii Europejskiej. Spotkanie zostało zwołane w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

W pierwszym dniu posiedzenia Rady Europejskiej do przywódców UE dołączył prezydent USA Joe Biden. Dyskusja dotyczyła wsparcia dla Ukrainy i jej obywateli oraz wzmocnienia współpracy transatlantyckiej w odpowiedzi na agresję Rosji.

Rada Europejska na swym posiedzeniu odniesie się do najnowszych wydarzeń, w tym do sytuacji humanitarnej i problemu uchodźców. Omówi kwestie bezpieczeństwa i obrony, opierając się na deklaracji wersalskiej i uwzględniając nową sytuację w zakresie bezpieczeństwa w Europie.

"Porozmawiamy o tym, jak najlepiej wesprzeć Ukrainę w tych dramatycznych okolicznościach. Naród ukraiński odważnie wystąpił w obronie swojego kraju, ale potrzeby humanitarne na Ukrainie dramatycznie rosną. Miliony musiały opuścić swoje domy i zostawić swoich bliskich. Musimy nadal udzielać Ukrainie wsparcia humanitarnego, politycznego, finansowego i materialnego. Przeanalizujemy również konkretne wsparcie, jakie możemy zaoferować ukraińskim uchodźcom i ich gospodarzom" - napisał w liście do przywódców przed szczytem UE szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Jak dodał, sankcje są jednym z głównych narzędzi, jakimi dysponuje UE, aby wywierać presję na Rosję, by zmieniła swe postępowanie. "Jak dotąd przyjęliśmy jedne z najsilniejszych środków w historii przeciwko Rosji i Białorusi. Wraz z naszymi międzynarodowymi sojusznikami pokazaliśmy jednolity front. Musimy teraz zapewnić, aby te sankcje nie były obchodzone. Jesteśmy gotowi do szybkiego podjęcia dalszych skoordynowanych sankcji" - wskazał Michel.

W tym kontekście przywódcy UE będą dyskutować o tym, jak umożliwić UE podejmowanie szybszych i bardziej zdecydowanych działań w obliczu kryzysów, a jednocześnie zabezpieczać jej interesy i chronić jej obywateli. Będą również rozmawiać o inwestycjach i instrumentach finansowania w dziedzinie obronności.

Rada Europejska ma zatwierdzić Strategiczny Kompas – inicjatywę mającą wzmocnić unijną politykę bezpieczeństwa i obrony w obszarach zarządzania kryzysowego, zdolności obronnych, odporności i partnerstw.

Reklama

Na niedawnym nieformalnym posiedzeniu w Wersalu przywódcy unijni uzgodnili, że należy jak najszybciej zredukować uzależnienie od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla.

Na szczycie w Brukseli przywódcy omówią utrzymujące się wysokie ceny energii oraz ich wpływ na obywateli i firmy, w tym w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podstawą dyskusji będą propozycje Komisji Europejskiej dotyczące różnych sposobów zapewnienia przystępnych cen energii i bezpieczeństwa dostaw.

Przywódcy będą kontynuować dyskusje na temat tego, jak budować solidniejszą bazę ekonomiczną, zgodnie z deklaracją wersalską, zwłaszcza poprzez ograniczanie strategicznych zależności we wrażliwych obszarach, takich jak surowce krytyczne, półprzewodniki, zdrowie, kwestie cyfrowe i żywność.

Tematem ma być też Covid-19. Przywódcy będą rozmawiać o działaniach koordynacyjnych podejmowanych w odpowiedzi na pandemię oraz podsumują współpracę międzynarodową w zakresie globalnego zarządzania zdrowiem i w zakresie solidarności, w tym w odniesieniu do dystrybucji szczepionek. Rada Europejska omówi też prace – pod auspicjami WHO – nad przyszłym instrumentem mającym na celu poprawę zapobiegania pandemiom oraz gotowości i reagowania na nie.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

2022-03-24 20:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posłani między wilki

Obecny, a może i przyszły przewodniczący Parlamentu Europejskiego – niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz zapowiedział usunięcie krzyży oraz innych symboli religijnych z miejsc publicznych. Jak podkreślił, każdy powinien móc osobiście wyznawać swoją wiarę, ale miejsca publiczne powinny pozostać „neutralne”. Oto i cała prawda o europejskiej lewicy, której przeszkadza krzyż, budynek kościoła, osoba kapłana w sutannie, a nawet mały krzyżyk na szyi pielęgniarki czy stewardesy. Oto lewicowa prawda o wolności religijnej, a właściwie o swobodzie wyznawania jakiejkolwiek religii, byle jej wyznawcy pozostawali neutralni, byle nie demonstrowali swojej wiary w miejscach publicznych.

CZYTAJ DALEJ

Komunikacja w rodzinie i szkole – Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej

2022-11-30 07:09

[ TEMATY ]

szkoła

edukacja

Karol Porwich/Niedziela

W auli Tygodnika Katolickiego „Niedziela” trwa Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. Jego tematyka dotyczy komunikacji w rodzinie i w szkole.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Akademią Jagiellońską w Toruniu, a także pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj dla Ukrainy. Możesz pomóc

2022-11-30 20:17

[ TEMATY ]

Ukraina

św. Mikołaj

różańce

O. Alan Rusek

Różańce trafiły na Ukrainę.

Różańce trafiły na Ukrainę.

Młodzież Franciszkańska przy parafii św. Apostoła Piotra w Tarnopolu od 12 lat organizuje akcję charytatywną „List do św. Mikołaja”.

Jak wyjaśnia proboszcz o. Moisei Lewko OFM, akcja polega na tym, że dzieci w potrzebie piszą list do św. Mikołaja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję