Reklama

Niedziela Sosnowiecka

30-lecie ustanowienia diecezji sosnowieckiej

25 marca w bazylice katedralnej w Sosnowcu odbyły się uroczystości z okazji 30 rocznicy powstania diecezji sosnowieckiej. Według pierwotnych planów świętowaniu miał przewodniczyć abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, który na uroczystości jednak nie dotarł, co symbolizował pusty tron. Jednak w czasie Mszy Świętej odczytano jego kazanie oraz użyto kielicha, który ofiarował dla diecezji.

Diecezja sosnowiecka

- Dobrze wiemy, że dzisiaj ma się dokonać zawierzenie Rosji i Ukrainy, Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. W łączności z papieżem Franciszkiem, mamy tego dokonać jako Jeden, Powszechny i Apostolski Kościół, spełniając prośbę wyrażoną przez Maryję w objawieniach fatimskich – napisał abp Mieczysław Mokrzycki zaznaczając, że nie może być w Sosnowcu tak, jak było to w pierwotnych planach. Jak zapewnił, jako arcybiskup Lwowa w katedrze łacińskiej również dokonuje poświęcenia Rosji i Ukrainy Matce Bożej.

Przypomniał także o swojej ostatniej wizycie na terenie diecezji, która miała miejsce w dniach 19 – 20 marca.

Kazanie nieobecnego abp. Mieczysława Mokrzyckiego odczytał ks. Mariusz Karaś, sosnowiecki kanclerz. W tekście kazania lwowski metropolita podkreślił fakt, że uroczystość Zwiastowania dla Kościoła w Polsce, podobnie jak dla Maryi stała się chwilą wielkiej przemiany. Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus ogłosił zmiany w polskiej administracji kościelnej, a w wyniku tych zmian - powstała diecezja sosnowiecka.

Diecezję w 1999 r. odwiedził Jan Paweł II, który w tamtym czasie wspominał obchody milenijne w kościele obecnie będącym katedrą sosnowieckiego Kościoła. Uroczystości odbywały się z utrudnieniami ze strony komunistów. Jak dodał abp w tekście swojego kazania dziś są już zupełnie inne czasy, za co chcemy wyśpiewać dziękczynne „Ciebie Boga wysławiamy”.

- Czynimy to sięgając pamięcią do archidiecezji częstochowskiej i krakowskiej, oraz diecezji kieleckiej, z których to części składa się obecna diecezja. Jest za co dziękować i jest komu dziękować. Nie sposób zamknąć wszystkiego w słowach, ani nie sposób wymienić wszystkich – napisał abp Mokrzycki.

Obchody 30 rocznicy diecezji sosnowieckiej zbiegły się z obecnością w sosnowieckiej katedrze peregrynującego Wielkopiątkowego Krzyża Papieskiego, który towarzyszył Janowi Pawłowi II w czasie jego ostatniej drogi krzyżowej w Wielki Piątek w 2005 r.

Reklama

- Kiedy na naszych oczach trwa wojna, giną niewinni ludzie, a pośród nich bezbronne dzieci, proszę was, ukochajcie swoimi sercami krzyż Chrystusowy i pielgrzymujcie do tego znaku – napisał abp Mokrzycki zaznaczając, aby nie uciekać od Ukrzyżowanej Miłości.

Cytując św. Jana Chryzostoma nazwał krzyż, znak zbawienia największym z dobrodziejstw, a noszenie krzyża Chrystusa większą radością, niż noszenie korony.

Podziękował również wraz z całą archidiecezją lwowską za ostatnie gesty solidarności, które są dla innych przykładem solidarnej miłości bliźniego. Szczerość modlitwy nazwał najpotężniejszą bronią, a na koniec zawierzył wszystkich Ślicznej Gwieździe Miasta Lwowa, Łaskawej Matce z lwowskiej katedry.

W uroczystości wzięli udział m.in. Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury, Michał Wójcik, minister-członek Rady Ministrów, Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, Dariusz Starzycki, wicemarszałek województwa śląskiego, Beata Białowąs, członek zarządu województwa śląskiego oraz Marcin Krupa, prezydent Katowic, a także insp. Dominik Łączyk, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Uroczystość swoim śpiewem uświetnił Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Zespół wystąpi także w czasie uroczystości religijno-patriotycznych ku czci poległych powstańców śląskich i Zagłębiaków, którzy im pomagali. W inicjatywę zaangażował się także Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice.

Wcześniej, o 17:00 bp Grzegorz Kaszak w duchowej łączności z papieżem Franciszkiem dokonał poświęcenia Rosji.

- Mimo, że czasy są wyjątkowo trudne, a rosyjska agresja na Ukrainę tak mocno dotyka naszych serc, dostrzegamy istniejące dobro i pragniemy nieustannie trwać w dziękczynnej postawie wobec Stwórcy. „Dziękujcie zawsze za wszystko Bogu Ojcu w imię Pana Naszego Jezusa Chrystusa” pisał Apostoł Paweł w liście do Efezjan. Dlatego też, mimo tych trudnych czasów nie zrezygnowaliśmy z uroczystych obchodów przypadającej w tym roku 30 rocznicy erygowania diecezji sosnowieckiej przez św. Jana Pawła II. I dziś tą dziękczynną Mszą Świętą rozpoczęliśmy jubileuszowe uroczystości pod hasłem „W krzyżu - miłości nauka”. Odbywać się one będą przez cały rok we wszystkich kościołach w naszej diecezji. I dziś prosimy „Panie Boże, przyjmij nasze podziękowanie za wszelkie dobro, które stało się w ciągu 30 lat istnienia naszej wspólnoty diecezjalnej” - powiedział bp Grzegorz Kaszak, sosnowiecki ordynariusz na zakończenie uroczystości.

Po zakończonej Eucharystii i adoracji Krzyża prowadzonej śpiewem przez zespół Camerata Silesia przedstawiciele oficjalnych delegacji władz samorządowych i służb mundurowych zgromadzili się w Domu Katolickim przed sosnowiecką Katedrą, gdzie miało miejsce wręczenie jubileuszowych listów gratulacyjnych na ręce bp Grzegorza Kaszaka.

2022-03-26 09:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję